Browse By

Dbanie o soczewki miesięczne – jak robić to dobrze?

Nosząc soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku, np. soczewki miesięczne, konieczna jest znajomość zasad dotyczących pielęgnacji. Aby korzystanie z soczewek było bezpieczne, należy o nie odpowiednio dbać. Jak robić to dobrze?

Geneza soczewek

Soczewki kontaktowe zdają się być nowoczesnym sposobem korekcji wady wzroku… Nic bardziej mylnego. Geneza soczewek sięga czasów renesansu! Ich prekursorem jest Leonardo da Vinci, a także Kartezjusz, którzy zastanawiali się, jak poprawić widzenie za pomocą urządzenia zakładanego bezpośrednio na oko. Pierwszą soczewkę stworzono w XIX wieku w Niemczech.

Współcześnie soczewki umieszcza się na oku nie tylko w celu korekcji wady wzroku, ale również w celach kosmetycznych, do zmiany ich barwy, a także jako dodatki do kostiumów podczas tworzenia efektów specjalnych w filmach. Soczewki kontaktowe służą do korekcji wad wzroku i jako wyroby medyczne – podlegają nadzorowi. Przy ich zakupie wymagane jest posiadanie recepty, gdyż tylko specjalista po przebadaniu pacjenta jest w stanie dobrać odpowiednie soczewki. Aby uniknąć powikłań, należy kupować je z wiarygodnego źródła, a także odpowiednio pielęgnować za pomocą przeznaczonych do tego produktów oraz użytkować w wyznaczonym przez producenta okresie. Po jego zakończeniu należy zaopatrzyć się w nowe szkła korekcyjne. 

Podział soczewek ze względu na czas noszenia

Soczewki przeznaczone są do użycia w określonym czasie, co gwarantuje zachowanie dobrej kondycji oczu. Po jego upływie należy je wyrzucić i zaopatrzyć się w nowe. Ze względu na czas noszenia soczewek dzielimy je na: jednodniowe (zwane jednorazowym), dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, roczne.

Soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej pielęgnacji, ponieważ po upływie jednego dnia po prostu je wyrzucamy. Tego typu soczewki polecane są osobom ze skłonnościami do alergii oraz unikającym zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. Inaczej jest w przypadku soczewek dwutygodniowych, miesięcznych, trzymiesięcznych i rocznych. Decydując się na nie, trzeba zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria, takie jak: pojemniczek na soczewki, a także płyn do czyszczenia.

Pielęgnacja soczewek miesięcznych

Soczewki miesięczne, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do użytku przez okres jednego miesiąca. Po tym czasie należy wymienić je na nowe. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż soczewki jednodniowe. Dobrze sprawdzą się u osób aktywnych, ceniących komfort i wygodę, które są zdecydowane całkowicie zrezygnować z noszenia okularów.

soczewki miesięczne zakładanie

Myślisz o rozpoczęciu przygody z soczewkami miesięcznymi? Sprawdź ofertę Soczewki24 i wybierz szkła kontaktowe dla siebie.

Należą do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów soczewek kontaktowych ze względów ekonomicznych, ponieważ ich użytkowanie nie jest drogie. Poza tym wolniej zużywają się, co związane jest z zastosowaniem innego rodzaju materiału do ich produkcji. Wymagają jednak właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Czyszczenie soczewek miesięcznych polega na codziennym usuwaniu z nich drobnoustrojów, osadu białkowego oraz dezynfekowaniu. Systematyczna i odpowiednia pielęgnacja jest konieczna dla zagwarantowania zdrowia oczu i uniknięcia problemów ze wzrokiem, a nawet ochrony przed jego utratą. Użycie do tych zabiegów odpowiednio dobranego płynu pozwoli zachować komfort użytkowania szkieł kontaktowych i wysoką jakość widzenia.

Jak wyczyścić soczewki kontaktowe miesięczne?

Czyszczenie soczewek kontaktowych powinno odbywać się bezpośrednio po ich zdjęciu. Przed tym zabiegiem należy umyć i wytrzeć do sucha ręce. Następną czynnością powinno być wypłukanie płynem do pielęgnacji soczewek specjalnego pojemniczka. Najlepiej, aby uniknąć pomylenia szkieł, codziennie zaczynać od zdjęcia soczewki z tego samego oka. Nigdy nie należy myć ich wodą z kranu, ponieważ mogą w niej znajdować się drobnoustroje i nieczystości, które doprowadzą do zakażenia oka. Należy robić to wyłącznie przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego płynu. Po zdjęciu soczewki kładziemy ją na wymytej, suchej dłoni i wylewamy na nią kilka kropel płynu pielęgnacyjnego, jednocześnie palcem drugiej ręki rozprowadzając płyn po powierzchni – po 10 sekund z każdej strony. Następnie spłukujemy soczewki jeszcze raz płynem. Dla odpowiedniego przechowywania, komory pojemnika należy napełnić płynem pielęgnacyjnym i włożyć do nich soczewki w taki sposób, aby były w nim całkowicie zanurzone, a następnie zakręcić każdą komorę. Podobną sekwencję czynności należy wykonać z drugą soczewką.

Pielęgnacji wymaga również pojemniczek do przechowywania soczewek, który najlepiej czyścić po ich założeniu. Trzeba wylać z niego płyn, wlać świeży i przepłukać nim pojemnik, a następnie zostawić do wyschnięcia. Codzienna dezynfekcja pojemnika i wymiana płynu jest absolutną koniecznością. 

Właściwa pielęgnacja szkieł kontaktowych pozwoli na komfort ich użytkowania i zachowanie zdrowych oczu na dłużej.