Browse By

Dlaczego domofony należy poddawać konserwacji?

Domofon to jedno z najbardziej niepozornych urządzeń w mieszkaniu czy domu, często zaniedbywane podczas regularnych przeglądów konserwacyjnych. Jego działanie zapewnia bezpieczną kontrolę nad osobami które dostają się na klatkę schodową budynku, a w przypadku domków jednorodzinnych, nad tym kto wchodzi na teren posesji, jednak o ewentualnych awariach domofonu myślimy zwykle dopiero wtedy, gdy się pojawią. Tymczasem konserwacja domofonów to dość istotny sektor branży serwisowej, która właściwie każdego dnia przyjmuje dziesiątki zgłoszeń o uszkodzeniach domofonów. Dlaczego należy poddawać domofony regularnej konserwacji i w jaki sposób wpływa ona na ogólne bezpieczeństwo mieszkańców bloku?

System domofonów w bloku

Duże bloki mieszkalne to jedno z najczęstszych miejsc kontaktu człowieka z domofonem. To dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest dostanie się na klatkę osób, które nie posiadają klucza do wejścia i nie mogą samodzielnie dostać się do środka. W tak dużych obiektach instalacja domofonowa musi być sprawna na każdym etapie – od urządzenia znajdującego się na zewnątrz, przez okablowanie biegnące do każdego mieszkania, aż po urządzenia montowane w pojedynczych lokalach w budynku. Konserwacja takiej instalacji i regularne sprawdzanie jej stanu to jedyna szansa, by w odpowiedniej chwili wykryć nawet najdrobniejszy problem i naprawić go zanim spowoduje większą usterkę i narazi cały budynek na brak dostępu do domofonu lub wejście do obiektu osób niepowołanych.

montaż domofonów warszawa

Co podlega konserwacji w przypadku domofonów?

Z punktu widzenia mieszkańca domofon to jedynie małe urządzenie zamontowane w mieszkaniu, ze słuchawką i przyciskiem do otwierania drzwi oraz urządzenie na dole, służące do dzwonienia pod konkretny numer mieszkania. W rzeczywistości jednak cała sieć domofonowa w bloku jest nieco bardziej skomplikowana, a każdy jej element ma znaczący wpływ na działanie całego systemu. Jeśli chodzi o sam aparat domofonu, a więc ten znajdujący się w poszczególnych mieszkaniach, usterce może ulec wszystko – przyciski, okablowanie, centralki przekazujące sygnał. Choć tych nie poddaje się zwykle regularnym konserwacjom, warto od czasu do czasu sprawdzić działanie urządzenia, a w przypadku problemu skontaktować się z firmą konserwującą i naprawić ewentualne usterki.

Znacznie częstszym awariom, a więc i konserwacji, podlegają kasety i centrale, rygle elektromagnetyczne czy struktura okablowania w bloku. Domofon, aby działać, musi mieć stałe połączenie kablowe pomiędzy mieszkaniem, a kasetą znajdującą się przed budynkiem. Jeśli coś zaczyna szwankować, dostęp do budynku może być mocno ograniczony. Firma, która montowała domofon powinna zająć się więc jego konserwacją i pojawiać się na miejscu nie tylko w momencie wystąpienia awarii, ale też bez wezwania w celu sprawdzenia działania systemu.

Bezpieczeństwo domofonów

System domofonów w bloku to jedyna bariera pomiędzy wnętrzem klatki, a światem zewnętrznym. W momencie, gdy ten nie działa prawidłowo, do klatki nie będą mogły dostać się służby porządkowe, ratownicy medyczni czy nawet listonosze, którzy potrzebują przecież by ktoś otworzył im drzwi. Gdy domofon nie działa, mieszkańcy często tracą czujność i pozostawiają drzwi do klatki otwarte, by do bloku mogły dostać się ich dzieci czy znajomi. Sytuacje takie są jednak groźne, gdyż z okazji mogą skorzystać też wandale czy złodzieje, którzy dzięki niezabezpieczonej klatce dostaną się do piwnicy czy zabiorą przedmioty pozostawione przez lokatorów pod drzwiami mieszkań. Jedno jest więc pewne – domofon oznacza dla mieszkańców bloków bezpieczeństwo i swobodę poruszania się. Warto zadbać o to, by zawsze działał bez zarzutów.

Domofony, żeby zapewniać nam pełnię bezpieczeństwa i nienagannie spełniać swoją rolę muszą działać sprawnie i regularnie być poddawane konserwacji. Jeśli szukasz odpowiedniej firmy, która podjęłaby się wykonania tego zadania, to polecamy Zuhab. Oferta oraz kontakt dostępne są na stronie: www.obserwuj.com.