Browse By

Jak nawozić pole uprawne? Obornik i rozrzutniki obornika

Pole uprawne wymaga od gospodarza wiele pracy i wysiłku. Stałe doglądanie roślin czy dbanie o ich prawidłowy rozwój, to tylko przykłady obowiązków, które spoczywają na rolnikach. Niezwykle ważne jest także prawidłowe nawożenie roślin. Jak może pomóc obornik i dlaczego rozrzutniki obornika to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego?

Sposoby nawożenia pól uprawnych

Nawożenie to czynność, która ma niebagatelny wpływ nie tylko na glebę, ale także na same rośliny. W związku z tym, że rośliny są uprawiane po to, aby je przeznaczyć np. na posiłek dla zwierząt i ludzi, są objęte wieloma regulacjami prawnymi. Dozwolone sposoby nawożenia pól reguluje między innymi ustawa o nawozach i nawożeniu, przepisy rozporządzenia nr 2003/2003 oraz nawozów naturalnych. Wyróżnia się:

  • Nawożenie przedsiewne – jak sama nazwa wskazuje, są to nawozy wprowadzane do gleby przed siewem rośliny. Nawożenie przedsiewne to np. orka i bronowanie. Większość nawozów, do których zalicza się m.in. kompost i obornik, mieszają się z glebą właśnie w ten sposób.
  • Nawożenie siewne – należy wykonywać równocześnie z siewem nasion.
  • Nawożenie pogłówne – polega na nawożeniu rośliny poprzez dostarczanie do gleby nawozu w formie płynnej, np. gnojowica. Co ważne, czynność należy wykonywać w trakcie wegetacji roślin.
  • Nawożenie donasienne – to sposób, który ma zapewnić roślinie dobry początek i rozwój. Sposób polega na moczeniu nasion w roztworach mikronawozów.

Czym jest obornik?

Oborniki to naturalne, ekologiczne nawozy, które są uwielbiane nie tylko przez rolników, ale także przez wielu ogrodników i działkowców. Oborniki zapewniają wiele składników odżywczych, które są niezbędne do rozwoju roślin, a także poprawiają właściwości fizyczne gleby. Skład obornika, na który składają się kał, mocz zwierząt i ściółka, sprawiają, że oborniki to najlepsze, ekologiczne nawozy. Dodatkową zaletą jest również fakt, że oborniki wolno się rozkładają i nie powodują szkód w glebie, np. zasolenia, co może się zdarzyć w przypadku nawozów mineralnych.

Rozrzutnik obornika – niezastąpiona maszyna

Przy ustalaniu dawek nawozów należy znać potrzeby roślin i zasobność gleby w składniki odżywcze. Ponadto wspomniane regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa stosowania nawozów wyraźnie mówią, że nawozy powinny być rozprowadzane na powierzchni całego pola w sposób równomierny. Aby to uczynić, każde gospodarstwo rolne powinno posiadać rozrzutnik obornika.

rolnik jadący rozrzutnikiem obornika

Rozrzutniki obornika to maszyny rolnicze, które umożliwiają rozwożenie obornika, a także ułatwiają samą czynność nawożenia w sposób dokładny i równomierny. Dlatego powinny wyróżniać się trwałą konstrukcją, najlepiej ze stalową podłogą i ścianami skrzyni ładunkowej.

Nawożenie pola przez rozrzutnik obornika

Wybierając rozrzutnik obornika, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. wielkość gospodarstwa, rodzaj gospodarstwa oraz cel zakupu i indywidualne potrzeby. Rozrzutniki obornika mają różne wielkości i ładowność. Od 3 do nawet 12 ton, dzięki czemu sprawdzają się niezależnie od potrzeb. Mniejsze gospodarstwa rolne mogą zdecydować się na 3, 4, 5 lub 6-tonowe maszyny. Większe gospodarstwa powinny zdecydować się na 8, 10 lub 12 ton.  W przypadku wymagającej uprawy istnieje możliwość wybrania rozrzutnika nawet ze specjalnym wyposażeniem, jakim są deflektory lewy i prawy.

Żadna inna maszyna nie zastąpi rozrzutnika obornika, ponieważ ich duża średnica kół sprawia, że nacisk na podłoże jest niewielki, więc bruzdy nie są głębokie. Ponadto wysokiej jakości rozrzutniki sprawdzą się nie tylko do rozsiewania nawozów, ale także do rozsiewania ściółki czy wapnia. Jest to niezastąpiona maszyna dla każdego rolnika.