Browse By

Jak zaprojektować ogród od A do Z?

Krajobrazy, które wymagają minimalnego czasu i pieniędzy na utrzymanie wymagają przemyślanego planowania i instalacji. Zainwestuj na początku w planowanie i konstrukcję, a będziesz płacić (i pracy) mniej później. Wybierz struktury, rośliny, materiał wykładzin i systemy, które pomogą zmniejszyć częstotliwość oraz ilość podlewania, pielenia, przycinania czy pielęgnacji trawników.

Zastanów się nad dostępnością wolnego czasu wymaganego do pielęgnacji ogrodu. Określ, ile czasu spędzasz na utrzymanie ogrodu w różnych porach roku. Zastanów się nad koszeniem, sadzeniem, przycinaniem, pieleniem, podlewaniem, grabieniem odgarnianiem śniegu i innymi obowiązkami sezonowymi. Co chcesz zmienić? Co zrobić aby było lepiej oraz estetyczniej?

Czego będę potrzebować w ogrodzie?

Lista potrzeb. Jak planujesz użyć przestrzeni do grillowania? Jakie kwiaty i warzywa mogąsię pojawić w ogrodzie ? Czy zamierzasz stworzyć miejsce zabawy dla dzieci lub po prostu chcesz oglądać przestrzeń z okna? Różne działania wymagają różnych powierzchni ziemi, struktury lub nasadzeń.

Oceń krajobraz. Zrób prostą, schematyczną mapę i listę istniejących funkcji, takich jak ogrodzenia, drzewa i krzewy, budynki i nawierzchnia twarda. Wymienić trzeba mogące pojawić się problemy, takie jak zły wygląd, hałas, brak prywatności, strome zboczach lub miejsca, gdzie rośliny rosną słabo lub gromadzi się duża ilość wody.

panel ogrodzeniowy z roślinką

Ogrodzenia panelowe i z siatki

Zupełnie osobną kwestią jest ogrodzenie naszego ogrodu. W tym celu najbardziej polecane są ogrodzenia z siatki oraz dedykowane panele ogrodzeniowe. Czasami do tego przedsięwzięcia wymagana jest także podmurówka betonowa, która pełni swego rodzaju fundament naszego ogrodzenia – sprawia, że jest ono bardziej trwałe i stabilne. Siatki ogrodzeniowe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa (m.in. znacznie zmniejszonego ryzyka kradzieży), ale także estetyki. Weź pod uwagę wystrój swojego ogrodu i wybierz siatkę lub panele, które będą w pełni trafiały w Twój gust! Połączenie odpowiednio dobranych paneli z roślinnością może dać piorunujący efekt!

Kwestia powierzchni

Wybierz odpowiedni system i powierzchnię. Możesz do tego zatrudnić specjalistów zajmujących się architekturą krajobrazu. Rozważ alternatywę abonamentowej konserwacji, aby rozwiązać problemy krajobrazu, takie jak automatyczny system nawadniania do podlewania trawnika i ogrodu; betonowy taras lub rośliny gruntowe zamiast pokrycia ogrodu trawą, nasadź na ogrodzenia lub przykrycia winorośle zamiast przycinanego żywopłotu. Wybierz cegłę lub kamień, a nie powierzchnię drewnianą, aby wyeliminować malarskie prace. Wybierz rośliny, które nie wymagają dużo pracy i opieki. Wybierz tylko rośliny, które pasują do dostępnej przestrzeni. Wszyscy mają tendencję do niedoceniania tego, jak szybko rozrośnie się roślina. Skróć czas sadzenia roślin kwiatowych, krzewów lub bylin, które co roku odrastają – zamiast jednorocznych posadź rośliny rosnące cały czas. Wybierz rośliny, które rozwijają się w glebie, słońcu i klimacie odpowiednim do miejsca zamieszkania.

Co zrobić aby się nie narobić?

Byliny i rośliny, które padły na ziemię jesienią nie warto sadzić zamiast krzewów, w miejscach, gdzie gromadzi się śnieg lub zsuwa się z dachu. Wybierz rośliny z cechami, które dobrze wyglądają w więcej niż jednym sezonie, takimi jak kwiaty na wiosnę, warto wybrać rośliny, które wyglądają atrakcyjne także jesienią oraz zimą – np. mają ciekawe kolory czy atrakcyjny kształt kory. Zmniejsz lub wyeliminuj trawnik. Jeśli masz dzieci, zwykle wystarczą im tylko dwa ary do zabawy.

Artykuł powstał dzięki współpracy z projektantem ogrodów z Warszawy – Verano Architekt Ogrodów