Browse By

Dlaczego ocieplenie pianką poliuretanową to dobry i rozsądny wybór?

ocieplenie dachu pianką BolesławiecIzolacje natryskowe wykonywane poprzez nakładanie piany poliuretanowej, od kilku lat coraz mocniej zyskują na popularności. Nic dziwnego jest to bowiem bardzo innowacyjna i sprawna metoda na ocieplenie naszego domu. Dlaczego piana poliuretanowa jest doskonałą konkurencją dla ogólnodostępnych materiałów izolacyjnych, takich jak styropian i wełna.

Czym są izolacje natryskowe?

Pianki poliuretanowe wykonane są  ze spienionej żywicy poliestrowej oraz z pianki polietylenowej. Spieniony poliuretan występuje w różnych postaciach, m.in. w formie mat,  pianek, płyt oraz otulin, które doskonale sprawdzą się do ocieplenia każdej nawierzchni. Ze spienionego polietylenu produkuje się również taśmy oraz tapety. Materiał ten używany jest do izolacji domów, a także do klejenia materiałów, czy też murowania ścian. Jednak musimy pamiętać, że jeden i ten sam produkt nie służy do tych samych celów. Co ważne piana poliuretanowa (PUR) jest materiałem, który musi być nanoszony za pomocą specjalnego przyrządu, dlatego nie możemy wykonywać ocieplenia sami, ale może to zrobić wyspecjalizowana ekipa dysponująca odpowiednim sprzętem i znajomością technologii wytwarzania piany.

Czy jest możliwe ocieplenie dachu i poddasza pianką PUR?

Pianka poliuretanowa, podobnie jak wełna jest polecana do izolacji termicznej dachów i poddaszy. Materiał zastosowany do izolacji dachu i poddasza ma postać twardych płyt przeznaczonych do ocieplania połaci od zewnątrz lub pianki układanej natryskowo od środka. Piankę nakłada się również między krokwiami i pod nimi. Materiał ten można także wykorzystać do ocieplania domu od zewnątrz, natomiast do ocieplania dachu stosowana jest piana otwarto komórkowa. Warto dodać, że pianka PUR jest bardzo elastyczna, przez co, gdy użyje się jej na konstrukcje drewniane, nie odklei się od belek i desek, które w naturalny sposób pracują. Jest ona aplikowana natryskowo.

izolacja natryskowa BolesławiecPreparat z pianką po kilku sekundach puchnie, formując się w piankę i dzięki temu doskonale dopasowuje się do podłoża. Ta metoda izolacji jest więc niesamowicie skuteczna jeśli chodzi o izolacje dachu i poddasza, która jest bardzo trudna, ponieważ zwykle te miejsca są najzimniejsze w całym domu. Metoda pianki PUR pozwala na dotarcie do każdej, nawet najmniejszej, szczeliny, dzięki temu zyskujemy pewność, że powierzchnia jest dokładnie zabezpieczona, której nie mielibyśmy w przypadku styropianu, a także wełny izolacyjnej. Warto także dodać, że izolacja pianką poliuretanową PUR poddasza przebiega  bardzo sprawnie, ponieważ specjaliści są w stanie pokryć przeciętnych rozmiarów poddasze nawet w przeciągu jednego dnia. Dla każdej osoby robiącej remont taka oszczędność czasu i energii jest niesamowicie ważna.

Zalety pianki poliuretanowej stosowanej w izolacji natryskowej

Pianki typu PUR mają ogrom zalet. Przede wszystkim jest to najbardziej innowacyjny i najbardziej skuteczny termoizolator dostępny na rynku budowlanym. Ponadto odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością  mechaniczną i niesamowitą izolacją akustyczną. Dzięki przyczepności i niedużej wadze, jest możliwe to, aby pianę poliuretanową stawiać na starych izolacjach lub warstwach wykończeniowych. W związku z tym idealnie sprawdzi się zatem przy docieplaniu budynków. Z racji tego, że piana PUR silnie się rozpręża, dlatego może posłużyć do ocieplania ścian trójwarstwowych poprzez wypełnienie pustki powietrznej między murami.

izolacja poddasza pianką BolesławiecMusimy jednak pamiętać, że pianki są mało odporne na dłuższe działanie promieni UV, dlatego należy je  w miarę możliwości chronić przed słońcem. W przypadku natrysku na zewnętrzne elementy, konieczne będzie zabezpieczenie pianki innym materiałem np. farba akrylową. Możliwe jest także ocieplanie poddasza od zewnątrz, jednak coś takiego musi zostać wykonane szybko, ze względu na działanie promieni UV.

Podsumowując pianka PUR jest niezwykle innowacyjnym i wspaniałym materiałem do izolacji zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasze, czy dachy. Poza tym jest bardzo lekka, a także dość odporna na płomienie, co niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa. Warto więc zainteresować się tym materiałem, tym bardziej, że mimo stosunkowo krótkiego czasu funkcjonowania na polskim rynku budowlanym, cieszy się już ogromną popularnością i pozytywnymi opiniami.