Browse By

Jak baseny termalne wpływają na nasze zdrowie?

Baseny termalne to jedna z najprzyjemniejszych metod terapii leczniczej odkrytych przez człowieka. Korzystanie z naturalnie ciepłych wód pełnych minerałów ma według powszechnej opinii pozytywny wpływ na zdrowie, działając relaksująco, odbudowująco i wzmacniająco. Choć do pewnego czasu kąpiele w wodach termalnych zalecano głównie osobom starszym zmagającym się z bólami stawów, dziś korzystają z nich także osoby młodsze.

Ciepłe wody działają zarówno na układ krążenia, jak i układ kostny oraz poprawiają stan mentalny człowieka. Osoby, które poszukują przyjemnego sposobu na relaks, a jednocześnie mają nadzieję na poprawę ogólnego stanu zdrowia, z pewnością powinny rozważyć wizytę w basenach termalnych. Jaki faktyczny wpływ na zdrowie mogą nieść za sobą kąpiele w naturalnie gorących wodach?

Poprawa krążenia

Wody termalne są zazwyczaj niezwykle bogate w minerały, między innymi siarczki i siarczany, krzemionkę oraz potas. Dzięki podwyższonej temperaturze wody, składniki te znacznie łatwiej przenikają do organizmu człowieka, wywierając pozytywny wpływ na układ krążenia, przemianę materii, gospodarkę hormonalną oraz ogólny stan psychofizyczny człowieka.

Z tego też względu wody termalne są bardzo często ważnym elementem opieki sanatoryjnej, z której korzysta wiele osób w podeszłym wieku. Wody lecznicze przyspieszają także gojenie się ran. Ze względu na działanie przyspieszające krążenie i metabolizm, oraz ogólną pracę skóry, naturalne procesy gojenia się ran zostają pobudzone, a antybakteryjna siarka wspomaga ich oczyszczanie.

Kąpiele w wodach siarczkowych wspomagają również produkcję immunoglobin, wzmacniając tym samym odporność. Siarka zawarta jest w każdej komórce tworzącej ciało człowieka, tak więc jej dostarczanie w postaci kąpieli w wodach termalnych wpływa regenerująco na wątrobę, wspiera leczenie stanów zapalnych oraz chorób przemiany materii. Dodatkowo wody termalne wykazują działanie lecznicze w walce z bakteryjnym zakażeniom skórnym oraz wzmacniają ogólną kondycję włosów, skóry i paznokci.

baseny termalne

Ulga po urazach

Wody termalne wykorzystywane są również w procesach leczenia i rehabilitacji po różnego rodzaju zabiegach i urazach układu kostnego. Kojąca temperatura wody wpływa rozluźniająco na mięśnie, jednocześnie łagodząc objawy bólowe towarzyszące zrastającym się kościom. Ciepło to jednak nie jedyny czynnik leczniczy wód termalnych.

Zawarte w nich związki siarki wspomagają regenerację chrząstek stawowych, działają przeciwzapalnie, odtruwająco i oczyszczająco, a dodatek fluoru stymuluje uwapnianie tkanki kostnej. Wody fluorkowe i radonowe są szczególnie polecane osobom zmagającym się z osteoporozą. Zawartość tych dwóch minerałów łagodzi objawy zapaleń stawów, przyspiesza zrost kości, a także regeneruje uszkodzone włókna nerwowe.

Jedne z najpopularniejszych w Polsce wód termalnych znajdują się w Cieplicach i jako jedyne osiągają temperaturę dochodzącą do 90 stopni Celsjusza. Wody te nie są mocno zmineralizowane, natomiast zawierają bogactwo fluoru i krzemionki, a także sodu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza i litu. Kąpiel w tak specyficznie nasyconej wodzie ma dobroczynny wpływ na układ moczowy i zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Relaksacja i redukcja stresu

Poruszając kwestie lecznicze kąpieli w basenach termalnych, nie należy zapominać o właściwościach rozluźniających i relaksacyjnych takich zabiegów. Nie ulega wątpliwości, że ciepło wody i możliwość spędzenia godziny w zupełnej izolacji od świata zewnętrznego pomaga uporządkować myśli i odstresować się. Kąpiele w basenach termalnych są z tego powodu zalecane także osobom zmagającym się z depresją, nerwicą oraz ogólnym gorszym samopoczuciem psychofizycznym. Dzięki regularnym wizytom w basenach termalnych poprawie ulega zdrowie fizyczne człowieka, co również ma znaczący wpływ na jego kondycję psychiczną.