Browse By

Na czym polegają podstawowe usługi warsztatu samochodowego?

Każdy warsztat samochodowy służy przede wszystkim bezpieczeństwu jazdy. W warsztacie wykonywane są czynności diagnostyczne mające na celu wykrycie usterek oraz problemów z samochodem, wymiany oraz reperacje części, a także rozmaite naprawy. Nowoczesne warsztaty często kompleksowo podchodzą do problemów związanych z samochodami i oferują szereg działań, które sprawiają, że pojazd rusza na drogę bez problemu. Poza standardową mechaniką oferowane są także naprawy z użyciem komputera – czyli cała gama elektroniki pojazdowej. Do tego może dochodzić także lakiernictwo, szyby, klimatyzacja czy serwis opon. Te podstawowe filary to coś, na czym swoją działalność może opierać warsztat samochodowy. Częściej jednakże do czynienia mamy z sytuacją kiedy to pojedynczy warsztat specjalizuje się tylko w jakimś określonym zakresie prac – np. w diagnostyce oraz naprawach mechanicznych. Należą one do podstawowych usterek a część z nich to wręcz wynikowa eksploatacji pojazdu, czyli jego naturalnego zużycia. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim klocki hamulcowej, luzy w kierownicy, pogorszoną geometrię kół, zużyte amortyzatory czy wytarte bieżniki. Możemy również wspomnieć o niesprawnych lampach, które często są zamocowane tak, iż nie możemy samodzielnie ich wymienić bez odpowiedniego sprzętu.

Warsztat a naprawa silnika samochodu

Warsztat samochodowy a podzespoły mechaniczne

Skupmy się teraz na tym, czym na co dzień zajmują się mechanicy:

Klocki hamulcowe – w tym wypadku chodzi przede wszystkim o ich wymianę. Można to zrobić samodzielnie ale lepiej zlecić pracę specjalistom. Wymiana klocków hamulcowych polega na zdjęciu koła. Potrzebujemy w tym celu odpowiednich kluczy do odkręcenia koła i całkiem możliwe, że także imbusów. Potrzebny będzie nam również mocny, wydajny smar oraz coś czym oczyścimy elementy mechaniczne. Aby wymienić klocki wystarczy je po prostu odkręcić oraz założyć nowe. Średnia trasa jaką wykonamy na nowych klockach to około 40 tysięcy kilometrów.

Opony – tutaj sprawa jest w zamyśle także prosta, natomiast sam proces nie jest możliwy do wykonania samodzielnie. W warsztacie mechanik najpierw zdejmuje koło używając do tego szybkiego klucza pneumatycznego – odkręcanie wszystkich nakrętek zajmie tylko 10 sekund. Następnie zdejmie koło, po czym ustawi je na specjalnym mechanizmie ściągającym oponę z felgi. Nowa opona zostanie założona także automatycznie.

[edsanimate animation=”pulse” infinite_animation=”no” animate_on=”” ]

Czas wymiany 4 opon to średnio 25 minut.

[/edsanimate]

Wahacze – ich wymiana nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale lepiej zlecić to komuś to znacznie szybciej sobie z tym poradzi (i sprawniej). Podstawą jest umieszczenie samochodu na podnośniku dzięki czemu mechanik sprawnie zdejmie koła oraz odkręci wszystkie wahacze. Drugim krokiem jest odkręcenie gałki kierowniczej oraz amortyzatora. Całość prac polega zatem na odkręcanie, wyciąganiu zużytego elementu oraz zakręceniu nowego.

Jak widać podstawowe zadania, z którymi przyjdzie współgrać mechanikom w warsztacie motoryzacyjnym wymagają precyzji oraz cierpliwości – miejsce, w którym profesjonalnie podchodzą do napraw i wymian znajdziecie w Szczecinie. Nieostrożne obchodzenie się z jedną częścią może sprawić, że uszkodzimy inną. W warsztacie możemy także mieć pewność, że naprawa zostanie wykonana szybko i sprawnie, dzięki profesjonalnemu sprzętowi, zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy za naprawę chcemy zabrać się samodzielnie.

Podziel się: