Browse By

W jakim celu wstawia się pod ziemią zbiorniki betonowe?

Te trwałe i solidne konstrukcje pojawiają się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Aby zamieścić pod ziemią zbiornik betonowy należy najpierw przygotować odpowiednio głęboki oraz szeroki wykop, do którego zbiornik zostanie wstawiony.

♣♣♣

Sprawdziliśmy ile kosztować mogą zbiorniki betonowe na wymiar

Dzięki umieszczeniu ich pod ziemią oszczędza się znaczną ilość miejsca oraz zapobiega się potencjalnym uszkodzeniom mechanicznym powstałym np. podczas długotrwałych opadów atmosferycznych. Zbiorniki mogą być stosowane w wielu celach. Największe zastosowanie znajdują w rolnictwie, a ściślej mówiąc w gospodarstwach rolnych. Tam używane są jako zbiorniki na deszczówkę, gnojowicę, ścieki, jako szamba czy separatory tłuszczów.

zbiorniki betonowe

Na typowych podwórkach blisko domów, które nie należą do gospodarstw rolnych zbiorniki montuje się głównie jako szamba. W zależności od potrzeb klientów mogą mieć różne wymiary oraz kształty. Niektóre z nich przypominają kształtem beczkę, inne są okrągłe, jeszcze inne to typowe prostokąty lub kwadraty. Zbiorniki betonowe to w głównej mierze prefabrykaty, które budowane są w połączeniu pracy człowieka oraz maszyn, głównie dźwigów, które przenoszą ciężkie, duże elementy. Podstawowe zbiorniki, które najczęściej znajdują zastosowanie jako szambo mają około 10 metrów sześciennych, to pozwala na kilkumiesięczne zapełnianie ich ściekami, zanim konieczne będzie odpompowanie.

♣♣♣

Czy wiesz, że zbiorniki betonowe w Polsce są 4. najczęściej zamawianą usługą budowlaną w gospodarstwach?

Na rynku istnieją firmy budowlane, które poza montażem gotowych zbiorników zajmują się przede wszystkim konstrukcją zbiorników na miejscu ich użycia. Budowa od podstaw związana jest z ich wymiarami – są o wiele większej niż typowe prefabrykowane zbiorniki. Wytrzymałe, szczelne, wzmacnianie zbrojeniem, żelbetonowe zbiorniki mogą mieć pojemność nawet kilkuset metrów sześciennych – stosowane są jako silosy lub jako magazyny substancji stałych bądź płynnych. Niektóre z nich mogą mieć nawet 20 metrów średnicy, dlatego sama budowa takiego zbiornika to okres nawet kilku miesięcy. Często zdarza się, że budowane przez zespół budowlańców wraz z pomocą maszyn oraz dźwigów zbiorniki zakopywane są w ziemi, ich głębokość przekroczyć może 10 metrów. Dobrze wykonane zbiorniki charakteryzują się przede wszystkim szczelnością oraz wytrzymałością, inżynierowie, którzy je projektują muszą bowiem pamiętać, że w przyszłości będą musiały wytrzymać bardzo duże naciski na żelbetonowe ściany.

Podziel się: