Browse By

Co powinno znaleźć się w apteczkach pierwszej pomocy?

Wypadek może zdarzyć w każdym zakładzie pracy. W związku z tym standardem jest posiadanie apteczki pierwszej pomocy, by w razie niefortunnego zdarzenia móc w szybki i bezpieczny sposób pomóc osobie poszkodowanej. Celem zestawu medycznego jest udzielenie natychmiastowej pomocy w wyniku urazów, katastrof czy nagłych zachorowań, do czasu przybycia wyspecjalizowanych służb ratowniczych. Każdy pracownik ma pełne prawo dostępu do apteczki i skorzystania z wyposażenia w sytuacjach zagrażających zdrowiu oraz życiu.

Kierownik zakładu pracy jest zobowiązany do powołania osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wewnętrznej akcji ratunkowej, a także za kompletowanie asortymentu medycznego. Najczęstsze wypadki podczas pracy zdarzają się na budowie, a także przy stanowiskach obsługiwania maszyn. Są to w szczególności skaleczenia, rany otwarte, poparzenia, zwichnięcia i złamania kości lub urazy w wyniku działania środków chemicznych. Nieodłącznym elementem każdej apteczki jest instrukcja pierwszej pomocy, z która zapoznany musi być każdy pracownik.W przypadku miejsc o wysokim zagrożeniu dla zdrowia, powinien także znajdować się punkt pierwszej pomocy, czyli wydzielone miejsce wyposażone w niezbędny sprzęt oraz umożliwiające wniesienie noszy.

sklep BHP Gabi

Zawartość apteczek jest ustalana indywidualnie od specyfiki miejsca pracy, jednak nigdy nie powinno w niej zabraknąć:

– duża ilość opatrunków i bandaży

– gazy i plastry opatrunkowe

– chusty trójkątne

– maseczka do sztucznego oddychania

– płyn do dezynfekcji

– siatka opatrunkowa

A w poszerzonej wersji dodatkowo:

– koc ratunkowy

–  unieruchamiająca

– zestaw do płukania oka

– kołnierz ortopedyczny

Ponadto, bardzo ważnym elementem wyposażenia, które wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo pracowników jest gaśnica. Powinny one być umieszczone w strategicznych miejscach z łatwym dostępem. Do wyboru jest kilka rodzajów gaśnic, których zadaniem jest poradzenie sobie z pożarem w różnych otwartych przestrzeniach, jak i tych pod zadaszeniem. Za uniwersalną uważa się gaśnicę proszkową, jednak równie pożyteczne są piankowe, wodno mgłowe i śniegowe.

Nie należy pod żadnych pozorem ignorować zagrożeń w miejscu pracy, szybka reakcja może oszczędzić wiele bólu lub uratować życie. Większość incydentów ma miejsce przez nieostrożność pracowników, ponieważ wystarczy tylko chwila nieuwagi, by korzystanie z asortymentu apteczki pierwszej pomocy stało się niezbędnym działaniem. Pamiętaj, by dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych w otoczeniu i przeczytać w pierwszej kolejności dołączoną instrukcję.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem BHP Gabi.