Jak prawidłowo i legalnie przeprowadzić kasację auta?
Aby skutecznie i w legalny sposób przeprowadzić kasację naszego samochodu, należy przygotować się na szereg formalności. Oprócz tego, wymagane są poszczególne czynności, o których nie może zapomnieć właściciel zniszczonego samochodu.
Najbardziej istotne w całej procedurze jest to, by skorzystać z usług doświadczonej i dobrej firmy. Znalezienie właściwego punktu, który skupuje auta, jest pierwszą i kluczową czynnością. Punkt taki jest upoważniony do unieważnienia dowodu rejestracyjnego, tablic oraz karty pojazdu. W trakcie wypełniania wszelkich formalności, właściciel samochodu otrzymuje oświadczenie o unieważnieniu dokumentów dotyczących pojazdu.
Istnieje kilka przypadków, przez które należy przeprowadzić kasację auta. W większości przypadków, decydujemy się na kasację z powodu złego stanu auta. Stary samochód, który nie działa, nadaje się jedynie na przekazanie na złomowisko.
Dokumenty potrzebne do kasacji auta
Podczas wizyty w punkcie, należy przygotować odpowiednie dokumenty:
- Dowód osobisty lub inny, potwierdzający naszą tożsamość,
- Dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz dokumenty, które potwierdzają dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym auta.
- Tablice rejestracyjne.
Są to podstawowe dokumenty, jakie należy posiadać przy sobie podczas procedury. W niektórych przypadkach, wymaga się również dodatkowych dokumentów. Są to np. umowa ubezpieczenia OC lub dowód opłacania składek. Poza tym, jeśli pojazd należy do osoby prawnej lub posiadającej własną działalność gospodarczą, należy dostarczyć takie dokumenty jak wypis z KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej.
Właściciel, po wizycie w punkcie skupu aut, musi w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Wniosek taki należy złożyć w wydziale komunikacji gminy lub miasta. Dodatkowo, należy uregulować ewentualne zaległości związane z opłacaniem OC. Zapłacenie zaległej kwoty ubezpieczenia, pozwoli nam uniknąć problemów w trakcie wysłania wniosku o unieważnienie dokumentów pojazdu.
Obowiązki punktu kasacji
Każda firma, która zajmuje się złomowaniem aut, musi wykonywać odpowiednie czynności.
Są to między innymi:
- Przyjęcie samochodu, który posiada numer VIN, nadwozia, podwozia lub ramy. Samochód, który przyjmują pracownicy punktu, jest nieużywany i w złym stanie.
- Punkt unieważnia dowód i tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu.
- Od pracowników punktu otrzymujemy oświadczenie o unieważnieniu powyższych dokumentów. Dodatkowo, przekazane nam zostaje zaświadczenie o przyjęciu auta na złom.
- W ciągu tygodnia, do wydziału komunikacji gminy/miasta, zostaje wysłane zaświadczenie o demontażu samochodu.
Jak przejść przez tę procedurę?
Dobra firma pomoże nam przejść nie tylko przez całą procedurę, ale i w wypełnianiu formalności. Kasacja auta to czynność, której dokonuje się przeważnie tylko raz lub dwa w życiu. Jest to więc zbiór obowiązków, jakie znane są najlepiej pracownikom punktu.
Zadaniem pracowników dobrej firmy skupującej auta, jest pomoc każdemu właścicielowi samochodu. Dziś, o przechodzeniu takiej procedury możemy dużo dowiedzieć się ze stron internetowych, poświęconych tematyce motoryzacji. Jednak to pracownicy punktu złomu będą wiedzieć najlepiej jak wygląda przechodzenie procedury kasacji w każdym przypadku. Dobra firma z doświadczeniem, która od lat prowadzi skup złomu, da nam właściwe wskazówki, w jaki sposób i kiedy składać dokumenty.