Browse By

Czym się zajmuje i co leczy lekarz internista

Interna, czyli jedna z najpopularniejszych specjalizacji lekarskich i jednocześnie jedna z najstarszych znanych człowiekowi to postawa współczesnej medycyny ogólnej.

Interniści zajmują się leczeniem wszelkiego rodzaju chorób wewnętrznych, choć jednocześnie w jego kompetencjach leżą diagnostyka, profilaktyka i ogólna kontrola stanu zdrowia pacjentów.

Interniści są często myleni z nieco inną profesją medyczną – lekarzami rodzinnymi. Czym więc się tak właściwie zajmują i kiedy należy się do nich wybrać?

Kim właściwie jest internista?

Powodem, dla którego wiele osób myli internistę z lekarzem rodzinnym jest fakt, że jest on niewątpliwie lekarzem pierwszego kontaktu, a więc udajemy się do niego w przypadku większości schorzeń wewnętrznych.

Internista przeprowadza ogólny wywiad zdrowotny, stawia diagnozy, wystawia recepty, skierowania, zwolnienia lekarskie, a także kwalifikuje do szczepień i zajmuje się ogólną kontrolą stanu zdrowia.

Często o interniście mówi się „lekarz ogólny”, gdyż z założenia jego specjalizacja jest wyjściową do każdych dalszych, wąskich dziedzin medycyny.

Generalnie więc do internisty udajemy się zwykle w momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy ze zdrowiem – kłopoty z układem krążenia, oddechowym, pokarmowym, kostno-stawowym, a także przy wszelkiego rodzaju reakcjach alergicznych i problemach skórnych.

To właśnie internista podejmuje decyzję o tym, jakie badania i jacy specjaliści będą konieczni w dalszym procesie leczenia.

Jakie choroby leczy internista?

Jako specjalista chorób wewnętrznych, internista powinien przede wszystkim trafnie diagnozować i oceniać funkcjonowanie wszystkim narządów organizmu.

Zarówno układ oddechowy i trawienny, jak i moczowy czy krwionośny nie powinny stanowić tu większego problemu. Dodatkowo, internista powinien posiadać wiedzę z zakresu chorób alergicznych i reumatologicznych oraz podstawową wiedzę z zakresu endokrynologii.

 

Wszystko po to, by po wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta i znalezieniu przyczyny jego pogorszenia internista mógł skierować osobę do właściwego specjalisty w danej dziedzinie.

internista

Interniści posiadają niezwykle rozległą wiedzę z zakresu tzw. medycyny ogólnej, czyli wszystkiego co związane z fizjologią człowieka. Choć często uważa się, że interniści to lekarze najmniej wyspecjalizowani, w rzeczywistości ich specjalizacja jest jedną z najtrudniejszych, gdyż zawiera w sobie częściowo wszystkie pozostałe specjalizacje.

Wśród chorób, którymi może zajmować się internista można wymienić naprawdę wiele spotykanych na co dzień schorzeń, ale na niektóre z nich warto zwrócić szczególną uwagę.

Internista może zająć się leczeniem pacjentów z gruźlicą, astmą oskrzelową, czy zakażeniami dróg oddechowych. Może też wspomagać pacjenta w walce z nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym, zakrzepicą, miażdżycą czy zaburzeniami rytmu serca.

To do niego udamy się też w przypadku problemów z tarczycą, czy chorobą Hashimoto, problemami z układem moczowym, bólami stawów, zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, czy wreszcie chorobami układu pokarmowego.

Internista to jednak nie tylko specjalista od chorób wszelakich – to przede wszystkim osoba, od której chorzy oczekują wsparcia, zrozumienia i łagodnego przekazania informacji o stanie zdrowia.

Udzielane przez internistę porady i informacje muszą być rzeczowe, zwięzłe, ale jednocześnie zrozumiałe dla pacjenta – to właśnie ze względu na ich brak tak mało osób otwiera się dziś przed lekarzem i chętnie rozmawia o swoich problemach. choroby układu pokarmowego: choroby jelit, choroby trzustki, choroby wątroby, choroby żołądka i dwunastnicy, choroby przełyku;

Internista, a lekarz rodzinny – czym właściwie się różnią?

Jak już zostało wspomniane na początku, pojęcia internisty i lekarza rodzinnego często się na siebie nakładają, choć w rzeczywistości odnoszą się do osób o zupełnie odmiennych specjalizacjach.

Lekarz rodzinny ma uprawnienia do diagnozowania i wykonywania badań, ale nie tylko w ramach interny, ale też ginekologii, pediatrii, czy małej chirurgii.

Lekarz medycyny rodzinnej może być jednocześnie lekarzem pierwszego kontaktu, podobnie jak internista, jednak ten drugi nie zajmuje się zwykle leczeniem z zakresu pediatrii czy ginekologii. Internista zajmuje się też wyłącznie osobami dorosłymi, podczas gdy lekarz rodzinny ma prawo przyjmowania pacjentów ze wszystkich grup wiekowych.

Internista to więc nic innego jak specjalista chorób wewnętrznych, działający jako pierwsza pomoc w przypadku wszelkiego rodzaju problemów i dolegliwości związanych z organizmem człowieka.

To on będzie więc kierował chorych do kardiologa, endokrynologa czy pulmonologa, o ile oczywiście problem będzie na tyle poważny, że sam internista sobie z nim nie poradzi.