Browse By

Nieszczęsne ósemki – dlaczego często zaleca się ich usuwanie?

Ósemki, popularnie określane jako zęby mądrości, sprawiają wiele problemów. Ze względu na to, że wyrastają na samym końcu łuku zębowego, pacjenci mają problem z ich dokładnym domyciem. Co więcej, w wielu przypadkach ósemki pozostają przez większość życia w dziąsłach, widoczne na zdjęciach rentgenowskich, a wyżynają się dopiero wówczas, gdy jesteśmy już dorośli. Dlaczego zatem często zaleca się usuwanie ósemek?

Ósemki – zęby owiane złą sławą

Ósemki, czyli zęby, które znajdują się na samym końcu łuku zębowego, jako ósme w kolejności, są owiane złą sławą. Na ich temat powstało wiele mitów i legend. Niektórzy specjaliści radzą, by zęby te usunąć na wszelki wypadek, nawet zanim jeszcze zaczną się wyżynać. Czy taka praktyka jest prawidłowa i jakie są przyczyny, dla których warto poddać się ekstrakcji zębów mądrości, określanych tak dlatego, że u wielu pacjentów wyrastają w okolicach osiągnięcia pełnoletniości?

Leczenie ortodontyczne – racjonalny powód, by usunąć ósemki

Formalnie ósemki mają niewielki udział w rozdrabnianiu i gryzieniu pokarmu, dlatego nie przypisuje się im szczególnych funkcji w procesie spożywania pokarmów – można się bez nich obyć. Jeśli zatem decydujemy się na leczenie ortodontyczne z ósemkami, ortodonci często zalecają ich usunięcie, zwłaszcza wówczas, gdy pozostałe zęby w jamie ustnej są stłoczone, a szczęka niewielka – wówczas potrzebne jest dodatkowe miejsce w celu wyprostowania zębów, które można uzyskać dzięki usunięciu ósemek. Co więcej, jeśli dotychczas ósemki nie wyrżnęły się ponad dziąsło, a chcemy założyć aparat ortodontyczny, istnieje spore ryzyko, że ich późniejsze wyrośnięcie zniweczy efekty wcześniejszego leczenia – proces prostowania zębów trzeba będzie zaczynać od początku, a warto pamiętać, że kolejne ustawianie zębów w łuku wiąże się z trudnościami – uzębienie jest już wówczas słabsze. Dlatego w tego typu przypadkach faktycznie nie warto ryzykować wydanych pieniędzy i zęby mądrości usunąć zawczasu.

zabieg dentystyczny

Nieprawidłowo ustawione ósemki – to kolejny ważny powód dla ich ekstrakcji

Niestety ze względu na proces ewolucji ósemki stały się nieprzydatne, ale nie zanikły. Zdarza się jednak, że już na zdjęciu rentgenowskim widać, że nie są ustawione pionowo, tylko na przykład na skos. To jeden z istotnych powodów, dla których lekarze zalecają ich usunięcie. Dlaczego? Ponieważ ze względu na nieprawidłowe ustawienie w łuku zębowym są zagrożeniem dla pozostałych zębów, zwłaszcza siódemek, usytuowanych tuż obok. Naciskając na nie, mogą powodować ich osłabienie czy stany zapalne. Lepiej zatem usunąć ósemki niż ryzykować zdrowiem i kondycją pozostałych zębów.

Wyrżnięte ósemki – kiedy warto je usunąć?

Teoretycznie wyrżnięte ósemki to mniejszy problem, mimo tego, że ze względu na trudny dostęp często nie jesteśmy w stanie ich dokładnie wyczyścić. Ponieważ jednak szczęka w miejscu wyrastania ósemek ulega załamaniu, niejednokrotnie zęby położone na końcu łuku zębowego nie mają odpowiedniego oparcia w dziąśle. Tworzy się kieszonka pomiędzy zębem a dziąsłem, w której zalega jedzenie. To z kolei przyczynia się do rozwoju bakterii, powstawania stanów zapalnych nie tylko samego zęba, ale i dziąseł. Jeśli w tych okolicach tworzą się torbiele albo, co gorsze, korona zęba utkwiła w dziąśle (tak zwane uwięźnięcie zęba), istnieje konieczność usunięcia zębów mądrości, bez których, wbrew potocznej nazwie, na pewno nie stajemy się głupsi czy mniej inteligentni.

Dbajmy o zęby i zachowajmy zdrowy rozsądek

Pamiętajmy, że zęby nękane próchnicą czy wszelkiego rodzaju stany zapalne i torbiele w jamie ustnej wpływają na stan zdrowia całego organizmu. Dbajmy zatem o higienę i regularnie odwiedzajmy lekarza stomatologa. Niemniej jednak jeśli z naszymi zębami mądrości nie dzieje się nic złego, nie usuwajmy ich prewencyjnie – choćby ze względu na to, że zabiegi ekstrakcji mogą powodować spore powikłania. Zdajmy się na opinię doświadczonego specjalisty, który oceni, czy możemy żyć w symbiozie z naszymi ósemkami, czy też powinniśmy się z nimi pożegnać.