Ile trwa zabieg wszycia esperalu?
Coraz więcej osób korzysta z możliwości jakie daje wszywka alkoholowa. Leczenie uzależnienia od alkoholu to długa i skomplikowana droga, która wymaga od pacjenta podjęcia wielu trudnych decyzji. Samo odstawienie substancji psychoaktywnej nie sprawdzi się na dłuższą metę ze względu na odczuwany głód alkoholowy. Dlatego też warto leczenie alkoholizmu uzupełnić farmakologią oraz właśnie Esperalem, który przez kilka miesięcy będzie zniechęcał do sięgnięcia po alkohol.
Esperal jako forma terapii uzależnienia od alkoholu
Wszywka alkoholowa, czyli właśnie Esperal, to metoda wspierająca leczenie walki z alkoholizmem. Substancja czynna, która znajduje się w tabletce Esperalu – disulfiram – blokuje trawienie alkoholu przez organizm, czego efektem jest pojawienie się dolegliwości przypominających zatrucie alkoholem. Silny ból głowy, wymioty, spadek temperatury ciała czy kołatanie serca to tylko nieliczne z objawów, z którymi zmaga się pacjent z wszywką alkoholową po spożyciu.
Esperal to forma terapii awersyjnej, czyli tego typu leczenia, który ma za zadanie wywołać ogólną niechęć do picia alkoholu. Ma to ogromne znaczenie w przypadku osób spożywających substancje psychoaktywne od dłuższego czasu i pomimo wielu prób, nie są w stanie samodzielnie odstawić alkoholu.
Wielu terapeutów uzależnień poleca ten sposób leczenia choroby alkoholowej. Samo zaszycie alkoholowe to zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych.
Zabieg wszycia Esperalu – u kogo?
Wszywka alkoholowa to rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej kontroli w procesie utrzymywania trzeźwości. Nieprzyjemne objawy, jakie daje terapia awersyjna, są skuteczne ze względu na fakt, iż pacjenci pomimo leczenia alkoholizmu w dalszym ciągu pozostają aktywni zawodowo i z różnych względów nie podjęli decyzji o leczeniu w ośrodku zamkniętym.
Warto również pamiętać, że pacjenci zgłaszający się na zaszycie alkoholowe nie mogą mieć żadnych przeciwskazań do zabiegu, nie powinni spożywać alkoholu przez 48 godzin, a wcześniej podpisać zgodę na tego typu leczenie. Sam zabieg implantacji Esperalu nie jest skomplikowany i zajmuje kilkanaście minut. Istotna jest tutaj jednak konsultacja przed zabiegowa z lekarzem, który dobierze odpowiednią dawkę leku.
Osoby zdecydowane na zaszycie alkoholowe, powinny znaleźć ośrodek medyczny, w którym zostanie im dokładnie wyjaśniona cała procedura oraz konsekwencje związane z zapiciem wszywki.
Tabletkę Esperalu wszywa się podskórnie w miejscu, w którym nie będzie ona wyczuwalna oraz nie wpłynie na komfort życia pacjenta. Zabieg przeprowadza się w specjalnej klinice, która specjalizuje się w implantacji wszywki alkoholowej, a jednocześnie prowadzi dokładny wywiad z pacjentem.
Kto może przeprowadzić zabieg wszywki alkoholowej?
Wszywanie Esperalu w Katowicach przeprowadza lekarz posiadający do tego odpowiednie kwalifikacje. Ze względu na charakter zabiegu, najczęściej jest nim chirurg. Sam zabieg jest prosty i oprócz małego nacięcia na skórze – praktycznie nieinwazyjny. Zaszycie alkoholowe u pacjentów trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.
Komfort pacjenta w trakcie implantacji wszywki alkoholowej jest niezwykle istotny, dlatego specjaliści w trakcie zabiegu dbają o utrzymanie dobrej atmosfery i przeprowadzają zabieg jak najbardziej bezboleśnie.
Implant w postaci jednej tabletki Esperalu pozostaje pod skórą przez najbliższe miesiące. W momencie wchłonięcia się całej substancji aktywnej disulfiramu, konieczne jest usunięcie wszywki – również w formie krótkiego zabiegu chirurgicznego pod znieczuleniem.
Rekonwalescencja po zabiegu wszycia Esperalu – czy jest konieczne?
Zabieg wszycia Esperalu wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia powikłań, dlatego też pacjenci tuż po jego zakończeniu mogą od razu udać się do domu. W ciągu kilku dni możliwe jest jednak pojawienie się obrzęku lub zebrania się płynu surowiczego. O ile obrzęk jest naturalnym objawem związanym z założeniem szwów po nacięciu, o tyle w przypadku zebrania się i wycieku ropy, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
Pacjentom zaleca się jednak, aby w ciągu kilku najbliższych dni po operacji wybrali odpoczynek i nie przemęczali się. W zależności od rodzaju założonych szwów, po kilku dniach konieczne jest ich zdjęcie w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli przez kilka dni nie występują żadne objawy, pacjent może swobodnie wrócić do swoich codziennych obowiązków.