Browse By

Jak urządzić salon w bloku? 8 inspiracji dla każdego

Dobrze zaprojektowany pokój gościnny to taki, który pomimo ograniczonego metrażu wciąż pozostaje funkcjonalny. Jak urządzić salon w bloku, aby jak najlepiej służył nam na co dzień? Przed Wami 8 pomysłów, które – mamy nadzieję – zainspirują Was do zmian w swoim otoczeniu.

Pomysł pierwszy: rozkładana sofa

Rozkładane łóżko pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Dzięki niemu, w zaledwie kilka chwil, możemy odmienić pokój dzienny na pomieszczenie spełniające funkcje nocne. Jest to kwestia szczególnie ważna w przypadku aranżacji salonu w bloku, gdzie do dyspozycji mamy niewielki metraż. Rozwiązanie to sprawdza się również u osób, które mogą pomarzyć o oddzielnej sypialni. Choć nie tylko w tej sytuacji  – rozkładane łóżko w postaci sofy będzie jak znalazł w czasie towarzyskich spotkań, gdy znajomi zapragną zostać nieco dłużej. Awaryjne łóżko w domu zawsze się przyda.

Wybierając rozkładaną sofę, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak: powierzchnia spania, wielkość mebla po rozłożeniu i złożeniu, a także sprawdzić, czy kanapa ma schowek na pościel. W małych pomieszczeniach będzie on nieoceniony i rozwiąże problem upychania kołder do szafy. Jeśli chodzi o stylistykę, to nieduży salon warto zaaranżować na nowoczesną modłę. Mała liczba mebli, niewiele – za to doskonale dobranych stylistycznie – dodatków i stonowane kolory pozwalają poprawić parametry użytkowe pokoju i optycznie powiększają przestrzeń. W nowoczesnym wnętrzu dobrym wyborem jest sofa w odcieniu białym lub jasnoszarym, wykonana z dobrej jakości materiału.

W małym salonie rozwiązaniem zapewniającym codzienną wygodę będzie też składany stół. Podczas porannych śniadań w biegu wystarczy jego okrojona wersja dla domowników, natomiast w czasie uroczystości rodzinnych i świąt przyda się większa liczba miejsc. Wtedy też w ciągu paru minut nasz stolik przemieni się w przestronny i funkcjonalny stół rodzinny, mieszczący ciocie i dalekich krewnych. Prawda, że proste?

Pomysł drugi: postaw na biel

Biel jest kolorem wymarzonym do niewielkich wnętrz, gdyż pozwala optycznie powiększyć przestrzeń i rozjaśnić ciemniejsze zakamarki. Biel zastosowana w całym mieszkaniu nadaje wnętrzu pożądanej elegancji i spójności. Nie warto zatem bać się tego koloru. Ci, dla których biel oznacza surowość i wrażenie zimna zapominają, że ma ona również swoją temperaturę barwną. W próbnikach farb znanych producentów biel zyskuje różne odcienie – od ciepłych po te zimne. Warto wiedzieć, że w ofercie m.in. marki Flügger spotkać można barwę bieli o ciepłej tonacji, oznaczoną jako „Off white”. Tego typu farba bardzo ładnie współgra z naturalnym odcieniem drewna występującym na podłodze bądź meblach w salonie. Ciepła biel czasami wpada nieco w tonacje żółte. Cechuje ją delikatnie kremowy odcień, idealny do aranżacji w stylu retro.

Z kolei barwy chłodne, oznaczone w próbnikach po prostu jako „White”, są wręcz wymarzone do nowoczesnych i bardziej minimalistycznych aranżacji. Decydując się na jasne kolory w salonie, warto mieć na uwadze, że białe ściany świetnie komponują się też ze stylem skandynawskim i hygge, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością w polskich domach.

Pomysł trzeci: dekoracja tapetą

W tym sezonie dużym powodzeniem cieszą się tapety w drobny motyw geometryczny, składający się zazwyczaj z rombów i trójkątów. Oprócz niego, gorącym trendem tego roku są motywy roślinne i kwiatowe, zarówno w postaci uroczej łączki, jak również imponujących fotografii w stylu makro. W przypadku tych drugich świetnie sprawdzają się fototapety, których wymiary można dopasować do kubatury wybranej ściany w salonie. Tapeta to tani i -co ważne – prosty sposób na diametralną odmianę wnętrza i ciekawą aranżację salonu.

 

Pomysł czwarty: jasna stolarka

Decydując się na zmiany w pokoju gościnnym, warto postawić na jasną stolarkę. Drzwi bielone czy te w odcieniu dębu z dodatkowym przeszkleniem sprawiają, że nawet niewielki salon urządzony w bloku z wielkiej płyty zyskuje na przestronności. Również w sytuacji, gdy decydujemy się na wymianę podłogi w salonie, dobrze zainwestować w drewno bielone lub te w delikatnej szarej tonacji. Stosunkowo tanim i szybkim rozwiązaniem jest zakup paneli drewnianych laminowanych. Miłośnicy cieplejszych klimatów mogą skierować swoje kroki ku jasnym odcieniom. W tym wypadku dobrze sprawdzają się panele w odcieniach takich jak dąb riviera, splendor czy dąb milano.

 

Więcej porad na temat aranżacji salonu znajdziecie na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-salon/jak-urzadzic-i-umeblowac-salon,pr136.html.

 

Pomysł piąty:  salon w minimalistycznym stylu

Podstawowe założenie tej koncepcji jest takie, że inwestujemy tylko w podstawowe meble. Do szczęścia wystarczy nam kanapa, stół, telewizor i witryna na zastawę stołową. Dla dodania pomieszczeniu lekkości, telewizor zawieszamy na ścianie. Staramy się nie zajmować cennej przestrzeni ozdobami ani nadmiarem stolików pomocniczych, które mogą przytłoczyć całość. Dekoracje, jeśli już się pojawiają, to w dobrze przemyślanej kompozycji, na przykład jako zestaw prostych naściennych ramek. Najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz to zdecydowany zwrot w kierunku minimalizmu, gdzie mniej znaczy więcej.

 

Pomysł szósty: kamień dekoracyjny

Biała cegła nadaje szlachetności pomieszczeniu, podnosi jego walory estetyczne, na dodatek jest prosta w montażu, lekka i efektowna. Przy jej pomocy najlepiej wyeksponować wybraną ścianę w salonie, na przykład tę, przy której stoi kanapa. Biała cegła jest tak uniwersalna, że w zależności od zastosowanych dodatków buduje klimat zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu shabby chic, jak i w bardzo nowoczesnych aranżacjach.

Pomysł siódmy: stylowe przeszklenia

Szklane witryny mebli i przeszklenia w drzwiach wewnętrznych nadają małemu salonowi w bloku pożądanej lekkości. Sprawiają też, że do pomieszczenia wpada więcej światła. Z uwagi na układ pomieszczeń, szczególnie pokoje gościnne w blokach z wielkiej płyty mają charakter ściśle zamknięty. Przestrzeń tę można nieco otworzyć właśnie poprzez zastosowanie drzwi z przeszkleniami. Ci, którzy chcą zachować margines prywatności, mogą sięgnąć po szkło matowe, które rozmazuje linie widzianych osób i przedmiotów.

Pomysł ósmy: odpowiednie oświetlenie

W małym salonie szczególnie starannie należy dobierać oświetlenie. Ciężki wizualnie i duży  żyrandol nie sprawdzi się zbyt dobrze na ograniczonej przestrzeni. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po kilka punktów światła i połączyć m.in. kinkiet, lampę podłogową i lampę wiszącą. Ta ostatnia może z powodzeniem zawisnąć nad stołem, skupiając uwagę na blacie. Kinkiet pomoże uwypuklić atrakcyjną fakturę dekoracji ściennej, zaś lampa podłogowa – dawać ciepłe i przytulne rozproszone światło, idealne podczas wieczornych chwil pełnych relaksu i wyciszenia.