Browse By

Czym jest szkółka sadzonek truskawek?

Nie jest to, oczywiście, szkoła w powszechnym tego słowa zrozumieniu. Truskawki zbyt wiele się tam nie nauczą. Szkółka truskawek to nic innego jak pewien wydzielony obszar gleby, na którym doświadczeni znawcy tych roślin hodują sadzonki truskawek, przestrzegając wszelkich procederów i pilnując, by sadzonki miały zapewnione jak najlepsze warunki do rozwoju.

Następnie takie sadzonki są sprzedawane albo klientom detalicznym, którzy hodują parę krzaczków truskawek na działce lub w ogródku, tudzież firmom, które zawodowo zajmują się hodowaniem truskawek i posiadają całe, olbrzymie plantacje tych owoców.

Jestem ogrodnikem-amatorem, czy też muszę kupować sadzonki ze szkółki? Nie mogą to być sadzonki z działki kolegi?

Prawdą jest, że sadzonki zakupione w profesjonalnej szkółce sadzonek wyglądają na pierwszy rzut oka identycznie jak te, które przynieśliśmy z działki sąsiada. Różnice zaczynają być widoczne podczas hodowania takich truskawek, w dodatku różnice te pogłębiają się geometrycznie osiągając apogeum podczas wyczekiwanego zbioru owoców. Skąd taka różnica?

Otóż sadzonka otrzymana „po znajomości” zazwyczaj już swoje przeszła w życiu. Najpewniej jest nadkażona różnymi patogenami, których nie widać gołym okiem (chociażby takimi jak węgorek truskawkowiec, przędziorek chmielowiec czy roztocz truskawkowy).

Gdy sadzonka pochodząca ze specjalistycznej szkółki okazuje się zainfekowana jakimkolwiek patogenem to jest spisywana na straty, ponieważ od razu wiadomo, że nic dobrego z niej nie wyrośnie.

Dodatkowo inspektor z Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa natychmiastowo zabroni wprowadzenia takich felernych, zakażonych sadzonek do obrotu.

Podsumowując, darmowe sadzonki otrzymane od znajomych nam osób są bardzo powierzchowną oszczędnością, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie doczekamy się naszych upragnionych owoców.

Truskawki w koszyku

Czy truskawki mają jakieś szczególne wymagania odnośnie klimatu czy gleby?

Klimat panujący w Polsce zazwyczaj odpowiada truskawkom, a konkretnie odmianom, które są tutaj hodowane już od pewnego czasu. Nie warto ryzykować przy planowanej na dużą skalę hodowli i sadzić najnowszych odmian truskawek, zwłaszcza takich, które pochodzą z innych stref klimatycznych, ponieważ mogą one nie wytrzymać ewentualnych zimowych mrozów. Ogólnie truskawki lubią miejsca dobrze nasłonecznione i niewyeksponowane na wiatr, zwłaszcza na ten silne i mroźne – takie mogą bardzo zaszkodzić roślinom. Nie są natomiast szczególnie wymagające jeżeli chodzi o rodzaj gleby, powinny efektownie rosnąć i wydawać owoce na większości gleb występujących w naszym kraju, o ile nie są to gleby za ciężkie, ale przepuszczalne, posiadają odpowiedną strukturę i nie są zachwaszczone tak zwanymi chwastami trwałymi. Truskawkom nie spodoba się w suchych, piaszczystych glebach jak i podmokłych. Odczyn dobrej gleby powinien być delikatnie kwaśny.

W jaki sposób mogę przygotować glebę pod hodowle truskawek? Jak odtworzyć warunki panujące w szkółce sadzonek?

Po pierwsze, na pewno trzeba pozbyć się wszelkich uciążliwych chwastów, i to już na parę tygodni przed planowanym zasadzeniem  truskawek. Najlepiej zrobić to używając herbicydów. Następnie należy użyć nawozu organicznego, by zapewnić glebie wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Potem przekopujemy poletko, by dokładnie rozprowadzić nawóz, a następnie poletko wyrównujemy na przykład za pomocą grabi.

Gdy minie kilka dni, można przystąpić do sadzenia truskawek. Będą one miały zapewnione warunki tak samo dobre, jakie towarzyszyły im gdy rosły jeszcze w szkółce sadzonek truskawek, co przyniesie efekt w postaci zdrowych, obfitych plonów.


Artykuł o truskawkach przygotowany został przy udziale firmy Top Plant, będącej jednym z największych dostawców sadzonek truskawek w Europie.

Źródło informacji: http://sadzonki-truskawek.eu