Browse By

W jaki sposób dobrać moc klimatyzacji do pomieszczenia?

Jaka wielkość klimatyzatora będzie odpowiednia?

Zakup większego klimatyzatora pokojowego niekoniecznie sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas gorących letnich miesięcy. W rzeczywistości, klimatyzator pokojowy, który jest zbyt duży dla obszaru jest mniej wydajny i mniej skuteczny niż mniejszy, odpowiedni dla wielkości konkretnego pomieszczenia. Powód: zbyt duże urządzenie przewietrzy pokój do zadanej temperatury ustawionej w termostacie, zanim nastąpi właściwe osuszanie, obszar pokoju będzie odczuwalny jako „lepki” i niewygodny. Centralne systemy klimatyzacyjne muszą być dobrane przez specjalistów.

Chłodzenia powietrza we właściwy sposób
Jeśli masz system centralnego powietrza w domu, ustaw wentylator aby wyłączał się w tym samym czasie, co sprężarki, które zazwyczaj ustawiamy poprzez ustawienie trybu „auto”. Innymi słowy, nie należy używać centralnego systemu wentylatorów, aby zapewnić cyrkulację powietrza – użyj wentylatorów krążących w poszczególnych pomieszczeniach.

Klimatyzacja dla domu

Zamiast klimatyzacji, należy rozważyć zainstalowanie wentylatora dla całego domu. Wentylatory pracują w całym domu w wielu klimatach i pomagają schłodzić dom, ciągnąc chłodne powietrze po całym domu i wyciągając ciepłe powietrze przez górne kondygnacje. Użycie wentylatora najskuteczniej chłodzi podczas chłodniejszych pór dnia: w domu pozostanie chłodniej przez cieplejsze porach dnia, bez użycia wentylatora.

Zobacz jak obchodzić się z ustawieniami urządzenia

   Ustaw termostat na tak wysoką temperaturę, jak jest to dla Ciebie wygodnie w lecie, zapewnij kontrolę wilgotności w razie potrzeby. Im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną, tym bardziej obniżysz ogólny rachunek chłodzenia. Unikaj ustawiania termostatu w chłodniejszym otoczeniu niż normalnie po włączeniu klimatyzatora. Nie będzie chłodził domu szybciej i może doprowadzić do nadmiernego chłodzenia, a tym samym niepotrzebnych kosztów. Rozważ używanie wewnętrznego wentylator wraz z oknami dla klimatyzatora do rozprzestrzeniania schłodzonego powietrza w domu bez znacznego zwiększania poboru mocy. Należy unikać umieszczania urządzeń, które dają ciepło, takich jak lampy czy telewizory w pobliżu termostatu.

Jeśli klimatyzator jest stary, rozważ zakup modelu energooszczędnego. Poszukaj etykiet Energy Star i EnergyGuide – pokojowe Klimatyzatory są o 10% bardziej wydajne, a wykwalifikowane jednostki centralne są o 15% bardziej wydajne od standardowych modeli. Rozważ zainstalowanie wentylatora dla całego domu lub w razie potrzeby chłodnicy. Zainstalowanie energooszczędnego klimatyzatora jest wskazane przede wszystkim tam, gdzie jest najczęściej używany. Klimatyzatora nie powinno używać się w zbyt dużym pomieszczeniach, które często mogą być wietrzone w inny sposób. Wydajność klimatyzacji w dużym obiekcie będzie niska, a to sprawi, że niepotrzebne w ogóle będzie jego zasilanie. Im mniejszy jest pokój tym lepiej ustawić tam klimatyzację, odpowiednio zaprogramowaną. Warto wspomnieć o tym, iż wentylator ma również możliwość grzania, nie tylko chłodzenia, co sprawdza się w miejscach, które mają dużo przepuszczalność powietrza i nie są zbyt szczelne.