Browse By

Najczęściej spotykane choroby laryngologiczne

Laryngologia, to dziedzina medycyny, która specjalizuje się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób gardła, nosa, ucha, krtani, a także narządów głowi i szyi. Do laryngologa zgłaszają się więc pacjenci zarówno ze schorzeniami, które uniemożliwiają im swobodne oddychanie, powodują silne bóle głowy czy znacząco upośledzają zmysł słuchu. Do rozpoznania i wprowadzenia leczenia potrzebna jest oczywiście konsultacja i badania, które nierzadko skutkują wykonaniem odpowiedniego zabiegu laryngologicznego.

Jakie badania wykonuje laryngolog?

Aby odpowiednio zdiagnozować pacjenta, lekarz specjalista wykonuje szereg badań, zależny oczywiście od dolegliwości, które ten zgłasza Do takich należą kolejno: badanie zewnętrzne ucha, badanie okolicy zausznej, badanie jamy ustnej, badanie gardła i krtani, badanie węzłów chłonnych szyi, otoskopia, rynoskopia przednia, rynoskopia tylna, badanie akumetryczne, badanie audiometryczne i wiele innych.

Na podstawie wyżej wymienionych badań i konsultacji, laryngolog jest w stanie postawić diagnozę. A ta w wielu przypadkach nieuchronnie prowadzi do wykonania na pacjencie odpowiedniego zabiegu. Istnieją jednak schorzenia, które opierają się wyłącznie na antybiotykoterapii, stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Wszystko zależy od tego na co chorujemy. Jakie są więc najczęściej spotykane choroby laryngologiczne?

Najczęściej spotykane choroby laryngologiczne – angina i przewlekłe zapalenie gardła

Wśród najczęściej spotykanych chorób laryngologicznych wymienić należy z pewnością anginę ropną, przewlekłe zapalenie gardła, przerośnięte migdałki podniebienne lub zapaleniu ucha – opowiada laryngolog dziecięcy z poradni Na Grobli.

Angina, a więc ostre zapalenie gardła  objawia się nasilonym jego bólem, któremu towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie i ropny nalot na migdałach. To z całą pewnością jedna z najczęściej występujących chorób laryngologicznych, którą leczy się za pomocą antybiotyków.

Przewlekłe zapalenie gardła w większości przypadków powodują natomiast niedostateczne nawilżenie błon śluzowych, alergie, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne. Zmagający się z nim pacjenci również odczuwają ból w okolicach gardła, obserwują również jego zaczerwienienie i trudności w przełykaniu. Przewlekłe zapalenie gardła leczy się w zależności od jego przyczyny. Z reguły pomocne są jednak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga również dodatkowe nawodnienie organizmu i nawilżenie powietrza.

u lekarza

Najczęściej spotykane choroby laryngologiczne – przerośnięte migdałki i zapalenie ucha

Przerośnięte migdałki podniebienne, to z kolei schorzenie które w większości przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Ich przyczynę upatruje się w nawracających infekcjach, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych czy zakażeniach grzybiczych. Objawami są natomiast bóle gardła, trudności w przełykaniu, nieprzyjemny zapach z ust, zmieniona barwa głosy i widoczne gołym okiem powiększone migdałki.

Zapalenie ucha może natomiast występować w formie zapalenia ucha zewnętrznego, wysiękowego zapalenia ucha środkowego lub zapalenia ucha wewnętrznego. Pierwsze, obejmuje małżowinę uszną, błonę bębenkową i kanał słuchowy, a objawia się uporczywym bólem ucha, niedosłuchem i uczuciem rozpychania. W tym przypadku pomocne okazują się antybiotyki i leki przeciwgrzybiczne.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest z kolei schorzeniem, które polega na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej i przejawia się nadpobudliwością, uczuciem wody w uszach, szumem usznym czy bólem ucha. Do całkowitego wyleczenia bardzo często konieczna jest paracenteza, a więc specjalistyczny zabieg chirurgiczny. Zapalenie ucha wewnętrznego jest natomiast procesem zapalnym błędnika i wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji lekarza. Chory skarżący się w jego przebiegu na głuchotę, pogorszenie słuchy, oczopląs, nudności i wymioty oraz światłowstręt musi zażywać odpowiednie antybiotyki. Niekiedy zdarza się jednak, że nie działają one w odpowiedni sposób. Wtedy konieczny jest drenaż ucha środkowego i usunięcie błędnika.

Gdzie szukać pomocy?

O ile w przypadku dość częstych wśród wszystkich nas angin wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego, ewentualnie specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, o tyle pozostałe choroby wymagają dokładniejszej i precyzyjniejszej diagnozy. Poradnie laryngologiczne wyposażone w specjalistyczny sprzęt potrafią poradzić sobie jednak z praktycznie każdym problemem zgłaszających się do nich pacjentów.

Wrocławska klinika laryngologiczna Na Grobli swoim pacjentom oferuje na przykład najnowocześniejszy sprzęt i najmniej inwazyjne zabiegi laryngologiczne. To ważne, bo w przypadku problemów tego typu, interwencja chirurgiczna może okazać się dość bolesna. Warto poszukać więc placówki, która zadba o nasz komfort.