Browse By

Jakiego producenta desek snowboardowych wybrać?

Nie ma snowboardzisty bez deski snowboardowej, to zrozumiałe. Przecież deska to jego podstawowy atrybut, a nawet coś więcej, stanowi jakby przedłużenie jego ciała. Musi więc idealnie pasować.

Nie chodzi tu bynajmniej o dopasowanie pod względem koloru czy wzoru – deska musi być dopełnieniem użytkownika. Wbrew pozorom, właściwe dopasowanie deski  nie jest sprawą prostą, trzeba to zrobić w sposób przemyślany, aby na stoku mieć gwarancję udanego zakupu.

Co brać pod  uwagę, aby tak rzeczywiście było? Kupując swoją pierwszą deskę snowboardową musimy znać podstawowe wymiary naszego ciała, takie jak waga, wzrost, rozmiar buta. Od tego zależy właściwe dobranie długości i szerokości deski. Dla początkującego snowboardzisty nie powinna być zbyt droga, ponieważ szybko ulegnie zniszczeniu, a nabywane stopniowo umiejętności sprawią, że będzie on potrzebował deski bardziej profesjonalnej.

Wybór deski dla początkującego i zawodowca

Stopień zaawansowania użytkownika oraz styl jazdy stanowią podstawę dla wyboru odpowiedniej deski – camber lub rocker, a także jej twardości – flex. Początkujący musi pewnie czuć się na swoim sprzęcie, dlatego najlepsze będą dla niego takie typy jak flat i rocker, bo one gwarantują stabilność i panowanie nad jazdą. Zaawansowani chętniej sięgną po typ All mountains, gdyż lepiej sobie radzą na stoku i nie muszą już skupiać się nad kontrolowaniem jazdy. Deska Flat radzi sobie dobrze w każdych warunkach, jest bardzo stabilna i bezpieczna. Rocker zapewnia większą swobodę jazdy, świetnie radzi sobie z jazdą w puchu, można na niej stosować obroty. Jest odpowiednia dla osób, które jeszcze się uczą. All Mountain to świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, jest rodzajem deski uniwersalnej, ponieważ z jednej strony pozwala na popełnianie błędów i pozwala utrzymać nad sobą kontrolę, a z drugiej strony można już pozwolić sobie na coraz śmielsze ewolucje.

snowboard

Czym jeszcze kierować się przy wyborze odpowiedniej deski?

Długość – uzależniamy ją od wysokości naszej brody – dobra deska będzie od niej trochę krótsza, bo pozwoli nam na lepszą kontrolę. Flex, czyli twardość – na początek deska miękka, oznaczona w tabeli flex od 1 do 5. Szerokość dopasowujemy tak, aby czubek buta nie wystawał poza deskę.

Dla ułatwienia niektórzy producenci zamieszczają na deskach tabele rozmiarów, które pomogą dobrać właściwe parametry deski do naszych indywidualnych cech fizycznych.

Kilka słów o producentach

Burton to firma najbardziej rozpoznawalna i obecna na rynku prawie od 40 lat, lepiej zorientowani wiedzą, ze jej właściciel jest jednym z pionierów snowboardingu. To on jako pierwszy zaczął produkować udoskonaloną wersję snurferów, czyli  dwóch  nart złączonych w jedną całość.

Podobnie długim stażem na rynku cieszy się firma Libtech, która ciągle udoskonala swoje produkty.

Młoda firma Bataleon weszła na rynek snowboardu dzięki metodzie Triple Base Technology – metoda ta ma za zadanie kształtowanie snowboardingu w zależności od otoczenia.

Zwolenników rodzimej produkcji zainteresuje firma Zimno, która jest producentem zaawansowanych technologicznie desek snowboardowych dla początkujących, m.in. Easy Bro oraz dla bardziej wtajemniczonych, jak chociażby Poppy Mate.

Szczególnie ciekawe deski snowboardowe znanych producentów są dostępne w internetowym sklepie sportowym Zyg Zak Snow.