Browse By

Do czego przydaje się obróbka CNC?

CNC jest metodą produkcji przemysłowej polegającej na wytwarzaniu różnych elementów najczęściej z metalu, których kształt zaprogramowany jest przez komputer.

CNC

Komputery współpracujące z obrabiarką CNC są zaprogramowane przez inżynierów. Mogą oni stworzyć programy, które na polecenie pracownika fabryki przetworzą projekt i wyślą go do sterowników maszyny CNC, która stworzy wygenerowany komputerowy element w metalu wycinając go, przycinając, wykrzywiając i wykonując wszelkie inne czynności, które niezbędne są w prawidłowo wykonanym projekcie. Dzięki bogatym możliwościom, jakimi dysponuje obrabiarka CNC możliwe jest wycięcie niemalże dowolnego elementu, który w następnym projekcie konstrukcyjnym służyć może jako element przedmiotu lub być samodzielnym narzędziem, np. kluczem czy zębatką. Nowoczesna obróbka skrawaniem CNC pozwala na przygotowywanie zaawansowanych elementów, których konstrukcja opiera się na projektach trójwymiarowych, a które wcześniej powstają w komputerach. Szybkie przeniesienie projektu do maszyny pozwala na wypróbowanie jej możliwości i sprawdzenia czy przygotowywane elementy wykonane są dobrze.

Obrabiarki CNC są zaawansowanym narzędziem, które zdolności zależą niemal wyłącznie od przygotowane projektu. Jeśli zainstalowane w komputerze są najnowsze sterowniki to możliwe jest wycięcie niemalże dowolnej formy. Obrabiarki potrafią automatycznie wymień oraz mierzyć obrabiany przedmiot z metalu, automatycznie usuwają także pozostałości bo obróbce, które mogą przeszkadzać w pracy. Istnieją obrabiarki CNC, które są naprawdę szybkie – ich prędkość zależy oczywiście od konstrukcji i w działaniu krokowym może ona wahać się od 0 do nawet 20 centymetrów na sekundę, a przy długim cięciach – nawet do 1 metra.