Browse By

Jak skutecznie wygrać z alkoholizmem?

Leczenie uzależnień to niestety temat tabu w naszym kraju. Mało która osoba jest w stanie przyznać się do swojej słabość i rozpocząć terapię. Maria Konopik prowadząca stronę www.uzaleznienia-warszawa.pl zwraca uwagę na brak edukacji Polaków w tym zakresie. Warszawska Klinika Uzależnień rozpoczyna w przyszłym roku warsztaty w szkołach podstawowych na temat leczenia alkoholizmu. Jakie będą tego efekty dowiemy się już niedługo.

Alkoholizm – wolimy o tym nie rozmawiać

W Polsce wciąż mało mówimy o problemie alkoholizmu. W mediach temat tego nałogu nie jest praktycznie poruszany, a równie mało czasu poświęcane jest na edukację w tym zakresie. „Ciągle boimy się rozmawiać o alkoholizmie, ponieważ dla większości Polaków jest to temat wstydliwy. Nasz problem ukrywamy przed wszystkimi – sąsiadami, znajomymi, czasem nawet przed rodziną – kto w takim przypadku ma nam pomóc?” – tak na ten temat wypowiada się lekarz prowadzący jedną z większych klinik w Warszawie. Fakt, że Polacy nie mówią o swoich słabościach rodzi wiele komplikacji. Jeżeli nikt nie dowie się o naszym nałogu, to mamy minimalne szanse na wyjście z niego. Często osobom uzależnionym brakuje motywacji do zmiany czegoś w swoim życiu. O wiele częściej jesteś skorzy do poświęceń dla osób na bliskich niż dla siebie. W momencie ukrywania alkoholizmu nikt nas nie zmotywuje i nie zaprowadzi do kliniki, w której otrzymamy profesjonalną pomoc.

Stethoscope isolated on white background

Edukacja to podstawa

Warszawska Klinika Uzależnień chce poprowadzić szereg specjalnych szkoleń dla dzieci i młodzieży, które będą uświadamiały najmłodszych o problemie nadmiernego spożywania alkoholu. Edukacja od najmłodszych lat może okazać się kluczowa, ponieważ większość osób swój pierwszy kontakt z

alkoholem ma jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. W tym wieku nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwy może być dla nas alkohol – szczególnie w przypadku młodych, u których ciało i umysł stale się rozwijają. Warsztaty będą prowadzone przez osoby zajmujące się na co dzień leczenie osób uzależnionych od alkoholu. Zajęcia będą skupiały się nie tylko na problemie nadmiernego picia, ale również pomocy osobo uzależnionym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy być ostatnią deską ratunku dla bliskiej nam osoby. Naturalną reakcją ludzką jest omijanie tego problemu szerokim łukiem. Nie lubimy rozmawiać o kłopotach, szczególnie gdy dotykają one naszej rodziny bądź znajomych. Na warsztatach zostaną pokazane metody pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. W trakcie rozmowy z człowiekiem uzależnionym trzeba podejść do kłopotu od dobrej strony, gdyż w innym przypadku zaprzepaszczamy szanse na uświadomienie drugiej osoby.

Leczenie alkoholizmu może być skuteczne

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na podjęcie terapii, a pozostali powinni iść ich śladami. Leczenie alkoholizmu pozwala na naprawdę szybkie i bezbolesne wyjście z nałogu.