Browse By

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Każdy poddawał się w swoim życiu licznym zabiegom stomatologicznym, czasami było to wyrywanie zęba, a czasami plombowanie czy inna operacja. Słowo stomatologia wydaje się oczywiste, kojarzy się z lekarzem leczącym zęby w swoim gabinecie. Oznacza ona jednak nie tylko poszczególne zabiegi dbające o regularne uzdrawianie chorych zębów, lecz także bardziej skomplikowane operacje i znacznie szerszą wiedzę o nich. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem rzadkich chorób zębów, oferuje znacznie bardziej skomplikowane leczenie i podejmuje się opieki nad problemami zębów i jamy ustnej, które nie zawsze mogą być rozwiązane przez dentystę bez uprawnień chirurgicznych.

Na czym polega praca chirurga stomatologa?

Chirurg stomatolog posiada nie tylko wiedzę na temat wszelkich procesów zachodzących w samych zębach, lecz zna także schorzenia bądź nieprawidłowości zachodzące w całej jamie ustnej oraz jej okolicach. Jak każdy chirurg, przeprowadza on kompleksowe zabiegi, które wymagają odpowiedniej wiedzy na temat poszczególnych części twarzy, dzięki czemu może we właściwy sposób przeprowadzić owe operacje. Jakie są niektóre z dziedzin, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Z całą pewnością należy do nich ortodoncja, która zajmuje się głównie wadami zgryzu. To właśnie ortodonta określa czy zęby pacjenta układają się w prawidłowy, zdrowy sposób, czy też powinny być przesunięte, np. za pomocą aparatu ortodontycznego. Drugą istotną specjalizacją wchodzącą w zakres kompetencji chirurga stomatologa jest protetyka, której tajniki są niezbędne do prawidłowego uzupełniania różnego rodzaju ubytków w szczęce. Równie ważna jest znajomość chirurgii plastycznej – jest niezbędna w przypadku kompleksowych operacji w okolicach szczęki i jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej, a chirurgia stomatologiczna

Jednym z najbardziej powszechnych zabiegów wykonywanych przez chirurgów stomatologów jest usuwanie zębów, które powodują ból i które są głęboko zakorzenione w szczęce, w tym zębów mądrości, czyli tak zwanych ósemek. Jest to zabieg stosunkowo krótki i stosowane jest przed nim znieczulenie. Chirurg zajmuje się również nacięciem ropnia zęba, który powstaje w wyniku braku ochrony danego zęba. Jednym z najbardziej znanych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa jest także wstawianie implantów zębów, czyli sztucznych korzeni zębów, na których następnie umieszcza się koronę. Implanty muszą mieć taki kolor, jak zęby, żeby ładnie komponować się z pozostałym uzębieniem.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się także leczeniem nowotworu wargi i wszelkich zmian takich jak guz. Ważną częścią praktyki chirurgów stomatologów jest także leczenie bólów występujących w różnych częściach twarzy. Przykładem takiej dolegliwości jest neuralgia nerwu trójdzielnego, czyli nerwu przebiegającego przez brodę, nos, czoło i skronie. Tego typu nerwoból jest odczuwalny, na przykład, podczas zjedzenia czegoś wyjątkowo zimnego. Guz czy też inny powód neuralgii może zostać wycięty bądź też leczony za pomocą leków.

Chirurg stomatolog potrzebuje dużej wiedzy z różnych dziedzin medycyny, aby właściwie zdiagnozować liczne częste lub rzadkie dolegliwości okolic szczęki i jamy ustnej. Jego rola różni się od pracy stomatologa wykonującego podstawowe zabiegi tym, że ma on często do czynienia z dużo bardziej skomplikowanymi chorobami i nieprawidłowościami występującymi w zębach. Co więcej, jego chirurgiczne uprawnienia i wiedza pozwalają mu także na leczenie nerwobólów oraz nowotworów występujących w okolicach jamy ustnej i bardzo ważna jest w przypadku tych chorób również znajomość chirurgii plastycznej, która pozwala na kompleksowe odbudowanie danych części ciała.