Browse By

Jak przygotować się do egzaminu FCE?

Język angielski otacza nas z każdej strony . Nic więc dziwnego, że Polacy wykazują aż tak dużą chęć nauki angielskiego – występuje on w reklamach, filmach czy internecie. Znajomość tego języka zwiększa również nasze szanse na rynku pracy, gdyż coraz większe grono pracodawców patrzy na znajomość języków obcych wśród kandydatów na określone stanowisko.

Nic więc dziwnego, że szkoły językowe cieszą się aż tak dużą popularnością. Ich oferta skierowana jest zarówno do najmłodszych, jak i młodzieży i dorosłych. Kursy dostępne są na różnych poziomach i w różnych formach. Coraz więcej kursantów decyduje się na kursy weekendowe, a osoby oczekujące szybkich efektów korzystają z tzw. kursów przyśpieszonych.

Po ukończeniu danego poziomu większość szkół wystawia specjalne certyfikaty będące potwierdzeniem posiadanych kompetencji. Często są to jednak dokumenty, które nie są respektowane przez pracodawców bądź uczelnie – jeżeli ubiegamy się o prace zagranicą i zależy nam na potwierdzeniu naszych zdolności językowych, to niezbędnym jest otrzymanie międzynarodowego certyfikatu. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie FCE, który respektowany jest przez większość instytucji na całym świecie.

Angielski dla dzieci - Blue Pencil Bemowo

Jak przygotować się do egzaminu?

FCE, a dokładniej First Certificate in English, może zdać każda osoba, której językiem ojczystym nie jest angielski. Uzyskany certyfikat potwierdza umiejętność posługiwania się tym językiem na poziomie średniozaawansowanym. Egzamin składa się z kilku części i sprawdza umiejętność posługiwania się językiem angielskim z zakresie gramatyki, czytania, pisania i mówienia. W związku z tak szerokim zakresem sprawdzanych kompetencji, zaleca się uprzednie przygotowanie do poszczególnych części. Wiele szkół językowych oferuje specjalne kursy przygotowujące kursantów pod kątem egzaminy FCE.

Do FCE można również przygotować się samodzielnie, ponieważ w internecie znajdziemy wiele darmowych testów oraz porad.

Rozwiązuj jak najwięcej testów

Po pierwsze, warto rozwiązywać jak najwięcej testów. Zadania występujące na egzaminie FCE nie zmieniają się w kwestii formy, dzięki czemu bardzo łatwo można się z nimi oswoić i poznać struktury egzaminów. W sieci można znaleźć testy FCE z ubiegłych lat – ich rozwiązanie i analiza to najlepsza forma przygotowania się do zdobycia wymarzonego certyfikatu.

W celu przygotowania się do FCE, warto przeczytać rekomendowane lektury. W ten sposób można szybko i skutecznie poszerzyć zasób słownictwa, które będzie niezbędne w każdej części egzaminu.

Nie bój się wzorować na innych

Jedną z części FCE jest napisanie wypracowania na ok. 180 słów. Tematyka jest ustalona z góry, ale sam w większości przypadków forma pisemna przybiera podobną postać w zakresie budowy. Warto więc czytać przykładowe wypracowania, aby odpowiednio przygotować się do napisania dobrego wypracowania. Pozwoli to na szybkie i łatwe napisanie tekstu zgodnie z narzuconymi wytycznymi.