Browse By

Gdzie zastosowanie znajdą ścianki akustyczne?

Wybiórczo cytując największą internetową encyklopedię akustyka to oddziaływanie fal akustycznych. Szczególnym przypadkiem takiego oddziaływania jest mizofonia, która objawia się nietolerancją wybranych dźwięków. Dla niektórych jest to chrapanie, dla innych skrobanie ostrym widelcem po ceramicznym talerzy, dla jeszcze innych to głośne jedzenie i mlaskanie, które potrafi być wręcz irytujące.

 Montaż ścianek dla mizofoników

Dla takich osób, a także tych, którzy po prostu nie mogą pracować w hałasie lub zwyczajnie potrzebują ciszy, zachowując przy tym także poczucie, że to co wychodzi z ich nie wydostanie się poza pewien obszar produkuje się ścianki akustyczne. Jakie jest ich działanie? Jak zapewne już się domyślacie chronią przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się dźwięków – z obu ich stron. Stojące samodzielnie, nie tworzące zamknięte z każdej strony obszaru nie będą działać, jednakże zamontowane, skręcone, stabilnie ustawione ograniczą rozchodzenie się dźwięków.

Biuro – ścianki dla szefa raz!

Biuro jest pierwszym miejscem jakie przychodzi mi na myśli kiedy zastanawiam się nad zastosowaniem ścianek. Duży open space’y  – to jest przestrzenie otwarte najczęściej znajdujące się na piętrach korpo to doskonała miejscówka do ich postawienia. Służyć będą przede wszystkim tym, którzy nie chcą być ciągle na widoku, nie chcą także aby to o czym mówią, było słyszalne przez osoby spoza kręgu zaufania. Jednodniowy montaż ścianki akustycznej rozwiązuje wszystkie problemy. Ścianki mają wysokie możliwości konfiguracji oraz personalizacji. Mogą być nie tylko wytłumieniem dla dźwięków, ale także wydzielonym pomieszczeniem o typowych dla standardowych pokojów parametrach. Okna ścianek mogą być pomalowane lub matowe, mogą być także zupełnie przezroczyste. W połączeniu z żaluzjami bądź roletami będą stanowić doskonałe miejsce, w którym może zaszyć się szef pragnący czasem spojrzeć jak pracują jego ludzie. Ścianki biurowe pomagają także w przeprowadzaniu poufnych rozmów w cztery oczy, np. rozmów rekrutacyjnych czy udzielaniu reprymendy. Dzięki wytłumieniu nie są słyszalne rozmowy o podniesionym tonie głosu, zaś dzięki zakryciu szyb (piaskowych bądź pleksi) nie trzeba obawiać się tego, że ktoś podejrzy dialog.

Ścianki akustyczne w zakładzie przemysłowym

Ścianki akustyczne w zakładzie przemysłowym

Przemysłowe ścianki jako miejsce do obserwacji terenu

Profesjonalnie zamontowane ścianki akustyczne mogą sprawdzić się również w zakładach produkcyjnych – ich funkcje będę podobne do tych z biura, jednakże innym zastosowaniem jest także wydzielenia pomieszczenia stanowiącego centrum dowodzenia dla pracowników. To właśnie tam będzie można w ciszy i spokoju sterować wysięgnikami, maszynami i robotami. Wystarczy tylko montaż konsoli sterującej lub paneli przedstawiających wyniki monitorowania robót. Pracownicy zza ścianek akustycznych bez niepotrzebnego hałasu będą mogli obserwować działania i w spokoju omawiać kolejne zadania. Najczęściej ścianki akustyczne w sektorze przemysłowym instaluje się tam, skąd zasięg wzroku będzie największy. Może to być podwyższenie, kraniec hali lub nawet jej środek, wtedy to ścianki mają okna dookoła pracowników i wszystko to co się dzieje obserwowane już w 360 stopniach.

Fotografia pochodzi od producenta ścianek: http://www.scianki.com.pl