Browse By

Dlaczego warto postawić na licówki dentystyczne?

Bardzo często zdarza się, że pomimo zdrowych zębów na płytce pojawiają się drobne, nieestetyczne przebarwienia, których nie jesteśmy w stanie skorygować wybielając zęby. Warto wówczas zastanowić się nad skorzystaniem z licówek. Licówki to specjalistyczne płytki naklejane na ząb. Ich grubość waha się od 0,2 do 1 mm i zależna jest od potrzeb pacjenta. Celem nałożenia licówek jest uzyskanie przepięknego uśmiechu. Możliwości, jakie daje nam współczesna stomatologia jest wiele. Licówki stanowią sprawdzony i efektowny sposób na przywrócenie swojemu uśmiechowi pożądanego efektu.

Jak wygląda zakładanie licówek

Założenie licówek jest kwestią od 2 do 4 wizyt u stomatologa. Oczywiście ilość wizyt uzależniona jest od tego, czego oczekujemy oraz sposobu wykonania licówek — możemy skorzystać z gotowych lub poprosić o wykonanie ich na zamówienie. Przed założeniem licówek należy w stu procentach wyleczyć zęby oraz je wybielić. Pierwsza wizyta u stomatologa potrzebna jest na wykonanie koniecznych badań oraz konsultację, w sprawie dalszej współpracy. Zadaniem stomatologa będzie przeprowadzenie z nami wywiadu dotyczącego naszych oczekiwań. Kolejnym krokiem jest wykonanie przez stomatologa odcisków zębów.

 licówki zabieg wrocław

To na modelu wykonanym w ten sposób zostanie przeprowadzona symulacja przyszłego wyglądu naszego uzębienia. Podczas symulacji dobierzemy z dentystą kolor oraz kształt zębów. To bardzo istotne szczególnie w przypadku zmian o radykalniejszym charakterze. Warto więc ten proces potraktować bardzo poważnie. Kiedy już zaakceptujemy wszystkie ustalenia — przebieg i koszty leczenia — będzie można przystąpić do wykonania makiety nowego uśmiechu. Podczas drugiej wizyty stomatolog umieści na naszych zębach wspomnianą makietę. Ma ona charakter tymczasowy i jej celem jest przygotowanie nas na nowy wygląd naszego uzębienia.

Jeśli pojawią się jakieś uwagi — to właśnie moment, by podzielić się nimi z naszym stomatologiem. Dentysta wykona poprawki wedle naszych oczekiwań, jeśli takowe się pojawią. Kolejna wizyta będzie polegać już na zamontowaniu licówek. W zależności od potrzeb — stomatolog delikatnie spiłuje niewielką warstwę szkliwa lub tylko ją zmatowi. Zabieg matowienia szkliwa wykonuje się już w znieczuleniu miejscowym. Następnym krokiem będzie wykonanie przez dentystę odcisku zmatowionych, oszlifowanych zębów i przesłanie go do laboratorium protetycznego.

W laboratorium protetycznym technik wzorując się na modelu — wykona licówki porcelanowe. Na ten czas zęby zostają zabezpieczone licówkami tymczasowymi. Po upływie około dwóch tygodni stomatolog zdejmie tymczasowe zabezpieczenia i wykona wstępną przymiarkę licówek. Na tym etapie dobierze także kolor cementu, na który przyklei licówki. Cement utwardza się przy pomocy specjalistycznej lampy. Nadmiar cementu zostanie obcięty, zaś zęby spolerowane, by uzyskać perfekcyjną gładkość.

licówki zabieg wrocław

Dlaczego warto nałożyć licówki

Licówki to najskuteczniejszy sposób na wyrównanie naszego uśmiechu. Zarówno pod kątem kształtu i faktury, jak i barwy. Proces przygotowania licówek jest pracochłonny i wielokrotnie sprawdzany i zestawiany z preferencjami pacjenta, dlatego też możemy oczekiwać wymarzonego efektu. Warto zastanowić się nad zamontowaniem licówek, jeśli posiadamy na przykład nieestetyczne przebarwienia na zębach. Przebarwienia stanowią jeden z kilku kompleksów, które sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy.

Jak wiadomo — uśmiech to zdrowie, dlatego też warto wybrać dla naszych zębów licówki, by móc znów czuć się komfortowo z własnym uśmiechem. Licówki będą stanowiły warstwę, która przesłoni nieestetyczne elementy i sprawi, że nasz uśmiech znów będzie wyglądał pięknie. Niektórzy cierpią też na zbyt wąskie zęby, przez które tworzą się asymetryczne szpary. Dobrze dobrane licówki pozwolą na wyrównanie zębów i przerw pomiędzy nimi, w taki sposób, by uśmiech był równy i symetryczny.

Oprócz pogrubienia zębów — licówki umożliwiają też poprawę ich wyglądu pod katem faktury. Bardzo często zdarza się, że nasz ząb zostanie przypadkiem ukruszony. Warto wówczas sięgnąć po licówki, które pozwolą na wyrównanie nieestetycznych ukruszeń i poprawę ogólnej kondycji zęba. Tak więc założenie licówek porcelanowych pozwala nie tylko na wyrównanie kolorytu naszych zębów, ale też na wiele innych korzyści. Jedną z nich jest wyrównanie grubości zębów względem siebie czy też wyrównanie linii zębów, która została zaburzona, na przykład na skutek ukruszenia.