Browse By

Laseroterapia jaskry – na czym polega zabieg laserem SLT Tango Ellex?

Leczenie jaskry otwartego kąta, najbardziej rozpowszechnionej postaci tej choroby, wymaga obniżenia ciśnienia w naszym oku przez zwiększenie drenażu płynów lub zmniejszenie ich produkcji. Leki mogą pomóc osiągnąć obydwa te cele jednak często nie wystarczają. Zabiegi chirurgiczne i laserowe są nastwione na poprawę drenażu wodnego oka.

Dlaczego leczenie jaskry jest tak ważne?

Jeśli jaskra z otwartym kątem nie zostanie zdiagnozowana wcześnie może znacznie uszkodzić wzrok, a nawet spowodować ślepotę. Z tego powodu tak ważne jest to, aby nasz okulista regularnie kontrolował to, czy nie mamy jaskry, a także, aby stosować prawidłowe leczenie.

Po zdiagnozowaniu jaskra jest zwykle kontrolowana za pomocą kropli do oczu, które zmniejszają ciśnienie w oku. Jaskra jest stanem trwającym całe życie i wymaga ciągłego kontaktu z lekarzem okulistą. Zarówno leki, jak i zabiegi chirurgiczne, mają wysoki wskaźnik powodzenia w leczeniu przewlekłej jaskry z otwartym kątem przesączania.

Dlaczego laseroterapia jaskry jest tak popularnym rozwiązaniem?

Zarówno leki, jak i zabiegi chirurgiczne mają wysoki wskaźnik powodzenia w leczeniu przewlekłej jaskry z otwartym kątem przesączania, ale bardzo ważne jest przestrzeganie ściśle zaleceń lekarskich. Niektórzy pacjenci mają trudności z przestrzeganiem schematu obejmującego dwie lub trzy różne krople do oczu przyjmowane o określonych porach. Zdarza się, że wywołują one niepożądane skutki uboczne lub wchodzą w interakcje z innymi lekami. Wtedy laseroterapia będzie znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem.

Z drugiej strony, leczenie ostrej jaskry zamkniętej kątowo przy użyciu laseroterapii jest trwałe i nie wymaga długiej terapii. W przypadku tego typu jaskry, wykonanie otworu w tęczówce, aby umożliwić odpływ płynu, zwanego irydektomią, jest standardową metodą leczenia.

badanie oczu

Laseroterapia jaskry – na czym polega zabieg laserem SLT Tango Ellex?

Zabieg możemy nazwać również selektywną trabekuloplastyką laserową. To procedura, która powstała względnie niedawno, a laser wykorzystywany w niej został specjalnie opracowany do tego celu. Nie spala on tkanki, a raczej odparowuje pigment, który może wpływać na komórki w systemie odwadniającym i poprawia odprowadzanie płynu z oka. Ponieważ nie ma oparzeń, tę technikę laserową można powtórzyć. Promień lasera jest kierowany bezpośrednio do systemu drenażowego przez lustrzaną soczewkę kontaktową, mającą na celu poprawę odprowadzania płynu z oka, a tym samym obniżenie ciśnienia.

Chociaż trabekuloplastyka nie działa u wszystkich pacjentów, jest często używana ze względu na bezpieczeństwo. Wskaźnik sukcesu wynosi około 60-70 procent w obniżaniu ciśnienia w oku o 20 procent. Dla wielu pacjentów jest to idealna procedura, ponieważ może wyeliminować konieczność stosowania kropli do oczu lub zmniejszyć ich ilość. Powinniśmy jednak pamiętać, że laser to nie lekarstwo. Jego efekty mogą z czasem zniknąć i wtedy lekarz może nam zalecić powtórzenie zabiegu.

Czego możemy się spodziewać po laseroterapii jaskry?

Chirurgia laserowa ma tę zaletę, że to procedury z bardzo niskim ryzykiem poważnych powikłań. Zazwyczaj nie wymaga ona hospitalizacji ani żadnych zmian w codziennych czynnościach. W większości operacji laserowych oko znieczula się kroplami do oczu. Pacjenta ustawia się przed laserem, który wygląda jak typowy mikroskop badawczy. Następnie w oku umieszczana jest lustrzana soczewka kontaktowa.

Chirurgia laserowa nie jest bolesna jednak możemy sporadycznie mieć wrażenie kłucia. Po zakończeniu zabiegu wcześniej umieszczona soczewka zostaje usunięta, a powierzchnia oka przepłukana. Lekarz może się zdecydować na podanie kolejnych kropli do oczu, a następnie sprawdzi ciśnienie w oku. Musi się on upewnić, że nie jest ono podniesione. Zdarzają się sytuacje, gdzie ciśnienie wzrasta przejściowo, a w wyjątkowych przypadkach jest ono wysokie przez dłuższy czas i wymaga to interwencji chirurgicznej. Musimy jednak pamiętać, że gdyby rozwiązania laserowe nie były dostępne to od razu bylibyśmy skazani na chirurgię.

Laseroterapia jaskry z wykorzystaniem lasera SLT Tango Ellex umożliwia obniżenie ciśnienia w oku i może być niezwykle skuteczna i bezpieczna. Nie bez powodu to ważny element leczenia jaskry wymieniany przez większość okulistów. Jednak to właśnie nasz lekarz musi zdecydować czy zabieg laserowy jest właściwą opcją leczenia dla nas.