Laparoskopia ginekologiczna przy torbielach jajników – jak wygląda zabieg?
Laparoskopia ginekologiczna to alternatywa dla otwartych operacji, która ma bardzo wiele zalet i zastosowań. Podczas niej wykorzystuje się laparoskop, by zajrzeć do wnętrza naszej miednicy i uniknąć wykonywania dużych nacięć.
Czym jest laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskop to smukłe narzędzie zakończone lampą, które pozwala naszemu lekarzowi zajrzeć do wnętrza naszego ciała. Laparoskopia ginekologiczna może służyć zarówno do diagnostyki, jak i leczenia. Diagnostyczna pomaga rozpoznać stany takie jak endometria lub mięśniaki. Jednak dzięki zminiaturyzowanym instrumentom lekarz może wykonać wiele operacji w takich przypadkach jak usunięcie torbieli jajnika, podwiązanie jajowodów (czyli antykoncepcji chirurgicznej) czy usunięcia miednicy. Dziś skoncentrujemy się na tym, jak przebiega zabieg laparoskopowy przy torbielach jajników.
Laparoskopia ma zazwyczaj krótszy czas gojenia niż otwarta operacja. Pozostawia również mniejsze blizny. Procedura może zostać wykonana przez ginekologa, chirurga lub innego specjalistę.
Przygotowanie do laparoskopii ginekologicznej
Przygotowanie w szczegółach zawsze zależy od indywidualnego przypadku. Zdarza się, że zalecane są dodatkowe badania obrazowe. Czasem lekarz poprosi o zachowanie postu lub wykonanie lewatywy. Powinniśmy też ogolić owłosienie w okolicach intymnych.
Zawsze przed zabiegiem musimy poinformować swojego lekarza o wszelkich przyjmowanych przez nas lekach. Nie chodzi jedynie o leki przyjmowane na receptę, ale również o wszystkie pozostałe preparaty i suplementy. Może się okazać, że przed zabiegiem nie możemy ich zażywać.
Warto przed zabiegiem zatroszczyć się o to, by ktoś po nas przyjechał lub zaplanować powrót do domu w inny sposób. Lepiej żebyśmy sami nie prowadzili od razu po operacji.
Jak wygląda laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopię wykonuje się prawie zawsze w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że jesteśmy nieprzytomni podczas zabiegu. Zazwyczaj bardzo szybko będziemy mogli wrócić do domu, pobyt w klinice zajmie nam około 2 dni.
Po zaśnięciu zostanie wstawiona mała rurka zwana cewnikiem, aby pobrać mocz. Mała igła będzie używana do wypełnienia naszego brzucha gazowym dwutlenkiem węgla. Gaz będzie utrzymywał ściany jamy brzusznej z dala od narządów dzięki czemu zmniejsza się ryzyko obrażeń.
Następnie chirurg wykonuje niewielkie, estetyczne nacięcie w pępku i wkłada laparoskop, który przesyła obraz na ekran. To daje naszemu lekarzowi dobry wgląd w narządy. Na monitorze widzi on kolorowe nagranie w znacznym powiększeniu i bardzo wysokiej jakości. Dodatkowo przez 3 nacięcia nad spojeniem łonowym wprowadza się kolejne mikro narzędzia. Przy ich użyciu usuwa się torbiel z jajnika bądź się ją otwiera i opróżnia. Wszystkie usunięte zmiany umieszczane są w endobagu, czyli wprowadzonym do jamy brzusznej woreczku. Przy jego pomocy usuwa się je z jamy brzusznej przez jedno z 5 milimetrowych nacięć.
Na samym końcu usuwa się wszystkie narzędzia i wypuszcza wcześniej wprowadzony dwutlenek węgla. Następnie zakłada się szwy kosmetyczne.
Około 6 godzin po zabiegu jesteśmy uruchamiani. Po kilku godzinach możemy pić płyny. Kiedy pojawi się perystaltyka jelit będziemy mogli zacząć jeść lekkostrawne pokarmy.
Do domu zostaniemy wypisane następnego dnia. Nie powinnyśmy odczuwać za bardzo bólu i zazwyczaj stosuje się jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Do naszych codziennych aktywności będziemy mogły wrócić już po 3 dniach, a na pełnię aktywności możemy sobie pozwolić po 7 – 10 dniach.
Zalety laparoskopii ginekologicznej
Laparoskopia ginekologiczna ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niewielkim nacięciom ryzyko infekcji jest znacznie mniejsze niż przy klasycznych operacjach. Mamy również znacznie mniejsze, często prawie niezauważalne, blizny.
Takie procedury również przysparzają znacznie mniej bólu pacjentom. Dzięki temu, że nacięcia są niewielkie to szybciej się goją i bardzo szybko możemy wrócić do normalnego funkcjonowania.
Ryzyko związane z laparoskopią ginekologiczną
Zagrożenia związane z laparoskopią ginekologiczną są znacznie mniejsze niż przy otwartej operacji, ale każda procedura medyczna wiąże się z pewnym ryzykiem. Częstymi skutkami ubocznymi są podrażnienia skóry i infekcje pęcherza moczowego.
Bardziej poważne powikłania występują wyjątkowo rzadko. Mogą one obejmować: uszkodzenia jamy brzusznej, naczyń krwionośnych, pęcherza, jelit i innych struktur miednicy. Są to jednak wyjątkowe sytuacje.