Browse By

Chusta animacyjna – jak ją wykorzystać do zabawy?

Dobra zabawka to taka, której można użyć na wiele sposobów, wymyślając ciekawe zabawy. Chusta animacyjna z pewnością do takich należy, ponieważ nieustannie służy dzieciom w przedszkolach i nie tylko. Jeśli zastanawiasz się nad jej kupnem lub potrzebujesz inspiracji do ułożenia ciekawych gier dla swoich podopiecznych, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Piszemy o tym, w jaki sposób można użyć chusty animacyjnej w trakcie gier i zabaw z dziećmi.

Zalety chusty animacyjnej

Chcąc wybrać zabawki, które będzie można wykorzystać w przedszkolu czy szkole, warto zwracać uwagę na to, do czego mogą się one przydać. Zawsze świetnym wyborem są te przedmioty, których można używać na różne sposoby i które wyzwalają wiele kreatywnych pomysłów. Właśnie takim materiałem jest chusta animacyjna. Jest ona zaprojektowana tak, że można korzystać zarówno z jej kolorów, rozmiaru, jak i fasonu – każdy z tych elementów może być kluczowy w poszczególnych zabawach.

Chusta świetnie nadaje się do zabaw dzieci w wieku przedszkolnym, jak i dla starszych podopiecznych oraz dla dorosłych. Dużą jej zaletą jest również to, że zabawy, do których będzie wykorzystywana, mogą być skoncentrowane na grach skupionych wokół logicznego myślenia lub ćwiczeniach koordynacyjnych oraz edukacyjnych.

Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej

Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju chustę animacyjną posiadasz. Wspólną cechą ich wszystkich jest okrągły kształt, ale pozostałe cechy mogą być różne. Jednym z najbardziej tradycyjnych modeli jest chusta mająca na środku otwór i ozdobiona kolorami. Pierwszą propozycją jest prosta zabawa, w której ważnym elementem będzie właśnie ten otwór oraz niewielka piłeczka. Grupa uczestników zabawy staje wokół chusty i trzyma jej uchwyty, a osoba prowadząca rzuca na chustę piłeczkę. Zadaniem uczestników jest utrzymanie jej na powierzchni chusty, tak aby nie wpadła przez dziurę. Takie łatwe zabawy są świetne do integracji dzieci biorących udział w zabawie. Wspólne zadanie do wykonania i wynikająca z tego współpraca oraz radość pomagają pokonać nieśmiałość.

chusta animacyjna

Edukacyjne walory zabawy z chustą animacyjną

W przypadku zabaw organizowanych dla dzieci, warto wymyślać również takie gry, które jednocześnie utrwalają wiedzę oraz inne umiejętności dzieci. Na przykład, dzieci przedszkolne, które dopiero poznają podstawowe zagadnienia związane z otaczającym ich światem, warto zaangażować w grę w poznawanie kolorów. Uczestnicy mają za zadanie chodzić wokół chusty, podczas kiedy osoba prowadząca śpiewa jakąś piosenkę lub puszcza muzykę z odtwarzacza. Kiedy piosenka lub muzyka cichnie, prowadzący mówi nazwę jednego z kolorów znajdujących się na chuście. Wówczas uczestnicy muszą ten kolor wskazać – opowiad specjalistka ze sklepu Ligerzajmującego się sprzedażą pomocy edukacyjnych i terapeutycznych.

Można utrwalać wiedzę o kolorach również w inny sposób. Mianowicie, kiedy muzyka przestaje grać, uczestnicy muszą stanąć na najbliższym kolorze, a następnie po kolei ten kolor nazywają. Tu oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ilość osób w grupie – jeśli plansze z kolorami są za małe dla więcej, niż dwóch osób, uczestnicy się nie zmieszczą.

Malowanie chusty animacyjnej

Warto wiedzieć, że chusty są różne. Niektóre charakteryzują się paletą kolorów, a inne są wykonane z materiału idealnego do malowania po nim. Wybierając ten drugi rodzaj, dajesz dzieciom możliwość kreatywnego tworzenia. Po chuście można malować różnymi flamastrami, a następnie cały materiał można wyprać i wykorzystać ponownie. Ze względu na spore rozmiary chusty, warto zaproponować dzieciom wspólne jej malowanie. Mogą oni stworzyć jeden duży rysunek lub mozaikę swoich pomysłów. Może wszystkie rysunki będą miały wspólny temat albo będą powiązane w jakiś inny sposób?

Chusta animacyjna to materiał, który sprawdza się najlepiej podczas grupowych zajęć, ale równie ciekawie można ją wykorzystać do indywidualnej zabawy. Może być ona używana zarówno w domu do wspólnych zabaw całej rodziny lub indywidualnych ćwiczeń, jak i w przedszkolach oraz szkołach. Jest ona świetnym narzędziem do integracji grupy oraz angażowania dzieci do wspólnych działań. Co najważniejsze, może być wykorzystana w wielu zabawach, dlatego nie jest zabawką, która znudzi się po kilku minutach. Warto zwrócić uwagę również na to, że świetnie sprawdza się podczas gier i zabaw wielopokoleniowych.