Browse By

Jakie instalacje grzewcze zastosować w nowym domu?

Wymiana ogrzewania – instalacja CO czy kocioł gazowy?

Ciepły dom to miejsce przyjemne, do którego chętnie wraca się każdego dnia. Chociaż sezon grzewczy w miastach i na wsiach już się skończył, to właściciele domów cały czas pamiętać muszą o tym, aby każdego dnia zaopatrzyć swoje kaloryfery, piece, bądź bojlery w substancje grzewcze, jeśli chcą korzystać z ciepłej wody. Na rynku istnieje mnóstwo rozwiązań, które mogą być wykorzystane do ogrzewania – różnicują się ze względu na swoją moc, wydajność, kosztu instalacji, koszt użytkowania, czas niezbędny do prawidłowego uruchomienia systemu a także inne czynniki, takie jak inne niezbędne czynności, które muszą zostać wykonane przez osoby zarządzające systemami grzewczymi.

W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są instalacje CO – opierają się na dostarczaniu ciepła do zamontowanych w różnych pomieszczeniach grzejników poprzez dostarczenie im gorącej wody, pary wodnej bądź powietrza. Aby mogło do tego dojść w kotłowniach, gdzie najczęściej znajduje się piec zasilający należy zamontować start systemu centralnego ogrzewania, którym są rury wychodzące przez ściany bądź sufit pomieszczenia. Temperatura wody lub powietrza, wzrasta dzięki spalaniu w piecach opału – teoretycznie jest to dobrej jakości drewno, węgiel lub brykiet, jednakże często (zwłaszcza wśród mniej zamożnych rodzin) palone są także substancje zanieczyszczające środowisko oraz wywołujące wzrost ryzyka powstania tlenku węgla – śmieci, odpady, guma itd. Materiały, które nie należą do społecznie czy prawnie akceptowalnych są w stanie być wykryte poprzez osoby nie będące mieszkańcami domu poprzez dostrzeżenie dymu o ciemniejszej barwie, czasami także wraz z dymem do atmosfery przedostają się niedopalone części śmieci, np. kawałki kartonów czy guma. Wymiana pieca na nowszy mogłaby być korzystniejsza dla domów, w których pali się wszystkim. Nowy piec pozwala na oszczędności, gdyż lepiej dystrybuuje ciepło, co więcej ogranicza czas jaki należy poświęcić na jego rozpalanie, dodatkowo długo trzyma temperaturę i nie wymaga częstego dokładania do ognia.

instalacje CO

Instalacje w nowym domu

Zdecydowanie jednym z najciekawszych rozwiązań podczas budowy nowego domu, jest zastosowanie systemu ogrzewania podłogowego. Przy wymianie ogrzewania w istniejącym domu wymaga on sporych zmian, gdyż wiąże się z wymianą podłogi, ale z pewnością jego efektywność jest wart takiego poświęcenia. Jednak przed wymianą ogrzewania warto przemyśleć, czy opłacalnym nie będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego jedynie w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Unikniemy wtedy wysokich kosztów remontu w całym domu. Idealnym rozwiązaniem podczas budowy jest zastosowanie płyty fundamentowej, na której osadzona zostanie instalacja ogrzewania podłogowego, która zasilana może być wodą lub prądem.

Jakiego pieca unikać?

Poza centralnym ogrzewaniem stosowane są także inne rodzaje ogrzewanie. Przykładowo ogrzewanie gazowe jest stosunkowe drogie i jest wykorzystywane w polskich domach rzadko, jednakże jego zaletą jest o wiele mniejszy stopień zanieczyszczania środowiska, takie ogrzewanie działa jednakże szybciej gdyż już kilka minut po włączeniu można odczuwać wzrost temperatury, ponad to piec taki może być wyłączony natychmiastowy, w systemach centralnego ogrzewania należy czekać aż zgaśnie ogień. Niektórzy korzystają także z systemów elektrycznych różnego rodzaju – takie rozwiązanie wymaga niemal znikomych nakładów pracy, jest przyjazne środowisku, aczkolwiek jest najdroższe i eksploatacja go zimą może podwyższyć rachunki w stosunku do wiosny lub lata nawet kilkukrotnie.