Browse By

Pomoce logopedyczne – z czego powinien korzystać logopeda

Wizyta u logopedy, choć przez wielu rodziców często odwlekana do ostatniej chwili, w istocie potrafi zmienić tok rozwoju mowy dziecka. Nie bez powodu coraz częściej wplata się w programy edukacyjne materiały, które mają za zadanie wspomagać intensywną pracę nad poprawną wymową i rozwojem całego aparatu głosowego. To, co pozornie wydaje się być błahym problemem może mieć głębsze podłoże neurologiczne i fizyczne, wpływając nie tylko na samą zdolność mowy, ale często także inne aspekty takie jak łatwość jedzenia czy oddychania. Skoro jednak logopedzi nie zajmują się wyłącznie wyuczaniem dzieci do wymowy głoski r, sz, czy ż, jakie akcesoria i pomoce powinny znaleźć się w ich gabinecie?

Pomoc diagnostyczna

Prawidłowa ocena etapu rozwoju mowy dziecka, zlokalizowanie problemów powodujących zaburzenia mowy i umiejętne opracowanie drogi terapii wymagają użycia stosownych pomocy i akcesoriów. Wszelkiego rodzaju testy i kwestionariusze, stosowane przede wszystkim podczas pracy z dziećmi w wieku szkolnym oraz młodzieżą, takie jak „Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży” czy „Test do badań przesiewowych mowy dla dzieci w wieku przedszkolnym” pozwalają na skuteczne ocenienie stanu wyjściowego, od którego należy rozpocząć terapię. Logopeda, choć jest w stanie ocenić problemy dziecka po kilku wypowiedzianych zdaniach, często potrzebuje czasu i obserwacji by faktycznie stwierdzić, co jest przyczyną pojawiających się problemów. Tego typu testy to właśnie doskonały start i okazja, by otworzyć dziecko na przecież zupełnie obcą mu osobę.

Do diagnozy można z powodzeniem wykorzystać także różnego rodzaju gry, które w późniejszym okresie zostaną wykorzystane do pracy nad danym problemem. Pomoce takie jak „Lateralizacja. Zestaw pomocy logopedycznych” czy seria „Ładnie mówię głoski” pozwalają na bieżąco obserwować dziecko i dopasowywać ćwiczenia do jego postępów.

terapia logopedyczna

Gry logopedyczne

Podstawą każdego dobrego programu logopedycznego jest dziś zabawa, która zachęca dziecko do pracy nad językiem w sposób, który jest dla niego przyjazny i w pewien sposób nieinwazyjny. Zmienianie zabaw zanim się znudzą, dopasowywanie ich do indywidualnych zainteresowań dziecka i przede wszystkim jego poziomu intelektualnego pozwala logopedzie w pełni kontrolować środowisko, w jakim dziecko trenuje prawidłową wymowę i artykulację oraz osłuchuje się z właściwymi wzorcami mowy.

Wśród ciekawych gier i zabaw logopedycznych przystosowanych do używania w gabinetach znajdują się zarówno pomoce indywidualne, jak i gry grupowe. Warto pamiętać, że praca grupowa jest także dość popularnym sposobem angażowania dzieci w naukę prawidłowej wymowy i często jednym z elementów, który faktycznie otwiera je na nowe, lepsze techniki mówienia. Wśród najciekawszych gier stosowanych w gabinetach logopedycznych można wymienić przede wszystkim różnego rodzaju gry pamięciowe memo, zagadki i wierszyki logopedyczne, łamisłówka, i różnorodne gry planszowe zachęcające dziecko do aktywnego mówienia.

Pomoce logopedyczne

Praca logopedy opiera się oczywiście o rozwój całego aparatu mowy, a więc powinna zawierać także ćwiczenia języka czy oddechu. Wśród bardzo często spotykanych akcesoriów do treningu tego drugiego można wymienić wszelkiego rodzaju gwizdki, słomki, dmuchawki, a nawet zestawy do puszczania baniek. Nie należy tu też zapominać o doskonałej zabawie zręcznościowej, jaką jest bez wątpienia Flipper Logopedyczny. Gra ta może być wykorzystywana na naprawdę wiele sposobów, ale jedno jest zawsze pewne – ćwiczenie mocy i precyzji oddechu jest tu niezwykle istotne i wymagające pełnego skupienia.

terapia logopedycznaDo ćwiczeń języka doskonale nadają się z kolei znane z każdego gabinetu logopedycznego płytki przedsionkowe. Przypominające nieco dentystyczną nakładkę do wykonywania wycisków zębów płytki pozwalają ograniczyć nadmierne wypychanie języka do przodu, będące najczęstszą przyczyną wad zgryzu, które z kolei wpływają bezpośrednio na kłopoty z wymową.

Na koniec warto wspomnieć też o logopedycznych wibratorach. Urządzenia, które stosuje się od dawna w ramach pobudzania rozwoju konkretnych partii mięśni w jamie ustnej i masażu całego aparatu mowy stanowią często podstawę spotkań dziecka z logopedą. To dzięki nim możliwe jest ćwiczenie stabilności i siły żuchwy, umiejętności zaokrąglania warg do wymowy poszczególnych głosek czy aktywizowania konkretnych partii jamy ustnej koniecznych przy wymowie spółgłosek trudnych.