Browse By

Dlaczego warto wybrać eko pieluszki?

Dobre pieluchy i kosmetyki dla malutkich dzieci to takie, które zrobiono z najlepszych jakościowo materiałów i składników. Używanie sztucznych elementów objawia się u dzieci skutkami ubocznymi, które powodują ból i dyskomfort, dlatego za wszelką cenę warto ich unikać. Aktualnie na rynku znajdują się pieluchy ekologiczne, czyli takie, które zrobiono z naturalnych, biodegradowalnych materiałów pozbawionych sztucznych barwników czy kwasów. Czy warto je wybierać? Zapraszamy do lektury.

Jaka powinna być pieluszka?

Rodzice nowo narodzonych dzieci często nie spodziewają się, że na rynku może być tak duży wybór pieluch, bo przecież funkcja pieluchy jest jedna – zatrzymywać wilgoć. A jednak producentów jest wielu i okazuje się, że poszczególne pieluszki różnią się zastosowanymi w nich materiałami czy substancjami. Warto wiedzieć, że tak jak w przypadku wszystkich innych produktów, także w przypadku pieluszek znaczna ich część jest zrobiona ze sztucznych, niewygodnych materiałów, które sprawiają, że u bobasów pojawiają się takie dolegliwości jak przegrzanie czy też odparzenia.

Być może ciągłe używanie takich pieluch bierze się z przekonania, że jest to jedyna opcja, lecz w tym miejscu pojawia się dobra wiadomość – nie jest to jedyne rozwiązanie. Powstaje coraz więcej pieluch ekologicznych, które nie tylko nie zaśmiecają środowiska naturalnego, lecz przede wszystkim są bezpieczne i wygodne dla dzieci. W dobrej pieluszce ważne jest to, aby odpowiednio zatrzymywała ona wilgoć, jednocześnie izolując ją od ciała dziecka. Istotne jest również to, aby materiał był przyjemny i nie obcierał pupy dziecka, ani podczas siedzenia, leżenia ani zabawy. Kluczową cechą pieluch jest również bezpieczeństwo, czyli nie powinny one być przyczyną podrażnień i różnorodnych reakcji na skórze.

Naturalne wkłady w pieluchach

Z myślą o wygodzie i zdrowiu dzieci powstają pieluszki zrobione z naturalnych materiałów. Jednym z przykładów są pieluszki Bambo Nature, w których znajduje się wkład z pulpy drzewnej bielonej wodą utlenioną. Warto używać tych pieluch z wielu powodów. Po pierwsze, są to wkłady bardzo chłonne, czyli ciało dziecka nie jest narażone na kontakt z cieczami, które nie zostały wchłonięte. Drugą ważną zaletą jest to, że pielucha przepuszcza powietrze, dzięki czemu ciało dziecka może swobodnie oddychać i nie przegrzewa się.

Warto wiedzieć, że w sztucznych pieluchach często używa się potencjalnie szkodliwych substancji, takich jak, na przykład, kwas akrylowy. W przypadku pieluch z pulpy drzewnej  materiał jest oparty na celulozie, która jest zdrowa i tym samym bezpieczna dla zdrowia i wygody malucha. Co to dokładnie oznacza? Dzięki zastosowaniu celulozy pielucha nie podrażnia skóry dziecka, a rozwój bakterii nie jest zwiększony.

Używając pieluch Bambo Nature, można jednocześnie zrobić coś dobrego dla środowiska. Mianowicie, pieluchy tej marki są biodegradowalne, czyli nie stanowią kolejnych śmieci. Posiadają one nawet kilka certyfikatów, które potwierdzają przyjazny dla środowiska charakter tych produktów, między innymi certyfikat Nordic Ecolabel.

Zdrowe i wygodne pieluszki

Innymi przykładami marek, które oferują zdrowe i komfortowe pieluchy dla dzieci są producenci Muumi oraz Beaming Baby. W pieluszkach tej drugiej firmy, na przykład, użyto wkładów z pulpy kukurydzianej, która również przepuszcza powietrze we właściwy sposób, dzięki czemu skóra dziecka nie pozostaje mokra, lecz może się wysuszyć i odpowiednio oddychać. Podobnie jak w przypadku pieluch Bambo Nature, pieluszki Beaming Baby posiadają certyfikaty, które potwierdzają wysokiej jakości, zdrowe materiały używane do zrobienia tych pieluszek.

Jeśli zaś chodzi o markę Muumi, oferuje ona również naturalne pieluchy, które w odpowiedni sposób zapewniają dzieciom komfort i nie narażają je na wysypki ani przegrzanie. Tak jak w przypadku wymienionych już marek, również Muumi posiada certyfikat świadczący o wysokiej jakości materiału i znikomym generowaniu odpadów. Co więcej, Muumi zapewnia swoich klientów, że do produkcji nie wykorzystano takich szkodliwych materiałów jak lateks czy ftalany oraz wiele innych. Stosowanie pieluch z wkładami z pulpy drzewnej bielonej wodą utlenioną czy z pulpy kukurydzianej to wspaniała alternatywa dla sztucznych, szkodliwych pieluch i przekonują się o tym kolejni rodzice, których pociechy nie cierpią na nieprzyjemne dolegliwości, nosząc pieluszki naturalne.