Browse By

Jaki filament do drukarki 3D wybrać?

Zastanawiając się nad filamentem do drukarki 3D (polecamy filamenty od 3D Active), należy przede wszystkim zadać sobie kilka pytań. Jakie mam oczekiwania wobec wydruku? Czy ma on mieć styczność z żywnością? Zależy mi na tym by części były wytrzymałe? Czy elementy będą ruchome? Czy proces druku 3D będzie częścią prezentacji? A także, czy zależy mi na materiale biodegradowalnym? Tych kilka pytań pozwoli ustalić rodzaj filamentu, który powinniśmy wybrać. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości i pozwala na inne działania. Dlatego też warto zapoznać się najpierw z ich specyfikacją, by później wybrać odpowiedni materiał.

Filament PET-G

Filament PET-G to stop PET oraz Glicerolu. PET-G stanowi materiał poliestrowy, który został stworzony z myślą o druku 3D elementów, które w późniejszym czasie będą miały kontakt z żywnością. Tak więc ów poliestrowy materiał został stworzony na potrzeby druku 3D, z zastosowaniem modyfikacji tworzywa, z którego powstają plastikowe opakowania na żywność, czyli z PET. Prymarną zaletą PET-G jest idealne połączenie elastyczności z wysoką wytrzymałością materiału. Co istotne, podczas drukowania — materiał z filamentu PET-F wykazuje doskonałą przyczepność kolejnych warstw. W dodatkowo podobnie jak PLA — nie uwalnia podczas procesu drukowania szkodliwych oparów. Druk wykonany z filamentu PET-G będzie odporny na uderzenia, a także elastyczny i nierozpuszczalny. W procesie produkcji wykazuje niewielki skurcz materiału, tak więc wymagany jest podgrzewany stół. Jednak skurcz ten jest znacznie mniejszy, od tego, który występuje przy filamencie ABS.

Filament ABS

Filament ABS cieszy się dużą popularnością. Swoją sławę zawdzięcza trwałości przy stosunkowo niskim koszcie. Jednak filament ABS może okazać się nieco kłopotliwy podczas druku 3D, ze względu na opary i skurcz materiału. Aby zapobiec skurczowi materiału należy zastosować wysoką temperaturę wytwarzanie, czyli od 240 do 260 stopni Celsjusza, a także podgrzewany stół roboczy, którego temperatura będzie wynosiła od 80 do 110 stopni Celsjusza. Oczywiście możemy uzyskać lepsze wyniki — korzystając z drukarki 3D z zabudowaną komorą roboczą, w której temperatura będzie względnie stała i wysoka, co wpłynie na zmniejszenie kurczliwości materiału. Filament ABS to sztuczny polimer. Niestety podczas wydruku — filament ABS uwalnia bardzo intensywne i szkodliwe opary. Tak więc powinniśmy zapewnić bardzo dobrą wentylację w przestrzeni roboczej, a także odpowiednio zabezpieczyć ludzi i zwierzęta, ponieważ mogłoby dojść do zatrucia. Jednak filament ABS charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dlatego też doskonale sprawdzi się w przygotowaniu ruchomych części. Posiada wysoką odporność na temperatury — między innymi dzięki wysokiej temperaturze produkcji. Jest też elastyczniejszy niż PLA. Rozpuszczalnikiem filamentu ABS jest aceton.

Filament PLA

Filament PLA to materiał biodegradowalny. Wytwarzany jest z naturalnych składników — między innymi ze skrobi kukurydzianej oraz trzciny cukrowej. O filamencie PLA mówi się „zielony plastik”. Co istotne i odróżniające go znacznie od filamentu ABS — filament PLA jest biodegradowalny oraz w procesie drukowania nie wytwarza szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. To znaczy, że jest dla nas przyjazny i może służyć jako filament wykorzystywany podczas pokazów druków 3D na przykład w szkołach. Filament PLA jest idealny do wydruków pokazowych, prototypowych, dlatego cieszy się popularnością w przemyśle medycznym oraz motoryzacyjnym. Dodatkowo filament PLA posiada niewielki skurcz materiału, dlatego też do druku przy jego pomocy nie wymaga się stołu podgrzewanego.