Browse By

Jakie są rodzaje anten telewizyjnych?

Anteny telewizyjne są urządzeniami zamieniający mi fale elektromagnetyczne na sygnały elektryczne. Proces ten może zachodzić również w odwrotnym kierunku. Antena jest niezbędnym elementem każdego systemu radiokomunikacji. Zapewniają one odbiór sygnałów niezbędnych do działania radia samochodowego, bezprzewodowych sieci komórkowych lub odbioru telewizyjnych przekazów z satelity. Głównym elementem anteny są umieszczone w jej centrum detektory promieniowania radiowego. Działanie każdej anteny cechuje się charakterystyką promieniowania, polaryzacją fali, zyskiem energetycznym oraz implantacją. Parametry te będą różnić się zależności od wymiarów, pasmowość anteny. Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki umieszczone na sztucznych satelita Ziemi do nadawania programów telewizyjnych przeznaczonych do indywidualnego odbioru za pomocą właśnie anten satelitarnych i odbiorników połączonych z odbiornikiem telewizyjnym. Charakterystyczną cechą tego sposobu emisji jest możliwość rozciągnięcie sygnału na ogromnym obszarem za pomocą tylko jednego nadajnika.

Jak wybrać antenę telewizyjną?

Istnieje wiele rodzajów anten i każda z nich przydatne jest przy innych sytuacji. Antena pokojowa przeznaczony jest do odbierania naziemnej telewizji cyfrowej. Jej skuteczne działanie wymaga dużego natężenia sygnału oraz bliskiej odległości obiektu nadawczego. Niestety, bardzo często podczas korzystania z niej występują lokalne zakłócenia spowodowane chociażby przemieszczanie się osób wewnątrz mieszkania czy przejechanie samochodów przez ulicę, które sprawiają, że w odbiorze występują chwilowe przerwy lub zakłócenia. Anteny siatkowe są kolejnym typem, który jest zazwyczaj stosowany w dużych odległościach od obiektu nadzwyczajnego. Anteny te posiadają zintegrowany symetryzator i wzmacniacz szerokopasmowy. Jakość ich działania w głównej mierze zależy od ich wykonania i wykończenia.

Jak dopasować rodzaj antety do swoich potrzeb?

Następnym typem są anteny wieloelementowe yagi. Anteny te zaliczają się do anten kierunkowych. Jeśli miejsce, w którym chcemy zamontować daną antenę znajduje się niedaleko obszaru obiektu nadawczego wystarczy zazwyczaj nieduża, lekka i prosta w montażu kilkuelementowa antena. Powinna być ona jednak wyposażona w symetryzator, a w sytuacjach gdy sygnał jest bardzo słaby niezbędne będzie zastosowanie dobrego wzmacniacza. W sytuacji gdy obiekt nadawczy znajduje się bardzo daleko konieczne będzie zastosowanie złożonych, składających się z wielu elementów anten. Każdy z rodzajów anten posiada swoje wady i zalety oraz jest wykorzystywany w innych sytuacjach. Najważniejszym aspektem pod którym powinna być dobierana antena jest jej odległość od obiektu nadawczego. Antena pokojowa może sprawdzić się odległości do 10 km, siatkowa do 30 km, kierunkowa do 50 km, a antena kierunkowa o dużym zysku nawet powyżej 50 km. W sytuacji gdy kupujemy nową antenę odbiorczą należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry i w razie wszelkich wątpliwości zapytać o nie sprzedawcę. Najważniejsze są zakresy częstotliwości pracy, najlepiej skorzystać z anteny szerokopasmowej. W przypadku gdy odbierane sygnały są bardzo słabe, pomóc nam może wzmacniacz jednak koniecznie będzie zastosowanie odpowiednio dobranego tak aby nie zakłóciło działania urządzeń, na przykład u naszych sąsiadów. Istotnym parametrem jest również zysk energetyczny danej anteny. Im większy zysk energetyczny w tym lepiej. Umożliwia on odbieranie sygnałów z nawet bardzo dalekich odległości. Powinniśmy zwrócić uwagę także na kabel antenowy, który powinien być wykonany z mocnych i trwałych materiałów przeznaczonych do instalacji antenowych. Kabel, który będzie znajdował się na zewnątrz musi być odporny na czynniki atmosferyczne. Przed dokonaniem zakupu dokładnie sprawdzimy wszelkie parametry danej anteny ponieważ od jakości tego produktu będzie zależał nasz późniejszy komfort użytkowania podczas codziennych czynności.


Zdjęcia do artykułu opublikowane zostały dzięki uprzejmości strony Buro.pl – sklep z antenami telewizyjnymi.

Podziel się: