Browse By

Co robi geodeta?

Każdy, kto ma już za sobą lub planuje podjąć się budowy jakiegokolwiek budynku, musiał lub będzie musiał zwrócić się po pomoc do biura geodezyjnego. Geodeta z rzetelnymi uprawnieniami i przy pomocy odpowiednich narzędzi geodezyjnych dokona wszystkich niezbędnych pomiarów. Pomiary geodezyjne dzielimy wedle różnych klasyfikacji.

Klasyfikacje podziałów

sklep geodezyjny KatowiceJednym z takich powszechnych rodzajów pomiarów geodezyjnych są pomiary sytuacyjno-wysokościowe, których celem jest dostarczenie informacji o położeniu tzw. szczegółów sytuacyjnych w przyjętym układzie współrzędnych oraz o wysokości mierzonych obiektów.

Po zakończeniu inwestycji budowlanych profesjonalny geodeta wykonuje tzw. pomiarów inwentaryzacyjnych, nazywanych też inwentaryzacją powykonawczą lub geodezyjnym pomiarem powykonawczym. Ten rodzaj pomiaru służy zebraniu aktualnych informacji o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki.

Geodeci wykonują także pomiary dla potrzeb np. projektów wodnych, komunikacyjnych, w przypadku inwestycji różnego typu (górniczych, geologicznych lub leśnych). W zależności od typu inwestycji dokonuje się odrobinę innych pomiarów, które przeważnie służą sporządzeniu map geodezyjnych – map zasadniczych terenu albo numerycznych lub map sytuacyjno-wysokościowych.

W przypadku sprzedaży działki czy terenu zielonego często konieczne jest wytyczenie granic, podział gruntów lub scalenie działek w jedną całość. W wypadku zapisu naszej nieruchomości do ewidencji gruntów i budynków zapisuje się tam również dane o gleboznawczej klasyfikacji gruntu. Takiej klasyfikacji gruntów dokonują geodeci zgodnie z określonymi metodami i narzędziami.

Do zadań biur geodezyjnych należy także tyczenie dróg i innych obiektów inżynierskich, pomiary kontrolne kominów i masztów telewizyjnych i radiowych. Także w przypadku starań rolników o dotacje z UE dla gospodarstw rolnych konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów powierzchni działki.

Gdzie kupić sprzęt geodezyjny ?

Geodeta pełni ważną rolę w kwestii planowania przyszłych inwestycji. Aby pomiary w pełni odzwierciedlały prawidłowe odległości i kąty, potrzebne są mu urządzenia z najwyżej półki. Takie urządzenia wraz z serwisem oferuje sklep internetowy Geomarket.pl. Jest to istny raj dla geodetów. Każdy z nich może zaopatrzyć się tutaj w najlepszej klasy w tachimetr, niwelator czy teodolit. Sklep ten prowadzi przede wszystkim sprzedaż internetową, dzięki czemu nie trzeba tracić naszego cennego czasu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą sklepu GeoMarket.