Browse By

Znane za granicą polskie zespoły rockowe

Niska popularność polskiej muzyki za granicą to problem, z którym rodzima branża muzyczna zmaga się już od dłuższego czasu. Z jakiegoś bliżej nie określonego powodu polskim zespołom i wykonawcom trudno jest przebić się na zagranicznych listach przebojów.

Przeszkodą może być sam język polski, którego za granicą zwyczajnie nie rozumieją, jednak wiele osób twierdzi, że przyczyna leży tu po stronie przesytu rynku międzynarodowego muzyką popularną i wysokimi wymaganiami, z jakimi musieliby zmierzyć się PR-owcy chcący wyprowadzić polski pop na szczyty światowych list przebojów. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa bardziej niszowych zespołów oraz gatunków muzycznych, które nie koniecznie nadają się do typowego radia popularnego. Jedną z takich kategorii jest niewątpliwie polski rock, który choć rzadko puszczany w komercyjnych stacjach, wśród prawdziwych koneserów robi furorę. I to nie tylko w Polsce! Dziś przyjrzymy się rockowym zespołom z rodzinnego podwórka, których kariery kwitną dziś na całym świecie.

Nasze zestawienie otwiera Tides from Nebula – młoda grupa post-rockowa, która rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku i od razu znalazła wierne grono odbiorców zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Już w pierwszym roku zespół koncertował z amerykańską grupą Caspian oraz włoskim At the Soundawn. To niewątpliwie przyniosło grupie sporą popularność w Europie. Za sukces odpowiada jednak przede wszystkim niewątpliwy talent muzyków. Tides from Nebula posiada w swoim zanadrzu zaledwie trzy albumy. Kto wie, jak daleko mogą dojść w następnych latach.

 

Frontside

Założony w 1993 roku Frontside to grupa, która w swojej karierze przeszła już wiele zmian. Pierwsze brzmienia utrzymywane w klimatach hardcore z czasem przerodziły się w metalcore i deathcore, by w 2014 roku zupełnie odbić stylistycznie od wcześniejszych materiałów i wejść w szeroko pojętego rocka. Taka różnorodność została jednak doceniona przez wiernych fanów w Polsce i na świecie, również za sprawą albumów trzech albumów wydanych w języku angielskim.

 

Coma

Polska klasyka rocka, czyli pochodzący z Łodzi zespół Coma to pozycja, której z pewnością nie może zabraknąć w takim zestawieniu. Ich obecność w świadomości fanów rocka na całym świecie jest najlepszym dowodem na to, że zespół od lat radzi sobie świetnie również poza krajową areną. Coma jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów rockowych kraju, z wieloma statuetkami oraz hitami pojawiającymi się regularnie w rozgłośniach radiowych. W 2007 roku zespół zagrał jako suport dla Linkin Park oraz Pearl Jam na stadionie narodowym w Chorzowie. Ich ostatni album, zwany potocznie „czerwonym albumem” ukazał się również w anglojęzycznej wersji językowej, Set your dogs on me wydanej dzięki niemieckiej wytwórni EarMusic.

 

Riverside

Polska grupa tworząca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego to prawdziwa perełka w naszym zestawieniu. Choć dopiero piąty krążek, zatytuowany Shrine of New Generation Slaves przyniósł zespołowi komercyjny sukces w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii, czy Finlandii, grupa jest rozpoznawalna wśród koneserów tego gatunku na terenie całej Europy. W swojej twórczości artyści poruszają zagadnienia takie jak problemy psychiczne, miłość oraz konflikt wewnętrzny, co właściwie jest tematyką często utożsamianą z tym konkretnym gatunkiem muzycznym. Co zaskakujące, popularność grupy poza granicami kraju nie przekłada się na rozpoznawalność w Polsce – tu nigdy nie trafili do szerokiej grupy odbiorców. Mimo to Riverside to niewątpliwie warta uwagi grupa rockowa, o której Europa usłyszy jeszcze wielokrotnie.

Rynek polskiej muzyki rockowej, metalowej oraz post-rockowej popularnej za granicą jest niezwykle bogaty. Zaledwie rok temu amerykański portal ultimate guitar stworzył listę 31 najlepszych polskich zespołów rockowych. Poza wspomnianymi już artystami wymienieni tam zostali między innymi Illusion, Power of Trinity, Ampacity, Acid Drinkers oraz Lipali. Takie zestawienie to chyba najlepszy dowód na to, że polska muzyka jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej i zyskuje uznanie szerokiego grona fanów.

Podziel się: