Jakie są rodzaje działki budowlanej?
Jakiego rodzaju działki budowlane występują w ofertach pośredników? Najczęściej natknąć możemy się na przeznaczanie pod zabudowę domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, grunty rolne bądź inwestycje. Najtańsze w przeliczeniu na dostępny areał (w arach, w metrach bądź akrach) wydają się być grunty orne. W przypadku powierzchni około 50 arów zapłacimy mniej więcej 200-300 tysięcy złotych. Oczywiście ceny uzależnione są od miejsca lokalizacji oraz jakości ziemi. Im jest wyższa, tym droższa będzie działka. Niestety w przypadku gruntów ornych, w Polsce działki często są małe, przez co mamy wielu rolników…ale biednych. Wyłącznie grunty o powierzchni przekraczającej 15-20 hektarów mogą stanowić ciekawą inwestycję, jednakże kupno tak ogromnego areału jest drogie.
Koszt działki budowlanej we Wrocławiu
Działku budowlane pod zabudowę jednorodzinną kształtują się na poziomie od 5 do 25 tysięcy za jeden ar (100 metrów kw) powierzchni. Najdroższe z nich znajdziemy w dużym miastach – w Warszawie, w Krakowie czy w Łodzi. Np. w przypadku Wrocławia możemy odnaleźć oferty, które kształtują się na poziomie 155 tysięcy za 12 arów (kilka kilometrów od miasta) lub około 230 tysiecy za zaledwie 7 arów (na terenie miasta). Jak widać – chcą mieszkać w dużym mieście, w domku jednorodzinnym połowa inwestycji wiąże się z kupieniem działki. Im większa będzie tym więcej zapłacimy. Niektóre działki przeznaczone są pod inwestycje dla deweloperów. Przykładowa działka o wielkości 65 arów pod zabudowę bloków bądź kilku domów jednorodzinnych kosztuje 1,7 miliona złotych.
Gdzie kupić działkę?
Osoby, które wolą mieszkać nieco poza miastem lub nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej mogą przebierać w ofertach za naprawdę atrakcyjne pieniądze. Za koszt działki na wrocławskich Krzykach kupimy aż 40 arów we wsi położonej 20 kilometrów od Wrocławia. Oszczędzamy, ale tracimy na prestiżu i bliskiej odległości od centrum. Oczywiście są to argumenty mające względny charakter – dla niektórych prestiż nie jest wcale istotny, zaś dojazd do miasta też nie ma znaczenia bowiem niektóre wsie mają znakomitą drogę dojazdową, na której wcale nie ma ruchu.
Pośrednicy w kupowaniu działek
Kupując działki budowlane dobrze przejrzeć wiele ofert, a najlepiej skorzystać z usług pośredników nieruchomości, którzy zweryfikują dla nas stan działki, ziemi, przyłącza oraz inne ważne elementy, które musimy poznać przed podpisaniem umowy.
Działki budowlane często są już gotowe na budowę, czekają tylko na zakup przez nowego właściciela oraz gotowy projekt architektoniczny. Tego rodzaju działki najczęściej jednak znajdują się w sąsiedztwie innych działek lub już istniejących domów. Jeśli nie macie nic przeciwko bliskiemu sąsiadowi możecie skusić się na taką działkę, aczkolwiek lepiej jest wybrać coś znajdującego się nieco na uboczu.