Browse By

Jakie badania powinien regularnie przechodzić pies?

Właściciele zwierząt nie zawsze wiedzą jak ważne jest regularna kontrola stanu zdrowia pupila, a w klinice weterynaryjnej pojawiają się, dopiero gdy zaniepokoi ich niezwyczajne zachowanie zwierzaka. Regularne badania mogą jednak uratować zdrowie zwierzaka, a także pozwolą uniknąć długotrwałego i często kosztownego leczenia. Jak często badać psa oraz jakie badania wykonać?

Profilaktyczne badania to nie tylko ważny aspekt pielęgnacji zdrowia człowieka, ale także zwierząt. Dbając o swoje zdrowie, nie zapominajmy o swoim czworonożnym przyjacielu. Oto lista najważniejszych badań, które powinien przechodzić każdy pies, niezależnie od wieku oraz stanu zdrowia.

Morfologia krwi

Morfologia krwi wraz z pakietem parametrów biochemicznych daje wiele istotnych wskazówek na temat stanu zdrowia psa. Dzięki badaniu określić można prawidłowość funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, nerki oraz tarczyca. Badanie jest pomocne w określeniu poziomu hormonów, a także wskaźników takich jak białko, cholesterol, poziom sodu, magnezu, potasu, fosforu, wapnia, glukozy, lipazy czy trójglicerydów. Badanie najlepiej wykonywać co roku lub częściej w przypadku psów starszych czy schorowanych.

Badanie moczu

Dzięki badaniu moczu uzyskać można informacje na temat pracy układu moczowego – pęcherza, dróg moczowych oraz nerek. Ocena moczu jest skuteczną metodą diagnostyczną w przypadku występowania wielu schorzeń, w tym zapaleniu trzustki, ropomacicza, nadczynności kory nadnerczy, zwyrodnienia nerek, moczówki prostej i przewlekłego zapalenia nerek. Mocz do badania pobrać można samodzielnie, do pojemnika zwykłego, lub co łatwiejsze, przyrządu na wysięgniku, który mniej stresuje psa. Próbka pobrana może być także w gabinecie weterynaryjnym, gdzie mocz pobierany jest za pomocą cewnikowania lub punkcji pęcherza. Badanie najlepiej wykonywań raz lub dwa razy w roku.

Badanie kału

Badanie kału wykonuje się w celach diagnostycznych, jako potwierdzenie występującego zarobaczenia. Umożliwia także dobranie skutecznego sposobu odrobaczenia. Badanie wykonywać warto raz lub dwa razy w roku.

USG jamy brzusznej

Jama brzuszna psów narażona to miejsce szczególnie podatne na występowanie zmian chorobowych. Psy narażone są między innymi na powstawanie niebezpiecznych guzów śledziony, których pęknięcie powoduje szereg groźnych następstw dla zdrowia i życia pupila. Z tego względu USG jamy brzusznej to bardzo ważne badanie, które umożliwia szybkie zauważenie i diagnostykę schorzeń wielu narządów, bez konieczności otwierania powłok brzusznych. Wykonywanie badania co roku pozwala na wczesną diagnostykę i umożliwia zapobieganie wielu groźnym schorzeniom.

EKG i ECHO serca

EKG i ECHO serca to kolejne niezwykle ważne badanie, które warto wykonywać ze względu na dużą aktywność fizyczną psów, a także w momencie, gdy pies towarzyszy nam w czasie biegania. Badanie najlepiej zrobić przy jednych z pierwszych wizyt u weterynarza, a powtórzyć około 7 – 8 roku życia psa, lub wcześniej, jeśli istnieje taka konieczność.

gabinet weterynaryjny
RTG stawów i klatki piersiowej

Kontrole stawów psa najlepiej przeprowadzić po zakończeniu jego wzrostu. Kolejne badanie powinno odbyć się w przypadku zauważanie występowania niepokojących objawów, zaleceń lekarskich lub gdy pies wchodzi w wiek podeszły. Zaleca się wykonanie RTG stawów biodrowych, kręgosłupa, klatki piersiowej, nadgarstków, łokci, kolan oraz barków.

Badania profilaktyczne

Innymi ważnymi badaniami, które pozwalają na kontrole stanu zdrowia psa, są sprawdzanie węzłów chłonnych, mierzenie temperatury, osłuchiwanie serca, płuc, oskrzeli, a także przegląd zębów. Badania powinny być przeprowadzanie przy każdej standardowej wizycie u lekarza weterynarii.

Psy, niezależnie od wieku oraz rasy, narażone są na wiele groźnych chorób. Diagnostyka zwierzęcia jest znacząco utrudniona – tylko uważna obserwacja pupila, jego zachowania i nawyków, może być wskazówką o rozwoju jednostki chorobowej u czworonoga. Kaszel, senność, brak apetytu i pragnienia, częste oddawanie moczu, występowanie guzków, zmatowieni sierści i biegunka to niektóre z niepokojących objawów, które niezwłocznie powinny być skonsultowane ze specjalistą. Wystąpienia poważnych schorzeń można jednak uniknąć, regularnie badając psa. Wizyta w gabinecie weterynaryjnym nie powinna więc odbywać się tylko przy okazji corocznych szczepień lub nagłych zachorowań, ale także w celu profilaktyki i ochrony zdrowia czworonoga.