Browse By

Jaką funkcję pełnią kontrolery oświetlenia LED?

Dobrze oświetlone pomieszczenie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Dostosowany poziom światła do naszych potrzeb sprawi, że będziemy mogli się zrelaksować lub odwrotnie – zmobilizować do wzmożonej pracy.

Światło w domach mieszkalnych, zwłaszcza w tych, gdzie wystrój jest istotny dla właścicieli, może pełnić nie tylko funkcję użytkową. Światło samo w sobie może stać się ozdobą wnętrza – świetnie będzie służyło także do podkreślenia elementów aranżacji, które wzbogacają pomieszczenie. W roli dekoracji najlepiej sprawdzają się taśmy LED, którymi znaczna część konsumentów okleja meble ze szklanymi elementami, podwieszane sufity oraz stopnie schodów.

Do popularyzacji takiej metody udoskonalania wnętrza przyczynił się z pewnością rozwój technologii LED, dzięki czemu taśmy LED można bez problemu kontrolować. Służą do tego kontrolery oświetlenia LED, dzięki którym na odległość można operować natężeniem światła, zmieniać kolory świecenia się diod, tworzyć piękne animacje świetlne lub po prostu je przyciemniać.

Czym są kontrolery świetlne LED?

Kontroler świetlny LED to urządzenie elektroniczne, powstałe w wyniku rozwoju technologii, w części zautomatyzowane. Za jego pomocą możliwe jest zmiana parametrów oświetlenia taśm LED. W efekcie jego użytkowania, można kontrolować poziom jasności, a także czas, w którym taśma ma pozostać włączona.

Jeśli posiadamy taśmę LED z diodami świecącymi na różne kolory, za pomocą kontrolera można także na odległość je do woli zmieniać, wprowadzając inny klimat do pomieszczenia. Niektóre kontrolery zostały również wyposażone w możliwość tworzenia niepowtarzanych efektów świetlnych, co świetnie sprawdzi się podczas wydarzeń towarzyskich.

Wszystkie powyższe funkcję można osiągnąć za pomocą dołączonego pilota, a zatem niepotrzebne jest wstawanie z kanapy, jeśli pragniemy tylko przyciemnić światło. To za jego pomocą możemy w łatwy i szybki sposób odpowiednio skonfigurować opcje taśmy LED.

Jaki kontroler LED wybrać?

W zależności od tego, jakie funkcje kontrolera nas interesują, podejmijmy decyzję. Warto jednak przemyśleć wcześniej, czego tak naprawdę oczekujemy i czy interesują nas rozwiązania ekstrawaganckie, czy tylko te podstawowe.

Sterowanie światłem LED

Za najprostszy kontroler, a jednocześnie ten najczęściej wybierany do pomieszczeń domowych, jest ściemniacz. Jest on także pierwszym kontrolerem, który dawał możliwość kontrolowania poziomu natężenia światła. Z racji tego, że technologia LED rozwinęła się do tego stopnia, to nierzadko ściemniacze są zastępowane nowymi, posiadającymi dodatkowe funkcje, kontrolerami.

Decydując się na taki kontroler, warto zwrócić mimo wszystko uwagę na jego parametry techniczne. Sprawdzone modele pozwolą na uniknięcie drogich awarii taśm LED. Ściemniacz LED powinien zostać również wyposażony w specjalny układ filtrujący, dzięki któremu unikniemy zakłóceń.

Swoich zwolenników mają również kontrolery o bardziej zaawansowanych funkcjach – kontroler LED RGB. Za jego pomocą, oprócz podstawowych opcji jak ściemnianie lub zmiany kolorów, będziemy mogli stworzyć piękne, wielokolorowe iluminacje. Zaawansowane kontrolery LED RGB posiadają również funkcję ustawiania poziomów jasności, a także prędkości migania diod.

Te kontrolery są także wyposażone w dotykowego pilota, dzięki któremu bez problemu można zaprogramować pod swoje potrzeby i wymagania. Można także ustawić punkt powrotu do ostatnich ustawień, w razie nagłej awarii.

Pilot do kontrolera – dlaczego warto?

Kontrolery LED jakie oferuje firma LumenTEC z zaawansowanymi funkcjami wymagają posiadania pilota, który ułatwi ich obsługę i zmianę ustawień. Kontrolery posiadają wysuniętą czujkę, w stronę której kierujemy urządzenie. Warto jednak pamiętać, że w zależności jaki pilot wybierzemy, będą miały inny zasięg oraz więcej opcji zabawy ze światłem.

Piloty na podczerwień są znacznie lepsze niż piloty radiowe. Za ich pomocą można dowolnie dobierać kolory poprzez mieszanie się kilku jednocześnie. Za pomocą tego pilota można także ustawić czas zmiany kolorów danej kompozycji. Zaletą jednak pilotów radiowych jest fakt, że posiadają one znacznie większy zasięg niż piloty na podczerwień. Można więc spokojnie odpoczywać na kanapie i zmieniać opcje świetlne, bez potrzeby zakupu specjalnego wzmacniacza.

Funkcje kontrolerów oświetlenia LED

Kontroler LED jest świetnym i praktycznym urządzeniem, który przyda się jeśli planujemy zainstalować w naszym domu taśmy LED. Jego posiadanie przynosi wiele korzyści i pozwala na większą zabawę przy zmianie ustawień świetlnych.