Browse By

Jak chronić się przed smogiem?

Jeżeli mieszkasz w dużym mieście dotkniętym tym problemem, pewnie od jakiegoś czasu słyszysz o zwiększonym poziomie zanieczyszczonego powietrza w Polskich miastach oraz o zagrożeniach zdrowotnych jakie z tego faktu mogą wynikać.

smog w mieście

W przypadku bardzo dużego smogu, najlepiej ograniczyć wyjścia z domu do minimum. Naszym sprzymierzeńcem w tym czasie będzie komunikacja miejska oraz samochód. W tym drugim przypadku, warto zainteresować się stanem filtra kabinowego, tak aby skutecznie oczyszczał powietrze dochodzące do samochodu. Zanim jednak opuścimy dom, warto odwiedzić stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub też pobrać odpowiednią aplikację mobilną w celu sprawdzenia obecnego stanu zanieczyszczenia w twoim mieście. Jeżeli smog jest w stanie alarmu, zastanówmy się czy koniecznie musimy wychodzić z domu i czy aby na pewno nie możemy załatwić danej sprawy w innym terminie.

smog

Jeżeli koniecznie musisz wyjść z domu, pomyśl o zakupie specjalnej maseczki anty-smogowej, które potrafią zatrzymać nawet 100% zanieczyszczeń. Taka inwestycja jest szczególnie wskazana dla osób z problemami zdrowotnymi. Z pewnością pomocna okaże się być odpowiednia dieta, produkty bogate w witaminę A, C, E oraz selen pomagają zwalczyć wolne rodniki w naszym organizmie, które są efektem oddychania brudnym powietrzem. Jeżeli masz możliwość „ucieczki”, wyjedź w miejsce pozbawione tego problemu i pooddychaj świeżym powietrzem. Nawet kilka dni może się okazać zbawiennymi dla stanu twojego organizmu. Wiedz, że często na przedmieściach miasta zanieczyszczenie powietrza jest jeszcze większe, dlatego nie rób tego błędu i od razu wyjedź poza miasto. Najlepszym tego przykładem jest Zakopane, w które kojarzy się nam z przyrodą i zdrowiem. Nic bardziej mylnego, powietrze tam jest często brudniejsze niż w Krakowie czy Warszawie. Staraj się unikać ruchliwych ulic, gdzie zanieczyszczenia są spotęgowane przez spaliny samochodowe. Nie podróżuj również w godzinach szczytu, wybieraj wczesne lub późne pory dnia. Staraj się oddychać przez noc, który naturalnie filtruje wdychane powietrze.