Browse By

Jak prawidłowo oświetlić sklep?

Projekt oświetlenia musi uwzględniać zmiany ekspozycji towaru

W trakcie realizacji i tuż po niej wszystko wydaje się być oświetlone tak, jak być powinno. Problem pojawia się wówczas, gdy zmieniany jest sposób ekspozycji – na przykład lady z towarem znajdują się w innym ułożeniu. Okazuje się, że ich teraźniejsze miejsce jest niedoświetlone. To ma duży wpływ na możliwości prezentacji towarów. Klienci mogą je przeoczyć, ocenić jako towar gorszej jakości lub mieć mniejszą możliwość zapoznania się z ich jakością. Miejmy na uwadze równomierne rozłożenie światła w sklepie. Uzyskamy je poprzez używanie właściwych opraw typu downlight. Doświetlenie akcentujące zrobimy natomiast na projektorach przyczepionych do szynoprzewodów. Dzięki temu ułożenie źródeł będzie można dopasować do obecnego wystroju wnętrza sklepu.

Odpowiednia ilość światła

Niektóre ze sklepów stawiają na umiarkowaną liczbę światła ogólnego i oprawy akcentujące towar na wystawach. Nieumiejętne zastosowanie tego typu rozwiązania, prowadzi do tego, że w lokalu jest zbyt ciemno. To redukuje komfort klientów i ich możliwości szczegółowego zapoznania się z towarem. Jeś chcemy stworzyć w sklepie odpowiedni klimat, najlepiej osiągnąć ten cel przez odpowiednią aranżację wnętrza – ciemne ściany oraz niekrzykliw barwy mebli. Nie należy stawiać na małą liczbę opraw lub używanie źródeł o niewielkiej mocy. Efekt klimatycznego oświetlenia wymaga skrupulatnego ustawienia opraw kierunkowych po każdej modyfikacji aranżacji oraz odpowiedniej konserwacji.

oświetlenie sklepu

Mieszanie temperatur kolorystycznych

Ten błąd ma miejsce w czasie konserwacji systemu, czyli wymiany uszkodzonych źródeł. Na przykład źródło o temperaturze barwowej – ciepły odcień bieli, zostaje wymienione na takie o barwie dziennej. To powoduje, że nasz system przestaje być zgrany i promieniować taką barwą, jak powinien. W efekcie ma on niekorzystny wpływ na wystrój lokalu i jego klimat. Ale głównie cierpi na tym wizerunek marki, która nie troszcząc się o odpowiednie oświetlenie nie dba także o jakość towarów. Także klienci czują się gorzej w takim lokalu i maleje ich zainteresowanie produktami. Tego typu błąd generuje czasami nadprogramowe koszty. Nowe, odpowiadające założeniem projektu źródła, trzeba będzie w końcu zakupić, a dodatkowo zapłacić fachowcom, którzy obsłużą sklepowe systemy oświetlenia.

Niewłaściwe oświetlenie pod półkami z towarem

Taśmy i moduły LED z sukcesem zastępują miejsce świetlówek. Jednak to, co można znaleźć pod półkami z produktami, zwykle ma zbyt małą moc i niewłaściwą temperaturę barwową. Oświetlenie sklepów powinno być więc rozplanowane tak, aby jak najlepiej zaprezentować atrakcyjność produktów. Odpowiednia siła światła pomoże nabywcom docenić walory produktu oraz wybrać ten, który najbardziej im odpowiada.