Browse By

Krótkowzroczność – czym jest i jak się ją koryguje

Pojęcie krótkowzroczności znane jest chyba każdemu, kto choć raz zetknął się z osobami noszącymi na co dzień okulary lub soczewki kontaktowe. To jedna z najczęściej występujących wad wzroku, pojawiająca się niezależnie od płci, wieku czy kraju pochodzenia, choć specjalistom udało się ustalić, że krótkowzroczność występuje częściej u rasy żółtej, niż choćby rasy białej. Pewne jest jedno – aby dobrze widzieć, wadę należy korygować. Czym jednak jest krótkowzroczność i jak się ją koryguje?

Czym jest krótkowzroczność i jak ją rozpoznać?

Krótkowzroczność, nazywana również miopią jest jedną z najczęściej występujących refrakcyjnych wad wzroku spowodowaną nieprawidłową budową oka. Podczas gdy w przypadku oka zdrowego światło docierające do oka skupia się na siatkówce, tworząc w ten sposób widziany obraz, u osoby cierpiącej na krótkowzroczność obraz skupiany jest przed siatkówką, powodując trudności z widzeniem do dali.

Jedną z podstawowych przyczyn rozwoju krótkowzroczności są uwarunkowania genetyczne. Miopia jest wadą dziedziczną, przez co dzieci osób z wadą wzroku mają większe szanse na rozwinięcie jej w dość młodym wieku. Na pojawienie się krótkowzroczności może mieć jednak wpływ także styl życia – osoby pracujące przy komputerze, spędzające dużo czasu na czytaniu i pisaniu czy wykonujące różnego rodzaju drobne prace manualne wymagające mocnego skupienia wzroku mają większe szanse na rozwinięcie problemów ze wzrokiem.

Powód jest prosty: oko doświadcza podczas tego rodzaju wysiłku nadmiernego przeciążenia, a gałka oczna stopniowo wydłuża się, zawężając pole widzenia. To między innymi dlatego tak ważne jest, by pracując przez 8 godzin przy komputerze czy innych wytężających wzrok pracach przenosić spojrzenie na przedmioty oddalone od oczu na dość dużą odległość i skupiać się na nich przez kilka minut. Bez odpowiednich ćwiczeń i dopasowanej korekcji okularowej wada będzie się pogłębiała, dlatego też nie należy jej ignorować nawet wtedy, gdy nie jest jeszcze zbyt uciążliwa.

Kiedy należy udać się do okulisty z podejrzeniem krótkowzroczności? Właściwie każdy powinien regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom wzroku, jednak jeśli zauważysz, że obraz widziany z większej odległości zaczyna na przestrzeni czasu być coraz bardziej rozmazany, a patrząc w dal mimowolnie mrużysz oczy by widzieć lepiej, warto sprawdzić zdrowie swojego wzroku jak najszybciej. Nieleczona krótkowzroczność nie tylko pogłębia się coraz szybciej, ale może też powodować regularne bóle głowy i poczucie zmęczenia oczu, któremu może towarzyszyć pieczenie, zaczerwienienie czy nadmierne wysuszenie gałki ocznej.

soczewki kontaktowe

Korekcja okularowa krótkowzroczności

Najbardziej podstawową metodą korekcji krótkowzroczności jest oczywiście korekcja okularowa. Dobranie odpowiedniej mocy szkieł i stałe noszenie okularów korekcyjnych to jedno z najlepszych rozwiązań w walce z krótkowzrocznością. Choć sama wada nie poprawi się znacząco przez noszenie okularów (efekt taki może zapewnić jedynie operacyjna korekcja wzroku), przy dobrze dobranych szkłach i ich codziennym noszeniu nie powinna się też pogłębiać. Krótkowzroczność leczy się za pomocą wklęsłych soczewek rozpraszających, które ustawione przed okiem pomniejszają obraz i pozwalają widzieć ostro nawet z większych odległości. Warto pamiętać, że choć krótkowzroczność dotyka zwykle obojga oczu jednocześnie, moc szkieł wymagana do korekcji wady na jednym i drugim oku może być różna. Każde oko powinno więc być przebadane z osobna, a okulary dobrane tak, by oczy współpracowały ze sobą gwarantując najlepszą możliwą jakość widzenia bez nadmiernego przeciążania jednego z oczu.

Krótkowzroczność – kiedy można zdecydować się na soczewki korekcyjne?

Choć noszenie okularów jest dziś coraz popularniejsze, a dostępne w salonach modele oprawek potrafią zachwycić, wiele osób decyduje się na korzystanie z okularów naprzemiennie z soczewkami kontaktowymi lub całkowite porzucenie oprawek na rzecz mniej widocznych i często wygodniejszych soczewek. Jak się okazuje, odpowiednio dopasowane soczewki, dobrane na podstawie recepty od okulisty i zakupione w dobrym salonie z soczewkami mogą być tak samo dobrym sposobem na korekcję krótkowzroczności jak okulary korekcyjne (sprawdź soczewki kontaktowe dostępne w salonach Soczewki24).

Co więcej, w przypadku bardzo wysokiej wady soczewki są nawet zalecaną metodą leczniczą, ponieważ w przeciwieństwie do okularów nie zawężają pola widzenia i dzięki temu że przylegają do gałki ocznej, mają naprawdę niewielki wpływ na zmianę wielkości widzianego obrazu. Jeśli więc nie przepadasz za noszeniem okularów, potrzebujesz wygodnej sposoby korekcji wzroku podczas uprawiania sportów czy pływania lub po prostu szukasz sposobu odstawienia oprawek na specjalną okazję, soczewki korekcyjne są dla osób krótkowzrocznych jak najbardziej dostępne. Należy jedynie pamiętać, by odpowiednio o nie dbać – właściwa higiena soczewek, stosowanie zalecanych kropli do oczu czy niezwykła ostrożność podczas wkładania i wyjmowania soczewek pozwolą uniknąć różnego rodzaju powikłań, takich jak choćby zapalenie spojówek.

Metody korekcji krótkowzroczności są dziś na tyle rozwinięte, że właściwie każdy znajdzie pośród nich rozwiązanie dopasowane do siebie. Soczewki, okulary korekcyjne, laserowa operacja wzroku – nawet największa wada nie musi być przeszkodą w podziwianiu świata z perfekcyjną ostrością i głębią kolorów!


Dowiedz się więcej na temat krótkowzroczności na blogu Soczewki24.