Browse By

W jaki sposób monitoring pojazdów przyczynia się do ograniczenia kosztów przedsiębiorstwa?

Nowoczesna kontrola zużycia paliwa zapewnia oszczędności – fakt czy mit?

kontrola paliwa

Jak się okazuje po etapie wielu badań – jest to fakt. Wiele firm zajmujących się na co dzień transportem, logistyką oraz spedycją aktywnie instaluje sprzęt, którego zadaniem jest dokonywanie szczegółowych pomiarów wszelkich ważnych parametrów technicznych w samochodach ciężarowych. Duże pojazdy transportowe spalają wiele paliwa, dlatego każda oszczędność to w skali całej floty spore pieniądze. Już jeden litr zaoszczędzonego paliwa na 100 kilometrów to kilka tysięcy złotych mniej na wydatki firmy. Monitoring zużycia paliwa jest rozwiązaniem, które skutecznie można dać badającym wnioski związane z tym ile benzyny bądź ropy jest zużywane w TIRach. Dzięki monitoringowi można sprawdzić, czy spalanie nie jest zbyt wysokie lub czy paliwo nie ucieka w niezrozumiały sposób. Wyższe, nienaturalne spalanie, która sprawia, że kierowcy muszą tankować częściej może być spowodowane między innymi:

  • niesprawnymi mechanizmami, które zakłócają normalną pracę silnika
  • wadliwymi ustawieniami elektroniki, które dozują więcej niepotrzebnego paliwa do komór silnika
  • uszkodzeniem którejś części silnika, bądź droga dolotu paliwa do silnika (bak, rury, węże, zawory itd)
  • Ilość znajdującego się w zbiorniku paliwa może być także nienaturalnie pomniejszona na przykład poprzez dokonywanie kradzieży paliwa, np. na postoju ciężarówki nocą gdzieś na autostradzie.

Inteligentny GPS monitoring – jaka jest jego rola?

Firmy transportowe często chcą inwestować w swoją działalność i korzystają z najnowocześniejszych metod sprawdzenia wszystkiego co warunkuje zysk i powodzenie. Monitoring GPS, który jest instalowany w pojazdach przede wszystkich dostarcza szybkich i wiarygodnych danych na temat miejsca pobytu floty, sposobu poruszania, przebytej trasy, średniej prędkości oraz innych istotnych aspektów. Monitorowanie floty zapobiega wielu złym dla firmy sytuacjom, np. samowolki pracowników, którzy zbyt krótko lub zbyt długo pracują za kółkiem. Zebrane dane i dokonanie na nich właściwej analizy jest kluczowe dla firm logistycznych, które dla przedsiębiorstw zajmujących się np. transportem międzynarodowym tworzą szczegółowe wnioski i porady na przyszłość.