Browse By

Jak leczy się niepłodność?

Niepłodność jest problemem coraz większej ilości ludzi, przyjmuje się, że może on dotyczyć nawet piętnastu procent całej populacji. Nie jest to zatem coś, obok czego można przejść obojętnie, dlatego jeżeli przez rok intensywnych starań o dziecko, kobieta nie zaszła w ciążę, to zarówno ona jak i jej partner powinni udać się do lekarza w celu znalezienia problemu i wyboru odpowiedniej metody leczenia.

Przyczyny niepłodności

                Na samym początku należy wytłumaczyć, że niepłodność jest odwracalna i można ją skutecznie leczyć w przeciwieństwie do bezpłodności. Poprawić swoje szanse na zajście w ciąże można poprzez wprowadzenie do swojego życia nawyku zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, unikania stresu i dbania o odporność. Taka zmiana zachowania może pomóc, lecz to nie jest wszystko, trzeba znaleźć przyczynę niepłodności.

                W przypadku kobiet na niepłodność mogą mieć wpływ choroby dziedziczne, alkoholizm, zaburzenia układu immunologicznego, otyłość, niedowaga, choroby przenoszone drogą płciową, choroby przysadki, nadnerczy, tarczycy, zespół Turnera, brak owulacji, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowy przebieg procesów w układzie rozrodczym, stany zapalne, endometrioza, mięśniaki macicy, wady macicy i jej szyjki oraz wrogość śluzu szyjkowego. Jak widać, jest tego sporo, jednak przyczyna może leżeć także po stronie mężczyzny, który ma uszkodzone jądra, niską jakość nasienia na skutek chorób przenoszonych drogą płciową lub przegrzania jąder. Nie są to oczywiście wszystkie przyczyny, ponieważ jest ich dużo i mogą do nich należeć chociażby zaburzenia mające podłoże genetyczne, dlatego właśnie tak ważna jest diagnostyka.

Indukcja owulacji

                Kobietom cierpiącym na niepłodność z powodu braku lub rzadko występującej owulacji można pomóc poprzez leczenie farmaceutyczne. Polega ono na przyjmowaniu leków stymulujących jajeczkowanie. Jest to także metoda, której można użyć u pacjentek z regularnymi owulacjami w celu zwiększenia szans na zajście w ciąże. Należy pamiętać jednak, że mimo wszystko jest to leczenie i nie powinno przebiegać bez wiedzy i kontroli lekarza.

Laparoskopia

                Niepłodność jest czasami spowodowana powstaniem torbieli, wodniakiem jajowodu lub podejrzeniem endometriozy. W takich przypadkach zapłodnienie pozaustrojowe może nie być skuteczne bez wyleczenia przyczyny dolegliwości, dlatego właśnie ta metoda jest właściwa do zastosowania w tego rodzaju przypadkach.

                Laparoskopia w ginekologii daje nie tylko szasnę na dokładną diagnozę, ale także na skuteczne leczenie. Może być ono przeprowadzone bez potrzeby otwierania jamy brzusznej w formie zabiegu kauteryzacji jajników. Istnieje także możliwość wykonania waporyzacji ognisk endometriozy, jednak zastosowanie lasera może być pomocne także przy zlikwidowaniu zrostów i torbieli. Leczenie nie kończy się jednak na tym zabiegu, ponieważ próbki torbieli są przesyłane do badań histopatologicznych i w razie potrzeby jest przeprowadzone inne leczenie. Trzeba brać pod uwagę także możliwe powikłania, jednak zaaplikowanie preparatu przeciwzrostowego z kwasem hialuronowym sprawia, że proces gojenia przebiega szybciej i prawdopodobieństwo wystąpienia możliwych powikłań też jest mniejsze.

Poznaj szczegółowe informacje na temat leczenie niepłodności metodą laparoskopową – odwiedź stronę kliniki KCM: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Inseminacja

                W przypadku wrogości śluzu lub przyczyn leżących po stronie mężczyzny, takich jak zaburzenia seksualne lub brak upłynnienia nasienia, warto pomyśleć o zastosowaniu inseminacji. Polega ono na wprowadzeniu nasienia dawcy do macicy kobiety. Jest to duża szansa na zapłodnienie, jednak tylko w przypadkach, gdy jej zastosowania wymagają przyczyny niepłodności. Należy więc pamiętać, że to nie jest uniwersalna metoda, którą można wyleczyć niepłodność niezależnie od czynnika, jaki ją wywołał.

Zapłodnienie In Vitro

                Zapłodnienie In Vitro jest dobrą metodą dla osób z niepłodnością wywołaną usunięciem jajowodów, ich niedrożnością, niepowodzeniem przy zastosowaniu innych metod nieznalezienie od przyczyny problemu, zaburzeniem funkcjonowania jajników, endometriozą, nasieniem niskiej jakości, donacją komórki jajowej oraz zaburzeniami hormonalnymi. Ta metoda leczenia polega na zapłodnieniu pozaustrojowym, które składa się z trwających cztery tygodnie faz w skład których wchodzi stymulacja hormonalna, pobranie dojrzałych komórek jajowych, zapłodnienie poza organizmem kobiety i na końcu umieszczenie zarodków w macicy.

ICSI

                Przez niektórych ICSI jest uważana za ostatnią szansę na zajście w ciąże. Polega ona na wstrzykiwaniu plemników do komórki jajowej i została opracowana z myślą o pomocy osobom, które z różnych przyczyn nie kwalifikowały się do In Vitro. Takie zapłodnienie sprawdza się nawet tam, gdzie zawodzą inne metody.