Browse By

Ogrodzenia leśne – czym muszą się charakteryzować?

Charakterystyczną cechą gospodarki leśnej jest wrażliwość na naturę. Pielęgnując las leśniczy musi mieć nie tylko na uwadze dobro zwierząt, ale też roślin i potrafić regulować naturalne procesy tak, by w lesie panowała pełna symbioza. Zadaniem leśniczego jest troska zarówno o zwierzynę jak i drzewostan — młody i stary. Tak więc z czasem następuje wyrąb części lasu i nowe zalesienie. Bardzo istotne jest wówczas, by osłonić młode, jeszcze nieodporne rośliny przed ewentualnymi szkodnikami. Głównym zagrożeniem dla młodego drzewostanu są dziki, jelenie oraz zające, dla których przysmak stanowią młode pędy i świeże liście, dlatego też niektóre tereny należy grodzić specjalnymi siatkami.

Przejrzystość i łatwy montaż

Ogrodzenia leśne wykonywane się z drutu o bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu siatka nie rzuca się tak mocno w oczy i w przeciwieństwie do innego rodzaju ogrodzeń — umożliwia swobodny przepływ powietrza oraz przejrzystość. Dodatkowo siatki, z których wykonywane są leśne ogrodzenia są lekkie a zarazem solidne, dlatego też doskonale spisują się w tych warunkach. Ich montaż jest stosunkowo prosty. Wystarczą drewniane słupy, na których przy pomocy gwoździ lub haków możemy zamontować siatkę. Dzięki jej właściwościom — montaż może odbyć się na dowolnej długości. Najlepszym rozmieszczeniem słupów są odległości od 8 do 10 metrów. Takie odległości pomiędzy słupami zapewniają szybki i łatwy montaż.

Sprężystość i wytrzymałość na rozciąganie

Zwierzęta bardzo często starają się pokonać bariery, które im stawiamy. Dlatego też istotne, by siatka była wytrzymała, ale nie zagrażała zwierzynie. Drut posiada splot węzłowy, który dodatkowo wzmacnia konstrukcję ogrodzenia. W zależności od typu siatki możemy dobrać różne grubości oczek. Wybierając odpowiednia siatkę zabezpieczymy się zarówno przed dzikiem, jak i jeleniem i zającem. Drut, z którego wykonano siatkę posiada powłokę z warstwy cynku, który stanowi warstwę antykorozyjną.

Grubości siatek i jej wysokość

Wszystkie siatki leśne mają jednakową wysokość, wynosi ona dwa metry. Dzięki temu każdy rodzaj siatki zabezpieczy teren przed dużymi zwierzętami, jakimi są jelenie oraz sarny. Chcąc zabezpieczyć się tylko przed jeleniami — możemy wybrać siatkę, która posiada 12 drutów poziomych, a odstępy między drutami pionowymi będą wynosić 30 centymetrów. W przypadku siatki, która posiada odstępy między drutami pionowymi w liczbie 15 centymetrów — możemy zabezpieczyć się dodatkowo przed dzikami. Jeżeli siatka powinna również działać na mniejszą zwierzynę, taką jak zające — odstępy między drutami pionowymi powinny wynosić 15 centymetrów, zaś liczba drutów poziomych powinna zwiększyć się z 17 do 22 drutów. Takie zagęszczenie siatki pozwala na bezpieczne ogrodzenie terenu.

Ogrodzenia leśne wysokiej jakości zamówić można na stronie ogrodzenialesne.pl – wykonane są z wytrzymałego drutu o doskonałych parametrach. Więcej szczegółów na prezentowanej stronie.

W zależności od tego, przed jaką zwierzyną chcemy chronić wybrany teren — dobierzemy inną siatkę. Bardzo istotne jest, by wziąć pod uwagę rozstaw oczek, a także typ zwierząt, które mogą nacierać do młodnika. Ogrodzenia leśne powinny charakteryzować się przejrzystością., by nie wprowadzały bariery powietrznej ani wizualnej. Wprowadzamy je do lasu chwilowo, dlatego też istotne, by siatki były lekkie i łatwe w montażu. Jednocześnie istotnym aspektem jest ich elastyczność. Rozpędzone zwierzęta, szczególnie nocą, mogą nie zauważyć siatki. Jeżeli jest ona sprężysta — zwierzynie nic się nie stanie, a sitka pozostanie nienaruszona. Możemy wybierać wśród różnych typów siatek. Niektóre z nich zabezpieczają tylko przed dużymi zwierzętami, czyli jeleniami i sarnami, inne pozwalają na zabezpieczenie przed dzikami, a jeszcze inne chronią także przed wtargnięciem zajęcy.