Browse By

Czy warto zdecydować się na implanty zębowe?

Implanty zębowe stanowią zapewne najdoskonalsze rozwiązanie w przypadku pojedynczego braku w jamie ustnej. Gdy stracimy ząb w wyniku upadku czy na skutek długoletnich zaniedbań, pozostawienie niewypełnionej luki, prowadzić może do przechylania się pozostałych zębów i wad zgryzu. Prędzej czy później i tak zmuszeni będziemy zatem wypełnić powstałą szczelinę. Kwestia tylko czym…
Do wyboru są bowiem zarówno implanty, jak i tak zwane mostki. Te ostatnie wymagają jednak szlifowania zębów sąsiednich i zaangażowania ich w całość konstrukcji. Przy implantach takie problemy po prostu nie występują. Przejdźmy zatem do szczegółów i dowiedzmy się czym tak naprawdę są wspomniane implanty, jakie są ich zalety i jakie ewentualne obawy towarzyszą pacjentom w trakcie ich mocowania.

Czym są implanty zębowe i jakie są ich zalety?

implanty zęboweImplanty zębowe, to wykonane zazwyczaj z tytanu zamienniki naturalnego korzenia. Na nich mocuje się odpowiednie korony zębowe, by uzyskać efekt całkowitego uzupełnienia. Z racji tego, że implanty wymagają umieszczenia ich w kości wyrostka zębowego, konieczne staje się ich wkręcenie.
Zalety implantów zębowych, to przede wszystkim idealnie odwzorowanie naturalnych zębów oraz trwałość. Inne rozwiązania, choć również skuteczne, mogą nas zdradzić. Przy implantach nikt nie jest w stanie zorientować się, że brakuje nam naturalnego zęba. Dla tych, dla których taka świadomość jest istotna, z pewnością będzie to dobra wiadomość. Co więcej, posiadając implant zębowy możemy być też pewni, że z czasem nie ulegnie on procesom próchnicznym. Mamy więc tak naprawdę stałe uzupełnienie, które służyć nam może długie lata. Raz wydane pieniądze będą się więc zwracać z każdym mijającym miesiącem.
Jakie wobec takich zalet mogą być zatem obawy pacjentów? I z czego wynikają poszczególne przeciwwskazania do wszczepienia implantów?

Obawy towarzyszące pacjentom i przeciwwskazania do wszczepienia implantu

Obawy, które towarzyszą pacjentom przed wszczepieniem implantu, to najczęściej te natury finansowej. Bo jak wiadomo, tego rodzaju rozwiązania należą jednak do nieco droższych, niż pozostałe. Za jakość trzeba jednak zapłacić. W zamian otrzymujemy przecież nienagannie wyglądające i do złudzenia przypominające naturalne zęby – zamienniki.
Gdy chodzi o przeciwwskazania, na ogół nie ma się czym przejmować. Implanty zębowe są bowiem dobrze przyjmowane przez organizm ludzki. Ewentualne jego odrzucenie może wywołać jedynie choroba kości, taka jak osteoporoza. Jeśli cierpimy z jej powodu, powiedzmy o tym lekarzowi. Podobnie zresztą, jak o schorzeniach jamy ustnej, paradontozie i chorobie przyzębia. Z powodu wszystkich trzech dolegliwości istnieje ryzyko utrudnionego przyjęcia implantu. A takie problemy na pewno nie są pożądane.
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są natomiast choroby psychiczne, cukrzyca i bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Pacjentki w ciąży oraz osoby zmagające się z alkoholizmem czy nowotworem też powinny unikać wszczepiania implantów. Osłabiony organizm nie jest bowiem zbyt skłonny do współpracy. Tym bardziej nie należy go dodatkowo obciążać.

Gabinet stomatologiczny, w którym warto się leczyć – który wybrać?

implanty zęboweO wszystkich przeciwwskazaniach i obawach powinniśmy oczywiście porozmawiać z lekarzem prowadzącym. To on zdecyduje czy wybrana metoda jest dla nas odpowiednia, czy nie. W Gdańsku w Gabinecie Stomatologicznym Stomatologia Podralscy implanty zębowe stosuje się w przypadku braku pojedynczego zęba, kilku zębów, a nawet całego uzębienia. To oznacza, że rozwiązanie to zastosować możemy nawet, gdy zębów pozbyliśmy się w całości.
W Gabinecie Stomatologicznym Podralscy implanty zębowe wszczepia się przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. To oznacza, że całość zabiegu wykonywana jest przy maksymalnym ograniczeniu odczuwanego bólu. Pacjenci, którzy się go obawiają, mogą zatem odetchnąć z ulgą.
Co więcej, wspomniany gabinet doskonale radzi sobie zarówno z przypadkami prostymi jak i nieco bardziej skomplikowanymi. Niekiedy bowiem leczenie związane z implantami wymaga pewnych dodatkowych zabiegów, na przykład odbudowy kości. Tak czy inaczej, oddając się w ręce profesjonalistów nie mamy się czego obawiać.