Browse By

Jak wygląda zabieg pobierania krwii? Czy to boli?

Analiza krwi jest podstawowym badaniem zalecanym przez lekarzy pierwszego kontaktu. Dzięki niemu lekarz może uzyskać ogromną ilość niezwykle istotnych informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Jakie są wskazania do wykonania morfologii krwi?

Dzięki badaniu krwi można wykryć na wczesnym etapie wiele różnych chorób, a także uzyskać wiele różnych informacji na temat kondycji zdrowotnej pacjenta. Wskazań do wykonania morfologii krwi może być wiele, ale przede wszystkim lekarz zleca to badanie w podejrzeniu niedokrwistości, a także we wczesnym wykrywaniu raka, rozpoznawaniu stanów zapalnych, nawet wtedy, gdy nie dają one jeszcze bezpośrednich objawów.

Badanie krwi wykonuje się profilaktycznie z częstotliwością najczęściej dwóch lat, bez podejrzenia jakiejkolwiek choroby. Parametrami ocenianymi podczas badania krwi jest liczba czerwonych krwinek, a także białych, hematokryt oraz stężenie hemoglobiny. W trakcie zabiegu krew pobiera się z żyły łokciowej. Warto temu badaniu poddawać się cyklicznie w celu zapobiegania wielu chorobom i wykryć wszelkie niepokojące oznaki ze strony organizmu.

Jak wygląda zabieg pobierania krwi?

W celu uzyskania wiarygodnych wyników pacjenci przychodzą na badanie rano, jeszcze przed zjedzeniem posiłku. Dzięki temu wyniki badania będą wiarygodne. Choć zdawać by się mogło, że nie powinno ono  budzić niepokoju u pacjentów, to jednak wielu z nich obawia się i przeżywa stres przed pobraniem krwi, szczególny niepokój budzi moment wbijania igły przez warstwę skórną do znajdującej się pod jej powierzchnią żyły w zgięciu ręki.

Ból spowodowany przebijaniem przez igłę warstwy skóry i żyły jest naprawdę niewielki, niektórzy porównują go do ukąszenia komara. Wielu z nas nawet nie wie, w którym momencie zostali przez tego owada ugryzieni, gdyż odczucie bólu w tym momencie jest znikome w kontekście późniejszych dolegliwości z tym związanych, a głównie pieczenia i dokuczającego bąbla. Przebicie skóry i żyły to dosłownie moment, parę sekund i dolegliwości znikają.

Stres związany z tą czynnością wynika zapewne z obawy przed interwencją obcego ciała, jaką jest igła i wyciek krwi żylnej, co kojarzy nam się z uszkodzeniem ciała. Stąd uprzedzenia i obawy pojawiające się przed pobraniem krwi.

Co zrobić, aby pobieranie krwi nie bolało?

Niektóre osoby przeżywają tak duży stres związany z pobieraniem krwi, że najlepiej jest mu przeciwdziałać. Jednym ze sposobów zmniejszenia dolegliwości bólowych jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pobierająca krew do badań osoba nie będzie miała problemu ze znalezieniem żyły, gdyż staną się one dzięki temu widoczne. To zaoszczędzi pacjentowi bólu związanego często z poszukiwaniem żyły pod skórą już po wkłuciu igły, co może być bolesne.

Osoby przeżywające duże obawy i lęk przed tym zabiegiem mogą poprzedniego dnia zażyć delikatne środki uspokajające, najlepiej ziołowe, które nie wpłyną na wyniki badania, a pomogą opanować lęk przed pobraniem krwi. Szczególnie wrażliwi pacjenci, cierpiący na depresję mogą poprosić o znieczulenie skóry w miejscu wkłucia igły, na przykład kremem znieczulającym. Należy pamiętać o poproszeniu lekarza o wypisanie recepty, gdyż tego rodzaju krem jest sprzedawany na receptę.

Zasady oddawania krwi przez jej dawców?

Dawcy krwi poddawani są cyklicznym zabiegom pobierania krwi, która ma służyć ratowaniu ludzkiego życia. Miejscem jej przechowywania są banki krwi. Każdy dawca poddany jest na początku tradycyjnemu pobraniu w celu oceny przydatności takiej osoby jako dawcy. Nie należy zapominać, że materiał pobrany musi być najwyższej jakości, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dawcy, jak i biorcy.

Każda osoba, która chce zostać dawcą krwi musi ukończyć 17 lat i do pełnoletniości musi posiadać zgodę rodziców na poddanie się takiemu pobraniu. Jej waga ciała nie może być niższa niż 50 kilogramów. Cała procedura trwa niemal godzinę, wliczając do tego badania kwalifikujące osobę do pobrania, wypełnienie dokumentów oraz odpoczynek regeneracyjny. Samo pobranie krwi trwa tylko 10 minut.

fotele specjalistyczne

Fotele do pobrań krwi

Fotele do pobrań krwi charakteryzują się dużą ergonomią i stabilną konstrukcją. Dla wygody pacjentów wyposażone są w dwa podłokietniki lub tylko podłokietnik lewy wraz z dodatkową półką, ułatwiającą wykonywanie zabiegu, szczególnie w przypadku użycia kilku probówek. Fotel można dopasować do wysokości przedramienia pacjenta dzięki systemowi ręcznej regulacji podłokietników oraz oparcia. Więcej o tego typu fotelach: https://www.meble-medyczne.pl/kategoria-produktu/fotele-do-pobierania-krwi/

Można je podnieść lub obniżyć, a także ustawić w zakresie 180 stopni, co umożliwia zindywidualizowanie zabiegu pobierania krwi. Obicie wykonane ze wzmocnionego materiału zapewnia utrzymanie fotela do pobrań w czystości. Rynek oferuje wiele wariantów kolorystycznych tego rodzaju sprzętu medycznego.