Browse By

Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Aktywność fizyczna jest nieodzowną część życia wielu kobiet. Sport uzależnia do tego stopnia, że decydują się na niego przyszłe mamy nie tylko w początkowej fazie ciąży, ale także tuż przed rozwiązaniem. Jak jednak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia, aby nie zaszkodzić dziecku?

To, że ćwiczenia mają pozytywny wpływ na przebieg ciąży wiadomo nie od dzisiaj. Odpowiednio dobrane treningi, a także zmniejszenie ich intensywności, świetnie działają zarówno na fizyczne i psychiczne aspekty ciąży. Przyszła mama za pomocą aktywności fizycznej może walczyć z bólami kręgosłupa, bioder czy kolan, a nawet skurczami łydek. Natomiast ćwiczenia relaksacyjne, z elementami jogi bądź pilatesu świetnie odprężą, nauczą odpowiedniej techniki oddychania i przygotują do zbliżającego się porodu.

Ćwicząc w ciąży istotne jest jednak bezpieczeństwo zarówno mamy, jak i malucha. Wiadomo, że treningi z obciążeniem nie wchodzą w rachubę, a niektóre ćwiczenia cardio lepiej zostawić na czas po porodzie. Jak zatem ćwiczyć, aby nie zrobić krzywdy dziecku i sobie?

Ćwiczenia w ciąży – czy warto oddać się w ręce trenera?

O treningach w ciąży warto porozmawiać ze swoim lekarzem. Nieznajomość zasad, a także przeciążenie organizmu, zaszkodzi przede wszystkim nienarodzonemu dziecku. Nie warto więc dobierać ćwiczenia samodzielnie, a raczej skonsultować swoje pomysły z trenerem, który posiada doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży.

Profesjonalny trener dobierze odpowiednie ćwiczenia, a znając sytuację oraz wszystkie dolegliwości, które towarzyszą przyszłej mamie, podpowie, jaką aktywność fizyczną można wprowadzić.

Bezpieczny trening w ciąży – wizyta w szkole rodzenia

Szkoła rodzenia kojarzy się przyszłym mamą raczej z miejscem, w którym nauczą się poprawnego oddechu, a także psychicznie przygotują się na narodziny dziecka. Warto jednak pamiętać, że w ciąży najważniejsza jest prawidłowa technika oddychania, którą również można zaliczyć do ćwiczeń. Oprócz tego, w szkole rodzenia wykwalifikowani instruktorzy pokażą sposób wykonania poszczególnych ćwiczeń wzmacniających ciało. Trening z instruktorem, a także innymi uczestnikami kursu sprawi, że wszystkie męczące dolegliwości staną się jedynie wspomnieniem, a po porodzie łatwiej będzie wrócić do poprzedniej formy.

Będąc w ciąży konieczne będzie zrezygnowanie z niektórych dyscyplin sportowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu dziecka. Jazda konna, wycieczki rowerowe po nierównym terenie czy jazda na nartach to kiepski pomysł, ponieważ łatwo tutaj o wypadek. Zwłaszcza, że mięśnie i stawy są w ciąży nieustannie obciążone. Warto zdecydować się na inny sport.

Zmieniaj pozycję podczas ćwiczeń

Przyszłe mamy powinny unikać ćwiczeń wykonywanych na plecach, ponieważ w tej pozycji przepływ krwi do macicy jest utrudniony. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dłuższego treningu w pozycji siedzącej lub stojącej – zmniejszone ciśnienie krwi powoduje zawroty głowy oraz osłabia organizm.

Powszechnie uważa się, że najbezpieczniej kobieta w ciąży będzie czuła się na basenie. To prawda, ponieważ woda korzystnie wpłynie na jej kondycję oraz na zdrowie nienarodzonego maleństwa. Pływanie nie obciąża organizmu, a także nie wymaga od przyszłej mamy wzmożonego wysiłku.

Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży?

Kobiety, dla których sport jest nieodłączną częścią życia, nie zawsze potrafią zrezygnować z jego wykonywania będąc w ciąży. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie zarówno dziecka, jak i swoim. Najlepiej wykonywać wszystkie ćwiczenia pod okiem specjalistów i nie przemęczać się zanadto.