Kto zleca deratyzację w bloku?
Pojawienie się w bloku szczurów jest nie tylko nieprzyjemne – są to niezwykle niebezpieczne osobniki, przenoszące groźne choroby, takie jak m.in. wścieklizna. Dodatkowy kłopot tkwi w tym, że są to niezwykle inteligentne szkodniki, dlatego też walka z nimi wymaga zastosowania profesjonalnych zabiegów, takich jak deratyzacja. Kto odpowiada za jej przeprowadzenie w bloku? Jakie mogą być koszty usługi?
Kto odpowiada za deratyzację w bloku?
Ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi wyraźnie zaznacza, że obowiązek zlecenia deratyzacji spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Deratyzacja jest przeprowadzana na ogół nie tylko doraźnie, lecz także profilaktycznie, dwa razy do roku. Szczegółowe przepisy z nią związane mogą różnić się na terenie poszczególnych gmin. Osoby zobowiązane do wykonania regularnej deratyzacji, a niewywiązujące się z obowiązku, mogą podlegać karze grzywny. W większość przypadków ustawy dają zarządcom możliwość samodzielnego znalezienia najlepszej firmy sprzątającej.
Na kim spoczywa koszt przeprowadzenia deratyzacji?
Koszty deratyzacji budynku pokrywa zarządca lub właściciel nieruchomości. Jeśli zaś chodzi o mieszkania, zależy to od lokatora, czy się na nią zdecyduje – na nim też spoczywa obowiązek pokrycia kosztów deratyzacji na terenie mieszkania. Deratyzacja pojedynczych mieszkań nie ma jednak większego sensu – konieczne jest oczyszczenie wszystkich pomieszczeń, by skutecznie zapobiec ponownej inwazji.
Czy deratyzacja bloku jest droga?
Nie ma jednej, ustalonej odgórnie ceny za usługę deratyzacji. Zależy ona od metrażu, zastosowanych metod, gatunku szczura, a także ilości trutki i klatek. Firma Vector, zajmująca się deratyzacją w Łodzi, stosuje wycenę indywidualną, na szczęście jednak koszty nie są wygórowane – zaczynają się one już nawet od 100 złotych! Niska cena nie idzie tutaj w parze z brakiem dokładności i niską jakością – wręcz przeciwnie, tego typu przedsiębiorstwa dokładają wszelkich starań, by ich klienci znów byli bezpieczni w swoich domach.
Jakie należy podjąć środki ostrożności podczas deratyzacji?
Informacja o deratyzacji
Nie tylko same szczury, lecz też proces deratyzacji może być niebezpieczny dla otoczenia, ze szczególnym naciskiem na zwierzęta domowe i dzieci, jeśli nie podejmiemy środków ostrożności. Na terenie wspólnych części bloku konieczna jest informacja na temat trwających działań.
Zabezpieczenie zwierząt domowych
Jeśli masz w domu zwierzęta, zadbaj o to, by do czasu zakończenia deratyzacji nie opuszczały one mieszkania bez Twojego nadzoru. Dotyczy to zwłaszcza kotów. Stosowane podczas deratyzacji trutki mają opóźnione działanie tak, aby nie zniechęcić pozostałych szczurów do ich pobierania.
Dobór metody dostępu do trutki
Szczur po jej pobraniu staje się powolny, ospały i jest dużo łatwiejszym celem dla kota, który ulegnie zatruciu, jeżeli pożywi się zatrutym szczurem.
Warto zatem zadbać o to, by podczas deratyzacji zastosowano metody podawania trutek, które uniemożliwią innym zwierzętom kontakt z nimi (np. karmniki).
Jak ważne jest regularne przeprowadzanie deratyzacji?
Choć trudno w to uwierzyć, szczury rozmnażają się w niewiarygodnie szybkim tempie – jedna para może mieć nawet do 60 młodych w ciągu roku. Ich obecność potęguje ryzyko występowania licznych chorób, a do tego potrafią one wyrządzić znaczne szkody – przegryzać elementy konstrukcji, przewody elektryczne, prowadząc do zwarć, zanieczyszczać żywność, a nawet eliminować mniejsze od siebie zwierzęta, traktując je jako konkurencję w walce o pożywienie.
Deratyzacja – zleć ją najlepszym!
Często wiele osób ulega pokusie samodzielnego zakupu niedrogich trutek, by zaoszczędzić na profesjonalnej deratyzacji. Być może jest to rozwiązanie w przypadku niewielkiej ilości szczurów, lecz jeśli chodzi o deratyzację całego bloku, wynajęcie firmy jest krokiem nieodzownym! By odszczurzanie było jak najbardziej skuteczne, musi być przeprowadzone jak najszybciej od momentu wykrycia problemu.