Browse By

Balon żołądkowy – co to takiego?

Eksperci nazywają balon żołądkowy „programem odchudzającym” umożliwiającym pacjentowi wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych, które nie tylko pozwolą zmniejszyć masę ciała, ale także będą miały pozytywny wpływ na poziom życiowego komfortu. Umieszczony w żołądku balon hamuje apetyt oraz zmniejsza potrzebę dostarczania organizmowi pokarmu.

W przypadku, gdy osoba z umieszczonym w żołądku balonem zje zbyt szybko lub zbyt dużą ilość pokarmu, dochodzi do nadwrażliwości żołądka i mogą pojawić się takie niedogodności jak:

  • boleści
  • nudności
  • wymioty

Zalecane jest jedzenie powoli, w spokoju, małymi porcjami.

Dla kogo balonik żołądkowy?

Z początku  balon był przeznaczony tylko dla osób z ogromną otyłością w celu przygotowania ich do odmiennych działań chirurgicznych. Szybko jednak zauważono wysoką efektywność tej metody, która jest skuteczna przy równoczesnym wykluczeniu ryzyka powikłań, które często mają miejsce w przypadku ingerencji chirurgicznej. Rezultaty osiągnięte drogą nieinwazyjną (niechirurgiczną) były na tyle dobre, że na chwilę obecną stosuje się ten system jako leczenie zasadnicze u osób z otyłością zarówno niewielką (u których wcześniej stosowana kuracja i leki nie przyniosły spodziewanych rezultatów), jak i zaawansowaną. Metodyka odchudzania balonem żołądkowym najczęściej jest zalecana osobom ze wskaźnikiem BMI w okolicach 30-35 i niższym, oraz o BMI 35-40.

Przeciwwskazania:

Umieszczenie balonu w żołądku – jak każdy inny zabieg –  ma przeciwwskazania. Zaliczają się do nich:

– zaawansowana choroba nerek, płuc, wątroby

– przebyta operacja przewodu pokarmowego

– uzależnienie od alkoholu, leków, narkotyków w przeciągu roku przed datą zabiegu

– przepuklina rozworu przełykowego

– przebyte zapalenie otrzewnej

– owrzodzenie żołądka

– ciąża lub karmienie piersią

– długotrwałe, długofalowe leczenie sterydami i/lub hormonami

– choroby psychiczne

Komplikacje po zabiegu występują bardzo sporadycznie. Mogą to być między innymi: obrażenia żołądka lub przełyku podczas umieszczania balonu lub przesunięcie się balonu do późniejszych części przewodu pokarmowego – co zdarza się w sytuacji, kiedy balon żołądkowy nie jest dostatecznie napompowany, twardy i w związku z tym może swobodnie wydostać się poza teren żołądka. W przypadku migracji balonu konieczna jest interwencja specjalisty.

Ważne!  Nie miała miejsca sytuacja, by balon pękł podczas jakiejkolwiek aktywności pacjenta. Nieszczelność balonu może być wynikiem defektu samego przedmiotu; błędu który znajduje się w strukturze balonu. Istnieje możliwość zajścia tego typu, jednak wypadki tego rodzaju zdarzają się niezwykle rzadko. Balon żołądkowy usuwany jest z żołądka przez specjalistę – w ten sam sposób, w jaki został umieszczony, czyli przez przewód pokarmowy. Umieszczony w żołądku balon w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie aktywności.


Artykuł powstał przy udziale specjalistów z KCM Clinic – specjalistycznej kliniki profesjonalnego leczenie otyłości dzięki metodzie balona żołądkowego. Więcej informacji na temat tej metody poznasz tutaj: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm.